ایستگاه خبر

Chainalysis: پنج معیار زنجیره‌ای که سرمایه‌گذاران باید دنبال کنند

تجزیه و تحلیل بازارهای رمزارز‌ها ممکن است آسان‌تر از بازارهای سنتی باشد زیرا فناوری بلاکچین شفافیت داخلی بیشتری دارد و هر کسی قادر به تجزیه و تحلیل و حسابرسی داده‌های زنجیره‌ای است.

فیلیپ گرادول‌، اقتصاددان ارشد در شرکت اطلاعاتی بلاکچین Chainalysis‌، در اوایل این هفته به CoinDesk پیوست تا درباره پنج شاخص زنجیره‌ای ضروری برای همه معامله‌گران بحث کند.

جریان‌های ورودی به صرافی‌ها

سرمایه گذاران معمولاً وقتی می خواهند دارایی خود را نقد کنند کوین‌ها را از یف پول خود به صرافی انتقال می‌دهند و زمانی روند‌های صعودی و بازار خرسی را مشاهده می‌کنند، شخصا حضانت مستقیم دارایی خود را بر عهده می‌گیرند.

افزایش جریان‌های ورودی صرافی‌ها در بازارهای صعودی را می توان نشانه از بین رفتن اعتماد سرمایه گذاران به روند صعودی دانست. وی افزود:

“وقتی جریان‌های بزرگ ورودی را می‌بینید‌، وقت آن است که محتاط باشید.”

با این وجود‌، جریان ورودی به معنای نقدشوندگی فوری نیست. سرمایه گذاران می توانند دارایی‌ خود را تا زمانی که می‌خواهند در صرافی‌ها نگه دارند. بنابراین، این شاخص فقط یک قطعه از پازل است زیرا ما نمی دانیم چه زمانی کوین‌های منتقل شده فروخته می‌شوند. افزایش در ورودی یا فشار فروش، با یک فشار خرید مساوی یا قابل توجه‌تر مطابقت دارد.

شدت معامله

برای تعیین تأثیر جریان ورودی به سمت صرافی‌ها، سرمایه گذاران باید با کمک معیار “شدت تجارت” که تعداد دفعات خرید و فروش کوین ورودی را اندازه گیری می‌کند، سمت تقاضا را زیر نظر داشته باشند. این به ما می‌گوید که چه تعداد تمایل به خرید بیتکوین‌‌های ارسال شده به صرافی دارند. افزایش در شدت معامله، نشان‌دهنده قدرت بیشتر خریداران نسبت به فروشندگان است که نشانه‌ای از قدرت روند صعودی است.

روز چهارشنبه بیت کوین با ۷٪ افزایش به بالاترین رقم ۱۵ ماهه یعنی ۱۲،۳۰۰ دلار رسید. در بحبوحه افزایش قیمت، صرافی‌های رمزارز توسط شرکت اطلاعاتی بلاک چین Chainalysis ردیابی شدند که در روز چهارشنبه مجموعا ۱۰۶،۵۱۹ بیتکوین دریافت کردند که بالاترین ورودی روزانه از ۲ اکتبر است.

به هر حال افزایش جریان‌های ورودی نتوانست مانع از سیر صعودی قیمت شود چون فشار تقاضا زیاد بود. شدت معامله بیتکوین بیش از دوبرابر میانگین سه ماهه خود شده است.

جریان‌های بین صرافی

سرمایه گذاران می توانند رمزارزها را با ارزهای فیات مانند دلار آمریکا خریداری کنند و یا از کوین‌های پایدار مانند Tether برای حمایت مالی خریدها استفاده کنند. مبادلات رمزارز به فیات، مبادله دلار با رمزارزها را تسهیل می کنند‌، در حالی که در مبادلات رمزارز به رمزارز از کوین‌های پایدار به عنوان دروازه‌ای برای تجارت رمزارز استفاده می شود.

سرمایه گذاران می توانند با دنبال کردن جریان خالص بین این دو نوع مبادله، تعیین کنند که آیا بازار توسط خریداران فیات (مانند نهادها) یا معامله گران تتر هدایت می شود. جریان خالص از مبادلات رمزارز به فیات به مبادلات رمزارز به رمزارز نشان می‌دهد که بازار تحت سلطه معامله‌گران کوین پایدار است. در این سناریو ، افزایش عرضه کوین پایدار را می توان شاخص اصلی افزایش احتمالی قیمت دانست.

به اساس داده‌های Chainalysis‌، از ماه مارس‌، مبادلات رمزارز به فیات ۲۰۶۰۰۰ بیتکوین از مبادلات رمزارز به رمزارز دریافت کرده‌اند. گرادول توضیح داد ه این نشان می‌دهد که خریداران فیات عمدتاً بازار را هدایت کرده‌اند.

نقدینگی

نقدینگی عبارت است از نسبت متوسط جریان خالص به ناخالص دارایی‌های واحد تجاری در طول عمر واحد تجاری‌، در تمام حساب‌های کنترل شده توسط آن واحد تجاری. از نظر Chainalysis، یک موجودیت با نقدینگی بالا به طور متوسط ۲۵٪ از دارایی های دریافتی خود را انتقال می کند.

اساساً ، موجودیت با نقدینگی کم، شرکتی است که ظاهرا به چشم انداز بلند مدت رمزارز‌ها اعتقاد دارد. این شرکت‌ها فشار فروش در بازار را کاهش می‌دهند. به همین دلیل، افزایش مداوم تعداد موجودیت‌ها با نقدینگی کم، نشانه احساس مثبت نسبت به روند صعودی بلندمدت در بازار است.

نقدینگی بیتکوین به پایین ترین سطح از اواسط سال ۲۰۱۷ کاهش یافته است. صعود بیت کوین از ۵۰۰۰ دلار به ۲۰،۰۰۰ دلار در سه ماهه آخر همان سال اتفاق افتاد.

انتقال ارزش بین بلاکچین‌ها

انتقال ارزش به ارزش دلاری  گفته می‌شود که در یک روز مشخص در کل واحدهای بلاکچین منتقل می‌شوند. این معیار اساساً میزان استفاده از بلاکچین را نشان می‌دهد و با افزایش تعداد معاملات همراه است.

انتقال ارزش اتر از اواسط ژوئن به شدت افزایش یافت. یک هفته بعد، از حدود ۲۵۰ دلار آغاز و در اواسط ماه آگوست با رسیدن به ۴۷۰ دلار به روند صعودی مداوم خود پایاد داد. تا سال گذشته‌، بیت کوین تقریباً بازارهای گسترده‌تری را چه در روند‌های صعودی و چه نزولی، رهبری می‌کرد. بیشتر سرمایه‌گذاران هنگام روند صعودی بیتکوین تمایل به خرید اتر و سایر رمزارزها دارند و وقتی بیت کوین در روند نزولی است، رمزارز‌های دیگر را می‌فروشند.

با این حال‌، امسال با رشد چشمگیر پروتکل‌های مالی غیرمتمرکز مبتنی بر اتریوم‌، تغییرپذیری روند‌ها افزایش یافته و پیگیری فعالیت‌های زنجیره‌ای اتریوم و سایر کوین‌ها برای سرمایه گذاری ضروری است.

https://coiniran.com/?p=41669
دکمه بازگشت به بالا