ایستگاه خبر

ایران، اولین کشوری که از بیت کوین به عنوان واسطه مبادلات استفاده می‌کند

ایران به اولین کشوری تبدیل شده است که از بیت کوین به عنوان واسطه مبادلات در حوزه قضایی خود استفاده می‌کند. این اقدام در پی موج‌های جدید تحریم‌های ایالات متحده صورت گرفته است.

رسانه‌های محلی روز پنجشنبه گزارش دادند، به دنبال تحریم‌های جدید توسط وزارت خزانه‌داری ایالات متحده در اوایل هفته گذشته، ایران اکنون امیدوار است که از بیت کوین برای تسویه حساب‌های برون مرزی استفاده کند.

دولت ایران مقررات رمزارز خود را اصلاح کرد تا استخراجگران بتوانند رمزارزها را به مکانیسم مالی ایران برای تجارت بین المللی هدایت کنند زیرا پول فیات این کشور از تحریم‌های ایالات متحده و همزمان از تبعات ویروس کرونا متأثر شده است.

ایران فقط استخراج قانونی بیت کوین را می‌پذیرد
Iran Mail با استناد به گزارشی از خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) نوشت: قانون اصلاح‌شده، پیشنهادی مشترک از سوی بانک مرکزی ایران (CBI) و وزارت نیروی ایران بود.

این آیین‌نامه تصریح کرده است که فقط رمزارزهای استخراج شده قانونی در ایران برای تأمین مالی واردات از کشورهای دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند. این بدان معناست که استخراج کنندگان رمزارز موظف‌اند BTC استخراج شده را مستقیماً به بانک مرکزی ایران بفروشند.

در این گزارش آمده است:

ماینرها قرار است رمزارز اصلی را مستقیماً و در حد مجاز به کانالهای معرفی شده توسط CBI عرضه کنند.

سقف قانونی برای هر ماینر بر اساس میزان سطح یارانه برق مصرفی آنها در عملیات استخراج و دستورالعمل‌های وزارت نیرو است.

معاملات بیت کوین در ایران تا اوت ۲۰۱۹ غیرقانونی بود، زمانی که دولت یک چارچوب نظارتی برای رمزارزها منتشر کرد. از آن زمان، این کشور ذهن آزادانه‌ای نسبت به رمزارزها داشته است. دولت حتی انرژی اختصاصی‌یی را برای استخراج کنندگان در نظر گرفت تا عملیات استخراج قانونی را تشویق و در عین حال ماینینگ غیرقانونی را نیز منع کند.

پس از صدور بیش از ۱۰۰۰ مجوز برای تجهیزات استخراج بیت کوین و رمزارز در ژانویه، دولت ماه گذشته اعلام کرد که سه نیروگاه را به استخراج کنندگان در کشور اختصاص می‌دهد.

فرار از تحریم‌های آمریکا
با توجه به اینکه دلار آمریکا به عنوان ارز ترانزیت در بازار جهانی عمل می‌کند، ایران معتقد است که استفاده از بیت کوین به عنوان واسطه مبادلات به آنها کمک می کند تا تمام محدودیت‌های اعمال شده توسط دولت ترامپ را دور بزنند.

این امر باعث می‌شود ایران اولین کشوری در جهان باشد که بیت کوین را به طور رسمی به عنوان وسیله مبادله بین المللی اعلام می‌کند. در همین حال، سایر کشورها سخت در تلاش‌اند تا درباره ارز دیجیتال بانک مرکزی را تحقیق کنند یا آن را توسعه دهند.

 

Source

https://coiniran.com/?p=41808
دکمه بازگشت به بالا