ایستگاه خبر

سایه‌روشن‌های CBDC یا ارز دیجیتال بانک مرکزی از نظرگاه صندوق بین‌المللی پول

به‌تازگی تائو ژنگ، معاون رئیس صندوق بین‌المللی پول (IMF) طی سخنرانی در مدرسه‌ی اقتصاد لندن به بیان نقاط مثبت و منفی احتمالی ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) پرداخته است.

ژنگ با اشاره به کارآمدی بیشتر و هزینه‌های کمتر یک ارز دیجیتال CBDC گفته است:

در شماری از کشورها ممکن است هزینه مدیریت پول نقد به دلیل عوامل جغرافیایی بسیار گزاف باشد؛ از سویی دیگر احتمال دارد بسیاری از ساکنان مناطق روستایی و دورافتاده از دسترسی به سامانه‌های پرداخت محروم باشند.

این مدیر بلندپایه صندوق بین‌المللی پول در ادامه گریزی به گسترش دامنه شمول مالی (Financial Inclusion) زده و افزوده است:

ارز دیجیتال برخوردار از پشتوانه بانک‌ مرکزی یا CBDC می‌تواند یک ابزار دیجیتال همگانی برای پرداخت باشد و افراد را از افتتاح حساب بانکی بی‌نیاز کند.

ژنگ، ثبات و تقویت سیاست‌های مالی را از دیگر مزیت‌های یک CBDC می‌داند. علاوه بر این، او باور دارد که CBDC می‌تواند دیگر دارایی‌های دیجیتال را از میدان رقابت به در کند. او می‌گوید:

یک ارز دیجیتال داخلی صادرشده توسط یک دولت معتمد با واحد محاسبه برابر با ارز رسمی، می‌تواند روند پذیرش و کاربست ارزهای دیجیتال خصوصی (همانند پایدارسکه‌ها از جمله تتر) را محدود کند؛ ارزهایی که معمولا نظارت بر آن‌ها دشوار است و احتمال دارد بقای آن‌ها ثبات مالی و سیاست‌های پولی را در معرض ریسک قرار دهد.

ژنگ در ادامه بر اهمیت ساختار پیشنهادی یک CBDC برای محدودسازی ریسک‌های بالقوه تاکید کرده است. او می‌گوید دور از انتظار نیست که با صدور و انتشار یک ارز دیجیتال رسمی، مشتریان از مراوده با بانک‌ها رویگردان شوند و ترازنامه‌های بانک‌های مرکزی آب برود.

Source

https://coiniran.com/?p=37756
دکمه بازگشت به بالا