ایستگاه خبر

قیمت‌ نجومی بیت کوین در نیجریه و آرژانتین

با توجه به قیمت صرافی‌های رسمی، قیمت هر بیت کوین در نیجریه از ۶۸ هزار دلار عبور کرده است

Awosika Ayodeji که یک طراح بلاکچین نیجریه‌ای است، می‌گوید که از وضع موجود شکایتی ندارد. او از اینکه هر روز صبح از خواب بیدار شود و ببیند که قیمت بیت کوین با توجه به نرخ غیر رسمی دلار آمریکا بالاتر رفته خوشحال می‌شود، چون به این معناست که می‌تواند با نقد کردن دارایی‌های خود نایرای (واحد پول نیجریه) بیشتری را به دست آورد.

اما با این وجود، به همان میزان که از فروش سود خوبی به دست می‌آید، خرید بیت کوین هم گران‌تر تمام خواهد شد.

روز جمعه، قیمت هر دلار در صرافی‌های رسمی نیجریه ۳۸۰ نایرا بود. با این قیمت یک بیت کوین که در لیست معاملات بازار محدود صرافی LocalBitcoin نیجریه آمده است، حدود ۲۶ میلیون نایرا شد که معادل 68.246 دلار می‌شود.

با نگاهی سطحی متوجه می‌شویم که این به معنای سود 24 درصدی خواهد بود؛ که علت آن تفاوت قیمت و نرخ‌های غیر رسمی دلار در نقاط مختلف کشور با بقیه نقاط جهان، است.

پیشنهاد مطالعه: بهترین نرم‌افزارهای استخراج بیت کوین در سال 2021

در نیجریه این سود‌ها مداوم وجود ندارند. در بازار محدود صرافی Paxful به عنوان مثال، قیمت هر دلار، 475 نایرا بود. این رقم باعث می‌شود که قیمت هر بیت کوین به 54.736 دلار برسد که تا حد زیادی به قیمت روز بیت کوین در آن دوره، نزدیک است.

در حقیقت نرخ‌های غیررسمی دلار در صرافی‌های نیجریه در روز جمعه حدود 478 نایرا بود که دلیل تفاوت فاحش بین قیمت بیت کوین در صرافی‌های Paxful و LocalBitcoin‌ است.

به دلیل کم شدن روز به روز قدرت خرید ارز نایرا، دولت نیجریه چندین نرخ برای دلار دارد. نرخ های غیر رسمی معمولا ضعیف هستند اما به این علت که نیجری‌ها مجبور هستند که نایرا را به دلار تبدیل کنند، نشان می‌دهد که ارزش ارز داخلی این کشور ممکن است خیلی پایین‌تر از چیزی باشد که دولت آن را می‌گوید. ‌

در بازارهای در حال رشد که درگیر بحران کنونی هستند، قیمت بیت کوین می‌تواند تاثیر بسیار زیادی را بر روی قیمت‌ غیررسمی دلار بگذارد.

آرژانتین و بیت کوین 98 هزار دلاری!

در آرژانتین، صرافی رمز‌ارز آمریکای لاتین یعنی Bitso، در روز جمعه قیمت هر بیت کوین را 8.700.993 پزو درج کرده بود که با توجه به نرخ رسمی دلار، یعنی 89 پزو برابر با یک دلار، به قیمت باور نکردنی 98 هزار دلار می‌رسید.

اما صرافی‌هایی مانند Bitso که بیت کوین را در لیست فروش خود داشتند، قیمت هر دلار را 150 پزو ثبت کرده بودند که همین مسئله نشانگر میزان نفوذ قیمت‌های غیررسمی دلار در بازار دارد.

سخنگوی صرافی آرژانتینی Buembit گفته است: این موضوع به خوبی نشانگر تفاوت میان قیمت رسمی و غیررسمی دلار است. این شکاف بین نرخ‌های رسمی و غیررسمی در آرژانتین حدود 70 درصد است.

در سال 2020 دولت آرژانتین تمهیدات سختگیرانه‌ای را برای خرید دلار آمریکا وضع کرده است. این محدودیت‌ها شامل این می‌شود که هر شهروند تنها می‌تواند به مقدار 200 دلار خرید کرده و نگه دارد.

دلیل این کار نگه داشتن پول در کشور و جلوگیری از خارج شدن آن از کشور است. به همین علت هم بازار سیاه دلار رشد کرده و مردم بیشتری روز به روز قصد خرید دلار به منظور حفظ دارایی‌های خود، را دارند. آن‌ها حتی حاضرند پزوهای بیشتری را هم برای یک دلار بدهند!

این امر به سرعت باعث تاثیرگذاری بر روی بازار رمز ارزها شد؛ دلیل آن هم این بود که دولت سعی کرد پزو را با ارزهای بالاتری معاوضه کند و همین امر باعث افزایش سرسام آور قیمت بیت کوین در سال 2020 شد.

source

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا