ایستگاه خبر

بانک مرکزی ایران از آزمایش ریال دیجیتال خبر داد

بانک مرکزی ایران (CBI) قصد دارد به زودی مرحله آزمایشی ارز دیجیتال خود را راه‌اندازی کند. به گفته یکی از مقامات ارشد CBI، ارز دیجیتال با کمک به رفع ناهماهنگی‌های مالی و ایجاد تمرکززدایی برای کشور مفید خواهد بود. ایران از سال ۲۰۱۸ روی ارز دیجیتال خود کار می‌کند.
بر اساس گزارش خبرگزاری کار ایران، بانک مرکزی ایران به زودی ارز دیجیتال این کشور را برای آزمایش عرضه خواهد کرد. بر اساس این گزارش، مهران محرمیان، معاون فناوری اطلاعات بانک مرکزی از این موضوع خبرداد. محرمیان می‌افزاید: بانک مرکزی ایران راه‌اندازی ارز دیجیتال بانک مرکزی را ضروری می‌داند زیرا ارزهای دیجیتال راه حلی برای رفع ناهماهنگی‌ها و تمرکززدایی منابع هستند.

ارز دیجیتال بانک مرکزی ایران (CBDC) ریال دیجیتال نامیده می‌شود و به ریال، واحد پول کشور متصل می‌شود. توسعه آن در سال ۲۰۱۸ آغاز شد و شرکت خدمات انفورماتیک (ISC)، بازوی اجرایی بانک مرکزی ایران که مسئول عملیات شبکه اتوماسیون بانکی و خدمات پرداخت کشور است، وظیفه توسعه ارز دیجیتال ملی را بر عهده گرفت. در آن زمان سید ابوطالب نجفی، مدیرعامل ISC گفت: ریال دیجیتال ابتدا با بانک‌های تجاری تست می‌شود.

وی تصریح کرد: در مرحله اول زیرساختهای بانکداری بلاکچین به بانک‌های تجاری ایران اعطا می‌شود تا از آن به عنوان ابزار پرداخت در تراکنش‌ها و تسویه‌حساب‌های بانکی استفاده کنند.

تا کنون، ریال دیجیتال با استفاده از فناوری منبع باز Hyperledger Fabric، بلاکچینی که در ابتدا توسط IBM و Digital Asset، یک استارت‌آپ صنعتی مستقر در نیویورک، ساخته شد، توسعه یافته است. Hyperledger Fabric اکنون کدی است که توسط بنیاد لینوکس میزبانی می‌شود و رهبری کنسرسیوم بلاکچین Hyperledger را بر عهده دارد.

ایران برنامه‌های زیادی برای ارزهای دیجیتال دارد

اطلاع‌رسانی درباره CBDC آخرین اقدامی است که ایران برای پذیرش بیشتر ارزهای دیجیتال انجام داده است. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان توسعه تجارت ایران، علیرضا پیمان‌پاک، اخیراً اعلام کرد که CBI موافقت کرده است که رمز ارزهایی مانند بیت کوین را برای تسویه حساب‌های بین المللی مورد استفاده قرار دهد. او افزود که این توافق می‌تواند به نفع کشور باشد زیرا رمز ارزها در میان شرکای تجاری آن‌ها پذیرفته شده‌اند.

به طور قابل توجهی، ایران از زمانی که ایالات متحده تحریم‌های سنگینی را علیه آن‌ها اعمال کرد، به سمت روش‌های جایگزین برای تسهیل تجارت بین المللی و تقویت اقتصاد محلی خود گرایش پیدا کرده است.

 

پیشنهاد مطالعه: CBDC یا ارز دیجیتال بانک مرکزی چیست؟

 

 

Source

https://coiniran.com/?p=49377
دکمه بازگشت به بالا