ایستگاه خبر

چالشی برای امنیت شبکه بیت کوین، آیا سه مرحله تأییدیه کافی است؟

یک استخر منفرد توانست شش بلوک متوالی را در شبکه بیت کوین ماین کند. این سؤال مطرح است که آیا این چالشی برای امنیت شبکه بیت کوین است یا یک تصادف غیرممکن اتفاق افتاده؟
در ١۶ می، استخر F2Pool شش بلوک متوالی بیت کوین—شماره بلوک های ۶۳۰۸۰۴ تا ۶۳۰۸۰۹— را ماین کرد که این اتفاق سوالاتی را درباره امنیت شبکه بیت کوین طرح کرد. با در نظر گرفتن اتفاق اخیر و با توجه به اینکه بسیاری از صرافی‌ها و سایر خدمات مرتبط با بیت کوین قبل از برداشت پو‌لشان فقط به سه مرحله تأیید اعتبار تکیه داشتند، برخی پرسیدند که آیا هنوز اتکا به سه تأییدیه به اندازه کافی ایمن است یا خیر؟

آیا ۳ تائید کافی است؟

آیا اینکه F2Pool شش بلوک پی در پی را استخراج کرده‌ است باعث تضعیف سطح امنیتی شرکت‌ها می‌شود که تنها سه تأییدیه دارند؟ خوشبختانه نه.

اگرچه از نظر فنی، F2Pool می توانست معاملات کاذبی را در یکی از بلوک های قبلی ریشه‌گذاری کند و به نوعی از این امر سود ببرد، اما راهی وجود ندارد که بتوان پیش‌بینی کرد که می‌توان شش بلوک پشت سر هم را استخراج کرد.
این فقط یک مورد از احتمالات است. اگر شش بار یک سکه پرتاب کنید، بعید است که شش بار پشت هم شیر بیاید اما اگر یک سکه را به طور مکرر و برای مدت طولانی پرتاب کنید، به طور فزاینده‌ای احتمال دارد که شاهد شش شیر پشت هم باشید. با این حال، راهی وجود ندارد که پیشاپیش بدانیدش؛ بنابراین نمی‌توانید با شرط‌بندی بر سر چنین نتیجه‌ای سودی کسب کنید.

به همین ترتیب، هیچ راهی برای F2Pool وجود ندارد که از این تصادف سودآوری داشته باشد، زیرا احتمالاً از پیش نمی‌توان به چنین اتفاقی آگاه بود.

 

Source

https://coiniran.com/?p=38938
دکمه بازگشت به بالا