ایستگاه خبر

آیا بیت کوین در هر معنایی واقعاً یک دارایی غیرمتمرکز است؟

بیت کوین یک کلاس دارایی غیرمتمرکز p2p است که محبوبیت جهانی پیدا کرده و سقف فروش آن ۳۵۰ میلیارد دلار است. اما بیت کوین چقدر غیرمتمرکز است؟ قبل از اینکه وارد این موضوع شویم، بیایید کلمه «غیرمتمرکز» را بهتر بفهمیم.

به بیت کوین، اصطلاح «غیرمتمرکز» عمدتاً به دلیل ماهیت لجرهای دیجیتال موجود در آن نسبت داده می‌شود. به عنوان یک تحلیل ذهنی، نامتمرکز بودن را با افرادی که از بیت کوین استفاده می‌کنند یا کاربرانی که بیت کوین استفاده می‌کنند و چگونگی تغییر قیمت بر این اساس، تبیین کرد.

اما آیا بیت کوین واقعاً از منظر تغییرات قیمتی‌اش غیرمتمرکز است؟

بیت کوین سرمایه‌ای است که توسط مردم در اقصی دنیا استفاده می‌شود. با این حال، به نظر می‌رسد پذیرش بیشتر این کوین، از نظر میزان استفاده، در کشورهایی با مقررات مناسب اتفاق می‌افتد. در ایالات متحده محبوب‌تر است تا اروپا یا هند. اطلاعات قیمت آخر هفته بیت کوین، یعنی وقتی بازارهای ایالات متحده بسته است را در نظر بگیرید و آن را با زمان باز بودن مقایسه کنید.

می‌توان فهمید که یک رابطه جالب وجود دارد، اینکه نوسانات بازار بیت کوین بیشتر در زمان فعال بودن بازارهای ایالات متحده اتفاق می‌افتد. در واقع، سود ساعتی بیت کوین در طول ساعات فعالیت بازار در حدود ۰.۱٪ بود در حالی که وقتی بازارها بسته بودند در حدود ۰.۰۴٪.
برای این منظور، Coinmetrics در گزارش خود اعلام کرد که اندازه نمونه، اگرچه کم است و لزوماً پاسخ قطعی ارائه نمی‌دهد، امّا نوشته است:

«ما شاهد روابط بخصوصی از سازمان‌ها و رابطه‌ انها بوده‌ایم، و تحقیقات عمیق‌تر رو به جلو را ادامه خواهیم داد.»

این یعنی چی؟
به دلیل گشوده بودن این کشور نسبت به برای فناوری‌ها جدید در ایالات متحده، بیت کوین عمدتاً در این کشور متمرکز است. ایالات متحده از اولین کشورانی بود که درصدد وضع قوانین برای رمزارزها برآمد و قوانین واضحی در مورد طبقه‌بندی آن به عنوان یک کلاس دارایی جدید  مالیات دادن به آن و غیره ارائه داد.

|| بیشتر بخوانید:‌ سرمایه‌گذاری غیرمتمرکز ||

از این رو، در این مناطق، سرمایه‌گذارانی هستند که این کلاس دارایی را مورد توجه قرار می‌دهند. با این حال، در کشورهایی مانند هند که ممنوعیت کامل توسط بانک مرکزی اعمال شد، چندان رغبتی به آن وجود ندارد. در حقیقت، یک نظرسنجی توسط صرافی CoinDCS هند انجام شده است که نشان می‌دهد مردم هنوز به سرمایه‌گذاری در بیت کوین به سبب مشکلات موجود رغبتی ندارند.

در کشورهایی که مقررات مشخصی دارند، سرمایه‌گذاران سازمانی این فرصت را دارند که از سود عظیم بیت کوین استفاده کنند و شاهدیم که بسیاری از شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران شخصی همین کار را انجام داده‌اند.

علی رغم غیرمتمرکز بودن، بیت کوین و بازار گسترده رمزارز، این حوزه در بازارهای ایالات متحده بومی است. در حالی که در سایر کشورها به کندی تنظیم می‌شود، برخی در حال پذیرش بیت کوین هستند و امیدواریم که در آینده، بیت کوین واقعاً‌ به یک دارایی «غیرمتمرکز» تبدیل شود.

 

Source

https://coiniran.com/?p=42334
دکمه بازگشت به بالا