ایستگاه خبر

رمزارز ها در ایران تحریم خواهد شد یا ملی؟

شاید طرفداران رمزارز ها و تکنولوژی بلاکچین انتظار نداشتند که نام بیت کوین، رمزارز و بلاکچین را مکررا از زبان مقامات دولتی ایران بشنوند.

به گزارش کوین ایران، موضع مقامات و مسئولان ایران در برابر تکنولوژی های جدید حوزه فناوری اطلاعات همواره نگاهی محتاطانه و محافظه کارانه بوده است. تعدادی از مقامات دولتی در چند سال اخیر نشان داده اند که نه تنها با تکنولوژی های نوآورانه مشکلی ندارند، بلکه در پی بهره گیری از پتانسیل های آن ها در جهت پیشروی پروژه دولت الترونیک و همچنین بهود سطح کیفیت زندگی هستند.

در ماه های اخیر، هم زمان با شناخته شدن بیشتر بیت کوین در مجامع بین المللی، مقامات دولتی ایران نیز در بیانیه ها و جلسات مختلفی نظر خود را درباره رمزارز ها و مخصوصا تکنولوژی زیربنایی آن یعنی بلاکچین اعلام کردند.

ایران به دنبال رمزارز ملی؛ جدیدترین سخنان آذری جهرمی وزیر ارتباطات در خصوص رمزارز

نظرات متناقض ولی هم سو

از آن جا که رمزارز ها از نظر ماهیتی حاصل تلفیق دنیای فناوری اطلاعات و کامپیوتر با دنیای اقتصاد هستند، طبیعتا نهاد های مسئول و تصمیم گیرنده آن نیز باید از دو طیف مختلف باشند.

در ایران نیز دو نهاد بانک مرکزی به مدیریت آقای سیف و شورای عالی فضای مجازی به سرپرستی آقای آذری جهرمی مسئول بررسی ظرفیت های تکنولوژی بلاکچین و نقش رمزارز ها در اقتصاد و مبادلات بازار مالی کشور هستند.

در نگاه اول شاید اظهار نظر های عمومی این دو نهاد کاملا متضاد به نظر برسد.

نظرات آقای سیف و دیدگاه بانک مرکزی به ارز های رمزنگاری شده

با جستجوی عباراتی چون ” سیف و بیت کوین ” در گوگل، بیشتر ویدیو ها و اظهار نظر هایی که از آقای سیف درباره بیت کوین و ارز های دیجیتال می بینید منفی به نظر می رسند. مدام از ریسک های سرمایه گذاری در این حوزه سخن به میان می آید.

بخوانید:

هشدار سیف به خریداران بیت کوین

سیف: بیت کوین مورد تایید بانک مرکزی نیست

 نظرات وزیر ارتباطات درباره ارز های رمزنگاری شده و فناوری بلاکچین

 در سوی دیگر بیشتر اظهار نظر های آقای جهرمی در رسانه های رسمی و حتی فضای مجازی نشان از راغب بودن شورای عالی فضای مجازی به ورود و پیشرفت هر چه سریع تر ایران در این عرصه دارد. آقای جهرمی بار ها در مصاحبات مطبوعاتی، تلویزیونی و غیره نه تنها به ضرورت بروزرسانی فضای اقتصادی کشور با تکنولوژی های نوپای بلاکچین و رمزارز ها تاکید داشته است، بلکه همواره قشر جوان و نخبگان کشور را نیز به کاوش و پیشرفت در این حوزه و کاربرد های آن تشویق کرده است.

بیشتر بخوانید:

نظر وزیر ارتباطات درباره بیت کوین و ارزهای دیجیتال + فیلم

آذری جهرمی:باید مدلی نو برای توسعه فناوری بانکی طراحی کنیم / بلاکچین به عنوان یک واقعیت خواهد آمد

وزیر ارتباطات: «بلاکچین» مفاهیم حکمرانی را دگرگون می‌سازد

رییس بانک مرکزی و وزیر ارتباطات درباره ارزهای دیجیتال چه می‌گویند؟

 

ایران به دنبال رمزارز ملی؛ جدیدترین سخنان آذری جهرمی وزیر ارتباطات در خصوص رمزارز
تصویری از پست اینستاگرام آقای جهرمی که خبر از تولید اولین رمزارز ملی، با کمک نخبگان حوزه بلاکچین کشور را با همکاری پست بانک ایران می دهد.

شاید در نگاه اول، این اظهار نظر ها متناقض به نظر برسد. ولی اگر دقیق تر مصاحبات آقای جهرمی را نیز دنبال کنید، وی نیز با وجود میل خود به فراگیری استفاده از تکنولوژی بلاکچین و رمزارز ها در ایران، باز هم مکررا مردم را از خطرات سرمایه گذاری در ارز هایی چون بیت کوین آگاه می سازد.

حتی در این پست نیز کاملا مشهود است که وزارت ارتباطات بعد از توسعه چنین ارزی، آن را برای بررسی به بانک مرکزی ارائه خواهد کرد و تنها در صورت تایید نظام بانکی حاکم بر کشور است که چنین ارز هایی موجودیت قانونی پیدا می کنند.

بومی سازی

"اکسیر" به عنوان نخستین اکسچنج P2P برای رمزارز ها در ایران، آغاز به کار کرد

در واقع دیدگاه تمام مقامات دولتی ایرانی، دیدگاهی مشابه بسیاری از کشور های توسعه یافته جهان در رابطه با این پدیده است.

علاوه بر کشور هایی چون ژاپن که استثنائا رمزارز هایی چون بیت کوین، اتریوم و …. را در مبادلات روزمرزه خود به صورت قانونی به رسمیت شناخته اند، اکثر کشور ها به دلیل عدم توانایی بر کنترل، قانون گذاری و گردش مالی رمزارز های بدون مرزی چون بیت کوین، اتریوم و….. روی خوشی به آن ها نشان نداده اند.

ولی از سوی دیگر، به دلیل پتانسیل تحولات انقلابی فناوری بلاکچین و رمزارز ها به دنبال بومی سازی و به کارگیری این تکنولوژی در چارچوب استانداردهای اقتصادی تعریف شده در کشور خود هستند.

بومی سازی بلاکچین

شاید بومی سازی فناوری های دیجیتال اصطلاحی باشد که بسیاری از افراد فعال در حوزه تکنولوژی شدیدا به آن حساسیت پید کرده اند. حتی خبر بومی سازی موتور های جستجو، نرم افزار های پیام رسان و …. برای بسیاری از افراد فعال در این حوزه و حتی مردم عادی شدیدا نگران کننده باشد.

از سویی بومی سازی فناوری بلاکچین نه تنها باعث شفافیت بیشتر بسیاری از امور مدیریتی و مالی کشور شده و به طور مثال از اختلاس ها جلوگیری می کند، بلکه باعث بهبود شدید عملکرد بانکداری الکترونیکی می شود. تاثیر بومی سازی این فناوری و صدور رمزارز ملی در زندگی روزانه مردم و پرداخت های سریع تر و آسان تر کاملا مشهود خواهد بود.

علاوه بر این، پتانسیل هایی که بومی سازی این فناوری در اختیار کسب و کار های نوپا و باتجربه قرار می دهد نیز، بی شمار است. با فراگیری این فناوری در کشور، نظام مالی و سیستم پرداخت ها به کل متحول خواهد شد.

آیا تولید رمزارز ملی به مثابه دشمنی دولت با رمزارز های بدون مرزی چون بیت کوین، اتریوم و …. است؟

همان طور که مشاهده کردیم دیدگاه تمام مقامات ایران درباره سرمایه گذاری در رمزارز ها کاملا منفی است. ولی این به این منظور نیست که دولتمردان ما مخالف استفاده از این رمزارز ها برای تبادلات بین المللی و جذب سرمایه توسط این ارز ها هستند.

اتفاقا یکی از نکات مثبت رمزارز ها، نقل و انتقال پول در کسری از ثانیه به تمام نقاط دنیا، بدون وابستگی به نظام بانکداری جهانی، سیاست های مالی کشور مبدا و مقصد و قوانین سیاسی حاکم بر آن ها می باشد.

رمزارز های بدون مرز، بزرگ ترین فرصت برای دور زدن تحریم های بانکی ایران

از آن جا که بانک های ایران مدت هاست که تحت تحریم های شدید نظام بانکداری جهانی قرار دارند، شاید استفاده از رمزارز ها و فراگیر شدن آن ها در کشور ( هم زمان با فراگیر شدن آن ها در جهان ) بهترین گزینه برای غلبه بر تحریم های بانکی اعمال شده بر روی ایران باشد.

عملا نقل و انتقال پول به خارج از ایران تقریبا بدون واسطه غیر ممکن است و همین مسئله علاوه بر اینکه امکان دسترسی هموطنان به سرویس هایی چون PayPal، Visa و Mastercard قانونی و خرید مستقیم از خارج کشور را سلب کرده است، بلکه در های کشور را نیز به روی درآمد های ارزی و خارجی بسته است. در کشور ما شرکت های نوپا، صنایع مختلف و جوان های با استعداد بسیاری وجود دارند که توانایی کسب درآمد از شرکا، مشتری ها و یا کارفرماهای خارجی را دارند، ولی به دلیل تحریم های مالی و دردسر های تبادلات مالی بین المللی عملا از جهانی کردن کسب و کار خود صرف نطر کرده اند. کسب و کار هایی که می توانند مقادیر زیادی ارز را وارد کشور کنند.

با فراگیر شدن رمزارز ها در ایران و جهان، درهای جدیدی به روی تبادلات مالی ایران با سایر کشور های جهان باز خواهد شد. در هایی که امید می رود، در سایه ایران، ظرفیت های درآمدزایی ارزی آن به شکوفایی کامل خود برسند و شاهد رشد اقتصادی بسیاری در این حوزه باشیم.

هر چند در حال حاضر هنوز هیچ نظر کاملا مثبتی درباره رمزارز هایی چون بیت کوین، اتریوم و … به طور مشخص از مقامات ایرانی منتشر نشده است و هدف اصلی آن ها بومی سازی این فناوری می باشد. ولی امید می رود که با فراگیری و شناخته شدن این فناوری در ایران، به طور کل استفاده از رمزارز ها بسیار فراگیر شوند.

https://coiniran.com/?p=18635
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x