ایستگاه خبر

IOHK بلاکچینِ Cardano را راه اندازی می کند و Ada هم اکنون در Bittrex معامله می شود

IOHK بلاکچینِ Cardano را راه اندازی می کند و Ada هم اکنون در Bittrex معامله می شود

تا کنون Ethereum بازیگر اصلیِ فضای پلتفرم قرارداد هوشمند بوده است. حالا رقیبی جدید آهسته و پیوسته وارد بازی می شود. و در یک کِش و قوس جالب، این تلاش برای ورود توسط یک مدیر اجرایی اسبقِ Ethereum رهبری و هدایت می شود.
هفته گذشته، شرکت توسعه بلاکچین IOHK به رهبری Charles Hoskinson، یک بلاکچین جدید را با عنوان Cardano راه اندازی کرد، و روز گذشته نیز این پلتفرمِ رمز ارز بومی، تحت نظارت ایالت متحده آغاز به معامله در صرافی Bittrex نمود.
صاحبان رسیدِ ۱۰٫۰۰۰ کوین این پلتفرم که پیش تر در عرضه و فروش انبوه(crowdsale) توکن های آن شرکت داشته و این مقدار را جمع آوری کرده اند، اکنون می توانند کیف پول اختصاصی آن را دانلود و از آن در جهت بازیابی توکن های خود و آغاز مبادلات استفاده کنند.
غربی های حذف شده از این Crowdsale که عمدتاً بر روی بازار ژاپن متمرکز بودند، اکنون فرصتی را برای خرید آن توکن ها از طریق Bittrex در اختیار دارند.
اگر همه چیز مطابق با برنامه های IOHK پیش برود، این وقایع نشان دهنده آغاز یک روند دوساله می باشد که در آن شاهد تبدیل شدن Cardano به یک پلتفرم قرارداد هوشمند جامع با یک منبع اطلاعات قابل توجه از پروتکل ها خواهیم بود که توسعه دهندگان می توانند از آنها برای ساخت برنامه های کاربردی غیر متمرکز خود استفاده کنند.

همه این ها چگونه شروع شدند

Hoskinson یکی از اولین بنیانگذاران Ethereum بود. او پروژه را قبل از راه اندازی شبکه ترک کرد و در نهایت در سال ۲۰۱۴ با همکاری Jeremy Wood، IOHK را تأسیس کرد.
سال بعد، IOHK توسط گروهی از تُجار ژاپنی که علاقه مند به ایجاد یک بلاکچین با عملکردی برای یک رمزارز ویک پلتفرم قرارداد هوشمند بوده و از طرفی نیازهای فزاینده نظارتی بهانه جو در فضای بلاکچین را مُرتفع سازد، مورد توجه قرار گرفت.
گروه برای افزایش منابع مالی در جهت توسعه، خواستار ارائه یک کوین نوپا (ICO) ، متمرکز بر بازارهای آسیا شد. Hoskinson در مصاحبه ای با Bitcoin Magazine گفت: “آنها می گویند در تقابل با دنیای غرب که در حال حاضر اشباع شده از رمزارزها می باشد، توزیع گسترده آن در آسیا دلپذیر خواهد بود.”
بنابراین گروه اقدام به استخدام IOHK برای ساخت نرم افزاری در جهت کمک به مطلوبیت در طی فروش نمود. در این راستا کمپانی ژاپنی Attain برای هماهنگی فروش داوطلب شد و نهادی دیگر به نام Cardano Foundation به یاری نظارت و حسابرسی آن آمد.

در این میان، عرضه انبوه از سپتامبر ۲۰۱۵ تا ژانویه ۲۰۱۷، ۶۲ میلیون دلار رشد داشته و منجر به فروش حدود ۳۰ میلیارد رسیدِ(voucher) کوین این پلتفرم شده است.
از آنجا که هیچ یک از این رِسید ها به شهروندان ایالات متحده فروخته نشده بود، بنابراین تحت چارچوب قوانین بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) نیز قرار نگرفت. Hoskinson ذکر کرد: “با این روش برخی مزایای نظارتی و فرهنگی برای کار در خارج از کشور نیز وجود دارد؛ و ما اساساً دارای یک بازار گسترده و بدون محدودیت عملیاتی بودیم.”
یک گروه ژاپنی به نام Emurgo نیز تحت یک قرار داد پنج ساله که تا سال ۲۰۲۰ به پایان خواهد رسید، اقدام به استخدام IOHK برای ساخت Cardano نمود. همچون کارکرد ConsenSys برای Ethereum ، این گروه نیز به Cardano تبدیل خواهد شد: استودیویی برای طراحی قراردادهای هوشمند و برنامه های غیرمتمرکز که بر روی این پلتفرم اجرا خواهند شد.

مبتنی بر Haskell

پس دقیقاً Cardano چیست؟ یک بلاکچینِ کامل که از ابتدا بر پایه زبان برنامه نویسی Haskell ساخته شده است. IOHK یک طراح اصلی زبان Haskell به نام Philip Wadler را برای کار بر روی پروژه Cardano استخدام کرد.
به گفته Hoskinson، به دلیل نزدیکی و شباهتِ رویکرد Haskell به ریاضی، می توان کُد را با دقت بیشتری نوشت و پروتکل امن تر و قابل اعتمادتری را ایجاد نمود.
در بَطن Cardano، ” Ouroboros” که یک الگوریتم گواه اثبات سهام (PoS) است، وجود دارد. هنگامیکه بیتکوین و بسیاری دیگر از رمزارزها به گواه اثبات کار“PoW” متکی هستند، و در حالیکه ماینرها مشغول حل و فصل یک پازل رمزنگاری برای دستیابی به توافقی در مورد وضعیت دفتر کل غیرمتمرکز می باشند، سیستم های “PoS” به اتفاق آراء برای نگهداری کوین به یک اجماع رسیده اند.

در نتیجه PoS از نیروی کارآمدتری نسبت به PoW برخوردار است.همچنین این امر امکان انجام سریعتر معاملات را فراهم کرده و در را به روی طرح و برنامه های نظارتی نیز می گشاید. این در حالی است که صاحبان کوین قادر به بحث و گفتگو در مورد چگونگی پیشرفت و تکامل پروتکل نیز می باشند.
بله، توسعه یک PoS امن بسیار مشکل است. در آخر کار، Ouroboros با یک اثبات ایمنی ریاضیاتی و با بازنگری بسیار دقیق همتایان و همکاران این عرصه منجر به ارائه و قبولاندن خود در کنفرانس بزرگ رمزنگاری Crypto 2017 شده است. البته چندین پروژه دیگر از جمله Ethereum (Casper)، Algorand و Snow White نیز بر اساس الگوریتم های مبتنی بر “گواه اثبات امنیت”  کار می کنند.

Byron و Shelley

از منظر Cardano، آنچه که در حال حاضر موجودیت دارد، نخستین انتشار عمده پلتفرمی به نام “Byron” می باشد، که اولین نسل از لایه اِسکانِ کوینِ Cardano در آن می باشد.

با این وجود هنوز برخی از قابلیت های آن مورد استفاده قرار نگرفته است، زیرا در حال حاضر این پلتفرم دروضعیت خود راه انداز (bootstrap) بوده و سیستم قبل از بالا آمدن و به صورت کامل اجرا شدن، نیازمند توزیع گسترده تری توسط مالکین کوین می باشد. Hoskinson گفت: بنابراین حتی اگر در این مرحله اولیه، Ouroboros روشن شود، تا زمانی که سیستم به حرکت خود ادامه دهد، توافق عام گروه های خصوصی بسته و قفل می شوند و ممکن است این امر چهار تا شش ماه دیگر به طول بی انجامد.

بعد از Byron، محصول مهم بعدی Cardano “Shelley” نام گذاری شده که عرضه آن برای نیمه اول سال ۲۰۱۸ زمان بندی شده است. به واسطه وجود Shelley، سیستم به یک رمزارز کاملاً برجسته تبدیل خواهد شد.
Hoskinson گفت: “اگر من از دنیا رفتم و IOHK تعطیل شد، Cardano می تواند برای همیشه به همین شکل اجرا شود.”.

Shelley با همان درجه از اهمیت، Cardano را برای طیف وسیعی از ویژگی های چشم گیر از جمله قراردادهای هوشمند، زنجیره های جانبی، محاسبات چند جانبه، اَبَر داده ها و موارد دیگر آماده می سازد.

Hoskinson گفت: “ما فقط زمانی آنها را ارائه می دهیم که قابل استفاده باشند”. وی افزود که اکثر این ویژگی ها در سال آینده راه اندازی و معرفی می شوند. او انتظار دارد که در سال ۲۰۱۹ یک ویژگی سخت افزاری قابل اعتماد را راه اندازی کند که امکان پرداخت های off-chain را فراهم می سازد.

قراردادهای هوشمند

اکنون IOHK در حال توسعه ماشین مجازی خود (VM) ، همانند و یکسان با Ethereum’s EVM می باشد. در حالیکه کُد خود-اجرایی پا بر جا خواهد بود، این ماشین به لایه محاسباتی پلتفرم تبدیل خواهد شد. Hoskinson اظهار داشت که انتظار دارد ماشین مجازیCardano در نیمه اول سال آینده در دسترس قرار گرفته و قابل استفاده باشد.
همراه با آن، Cardano دارای زبان قرارداد هوشمند منحصر به خود به نام Plutus، که نسخه ای سبک از Haskell می باشد نیز خواهد بود. Plutus برای قرارداد هایی با ضریب اطمینان بالا و تضمین شده طراحی شده است که وجود یک شکاف امنیتی در آنها می تواند پیامدهای ویران کننده ای به همراه داشته باشد.
در نهایت، قابلیت های جدید این امکان را برای کاربران ایجاد می کند تا برنامه های غیرمتمرکز را با زبان های برنامه نویسی قدیمی مثل Java، C، و JavaScript بنویسند.

Hoskinson گفت: “شما باید واقع بین باشید. مردم همیشه مایل به نوشتن کُدی با ضریب اطمینان بالا نمی باشند.”

همچنین در این فعالیت ها، طرح هایی برای یک سیستم اِعمال نظر وجود دارد که در آن تصمیمات مربوط به آیندۀ پروتکل اتخاذ شده و یک سیستم خزانه داری که در آن بخشی از هزینه های معامله برای توسعه آینده حفظ شود، بر پایه تبادل بین ارزی (on-chain) ایجاد گردد. به طور کلی Hoskinson روشن کرد که این یک راه اندازی آهسته و پایدار با هدف ایجاد یک پلتفرم امن و قابل اعتماد می باشد که چندین دهه را در بر خواهد گرفت. او افزود: “Cardano پروژه ای قاعده مند، دقیق و منظم می باشد که اصول و پشتوانه بسیاری را در پَس خود به همراه دارد.”

 

 

Crowdsale: یک روش جدید برای استفاده از فناوری رمزارز در جهت انتشار توکن ها می باشد.
Haskell: یک زبان برنامه نویسی کاملاً کاربردی و استاندارد با معانی غیر دقیق و تایپ استاتیک بسیار قوی و مبتنی بر ریاضیات پیشرفته می باشد.

(Proof-of-Stake (PoS: الگوریتمی بر خلاف روش های مبتنی بر رمز نگاری (PoW) مانند بیتکوین، با استفاده از یک شبکه بلاچینی ارزهای دیجیتالی، قصد دست یافتن به توافق توزیع شده را دارد.
(Proof-of-Work (PoW: فرآیند پیچیده و رمز نگاری شده، به منظور اعتبار سنجی، برای پرداخت مبادلات و تراکنش ها

 

 دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.Source & Image

https://coiniran.com/?p=8491
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
میلاد
میلاد
5 سال قبل

ممنون از سایت خوبتون..

دکمه بازگشت به بالا
1
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x