ایستگاه خبر

Glow، زبان برنامه‌نویسی جدید در بلاکچین کاردانو

در چارچوب همکاری‌ای که اخیراً اعلام شده، کاردانو (ADA)، شبکه‌ی توسعه‌ی سازگار با اتریوم، از یک زبان برنامه‌نویسی دیگر به نام Glow نیز استفاده خواهد کرد. این زبان ‌برنامه‌نویسی‌ جدید تجربه‌ی توسعه‌دهندگان از بلاکچین کاردانو (ADA) را بهتر می‌کند و باعث جذابیت بیشتر آن برای مهندسان بلاکچین متمرکز بر سالیدیتی (Solidity) می‌شود.

قراردادهای هوشمند در بلاکچین کاردانو ساده می‌شوند

طبق بیانیه‌ی مطبوعاتی IOHK که با U.Today به اشتراک گذاشته شده است، یک زبان برنامه‌نویسی جدید به نام Glow به شبکه‌ی توسعه‌ی ماشین مجازی اتریومِ (EVM) کاردانو  اضافه شده است.

این زبان برای سهولت در نوشتن و به‌کارگیری قراردادهای هوشمند طراحی شده است. معرفی Glow باعث بهبود روند توسعه و کاهش هزینه‌های قرارداد‌های هوشمند می‌شود.

توسعه‌دهندگان جدید می‌توانند از زنجیره های دیگر به کاردانو (ADA) مهاجرت کنند. از آنجا که این زبان ترابردپذیر است، به غیر از اتریوم (ETH) و کاردانو (ADA) روی بلاکچین‌های دیگر نیز قابل استفاده خواهد بود و به همین دلیل، بر قابلیت همکاری‌ بین-زنجیره‌ای تأکید می‌کند.

آپرانا جو (Aparna Jue)، مدیر محصول IOHK، این نوآوری را از نظر پل‌های ارتباطی متقابل میان شبکه ‌ها و موارد استفاده‌اش در چندین بلاکچین بسیار تحسین می‌کند:

«ما بر این باوریم که سازگاری گسترده، از بین بردن موانع بین بلاکچین‌های جداگانه و زبان‌های برنامه‌نویسی بومی آنها که اجازه می‌دهد طیف گسترده‌ای از توسعه‌دهندگان در آن فعال باشند عامل مهمی در پذیرش جریان اصلی بلاکچین خواهد بود.»

مزایای Glow

اولاً، اضافه شدن زبان Glow به سیستم توسعه‌ی کاردانو به‌طور قابل توجهی باعث پیشرفت تجربه‌ی ساخت قراردادهای هوشمند می‌شود. قراردادهای هوشمند کاردانو (ADA) مهمترین نقطه عطف IOHK در سال ۲۰۲۱ است. همانطور که قبلاً توسط U.Today پوشش داده شده بود، هاردفورک Mary  که پشتیبانی چند-دارایی را به همراه دارد، در تاریخ ۱ مارس ۲۰۲۱ فعال خواهد شد.

دوماً، IOHK به سادگی زبان Glow را برای همه‌ی توسعه‌دهندگان اشاره می‌کند. به عنوان مثال، در این زبان برنامه‌نویسی یک برنامه‌ی ۲۰ خطی عملکردی مشابه یک برنامه‌ی ۱۰۰ خطی در سایر زبان‌های متمرکز بر بلاکچین خواهد داشت.

و نهایتاً، با تبدیل شدن بلاکچین کاردانو (ADA) به یک زنجیره برنامه‌ای، توسعه‌دهندگان آن می‌توانند از بین سه زبان برای کار در برنامه‌های غیرمتمرکز خود، از جمله امور مالی غیرمتمرکز (DeFis)، یکی را انتخاب کنند.

 

پیشنهاد مطالعه: بررسی سیر تکامل نسل های مختلف بلاک چین : از بیت کوین تا کاردانو

 

Source

https://coiniran.com/?p=44094
دکمه بازگشت به بالا