ICO ها و چالش ها: 10 درصد دارایی ICO ها مفقود شده و یا به سرقت می رود
حسین چنگایی | 2018.02.17

10 درصد دارایی ICO ها مفقود شده و یا به سرقت می رود

این مقدار، بیش از 10 درصد از کل دارایی های جمع آوری شده برای پروژه ها را تشکیل می دهد. در واقع، موفقیت در جذب سرمایه مورد نیاز در شرکت هایی که ICO های جدید را مدیریت می کنند سخت تر شده است.

هر ثانیه، 300 هزار دلار

ICO ها و چالش ها: 10 درصد دارایی ICO ها مفقود شده و یا به سرقت می رود

به گزارش کوین ایران و به نقل از پایگاه خبری بیتکوین-خبر، اخیرا کمپانی Ernst & Young  (یک شرکت خدماتی حرفه ای چند ملیتی که به اختصار E&Y نامیده می شود) بیش از 370 شرکتICO  را در سراسر جهان از نظر “خطر های بزرگ” مورد مطالعه قرار داده است. در این تحقیق، ICO های مورد بررسی مجموعا  3.7 میلیارد دلار کسب کرده اند که از این مقدار، یک دهم آن بنا به دلایلی از جمله حملات هکر ها از بین رفته است.

در این میان، موضوعاتی نظیر افزایش توجه هکر ها، کاستی های موجود در ارزش گذاری، عدم شفافیت قوانین و مقررات و همچنین، انباشت شبکه ها را می توان از جمله موارد این خطر ها برشمرد. بر اساس تحقیقات E&Y ، فیشینگ یکی از  پر استفاده ترین تکنیک ها توسط هکر ها است.

نویسندگان خاطر نشان می کنند که ترسِ از حذف شدن، عامل محرک ارزش گذاری بر توکن ها بدون در نظر گرفتن مولفه های بازار است. نرخ مشارکت سرمایه گذاران در 10 شرکت از کم دوام ترین ICO  ها در حدود 300 هزار دلار در ثانیه بوده است.

وضعیت ICO ها مانند سابق نیست

بر اساس مطالعات انجام شده، توانایی رسیدن به اهداف کلی در جذب سرمایه رو به کاهش است. در نوامبر سال گذشته تنها یک چهارم ICO ها توانستند به اهداف مشخص خود دست یابند. این در حالیست که در ماه ژوئن 2017، این رقم 90 درصد بوده است.

ایالات متحده با کسب دست کم 1.03 میلیارد دلار توسط ICO ها، پیشرو در بین کشور های میزبان می باشد. در رتبه دوم چین به همراه هنگ کنگ با میزان 452 میلیون دلار و پس از آن روسیه با 310 میلیون دلار در جایگاه سوم قرار دارد.

بیش از 70٪ از ICO های مشمول این مطالعه، مبتنی بر Ethereum بوده اند. در این تحقیقات،  IB Group نیز با شرکت E&Y همکاری داشته است ( IB Group، یک شرکت بین المللی که متعهد به تحقیق و جلوگیری از وقوع جرایم مرتبط با تکنولوژی پیشرفته شده است). همچنین اطلاعات مورد نیاز در این تحقیقات نیز، از طریق منابع عمومی نظیر صرافی های رمزارز، گزارش های ICO، سایت های خبری و رسانه های اجتماعی اختصاصی به دست آمده است.

آیا کمیت، کیفیت می آورد؟

ICO ها و چالش ها: 10 درصد دارایی ICO ها مفقود شده و یا به سرقت می رود

بر اساس گزارش پایگاه خبری بیتکوین-خبر، در تابستان سال گذشتهICO  ها، با افزایش صد ها میلیون دلاری در دارایی های خود از طریق فروش توکن ها در مقیاس های بزرگ، توانستند به بالاترین موفقیت خود دست یابند؛ در دسامبر سال گذشته، همزمان با اوج گرفتن قیمت بیت کوین، ICO ها موفق به جمع آوری بیش از 1 میلیارد دلار شدند.

          بر اساس گزارش خبرگزاری Reuters و به نقل از گفته های آقایPaul Brody- متخصص نوآوری بلاکچین در  E&Y- مشکلاتی که بعضی از ICO ها در رسیدن به اهدافشان با آن مواجه هستند ناشی از کیفیت پایین پروژه ها و دعاوی مربوط به پروژه های قبلی آن ها است.

او با استناد به برخی شرح پروژه ها (white papers) افزود:

“حجم مبالغ، رشد ناگهانی یافتند و مردم بیشتر اهداف افزایش سرمایه را دنبال کردند که این موضوع باعث افت کیفیت گردید. همچنین با توجه به نتایج تحقیقات E&Y، در اجرای بسیاری از پروژه های سرمایه گذاری شده توسط ICO ها، نیازی به پیاده سازی تکنولوژی بلاکچین یا رمزارز ندارند.”

آقایBrody ، همچنین به خطاهای مربوط به رمزنگاری و تقابل منافع بین شرکت ها و سرمایه گذاران آن ها اشاره کرد. تحقیقات اخیر نشان می دهد اکثریت تیم های ارائه دهنده ICO ها، قادر به ارائه اطلاعات مهم و حیاتی به خریداران توکن خود نیستند.

رویکرد کشور ها در برابر ICO ها

رویکرد دولت ها در برابر ICO ها متفاوت بوده است. به عنوان مثال، مقامات مسئول در روسیه پیشنهاد مقررات محدود کننده، هم برای سرمایه های به دست آمده از طریق ارائه یک کوین مشخص، و هم سهم سرمایه گذاری فردی را مطرح کرده اند.

مسکو تمایل دارد که فروش توکن را به عنوان یک سرمایه گذاری انبوه (crowdfunding) مورد استفاده شرکت های کوچک جهت جذب سرمایه از سرمایه گذاران خرد، در نظر بگیرد. کشور بلاروس نیز به عنوان یکی از شرکای تجاری روسیه، خواهان قانونی کردن و ضمن آن آزاد سازی تمام بخش های این زمینه شامل رمزارز ها، قرارداد های هوشمند و ICO ها می باشد.

به احتمال زیاد استارت آپ ها و پروژه های بلند پروازانه، در قلمرو هایی که امکان مناسبی برای  فعالیت دارند، به ارائه اولیه کوین های نوپا جهت جذب سرمایه مورد نیاز ادامه خواهند داد. همچنین ICO ها نزد بسیاری از سرمایه گذاران شناخته شده و محبوب می باشند؛ اما سازمان دهی  بعضی از شرکت ها بر اساس رفتار غیر مسئولانه استوار است، از جمله عدم تأمین امنیت سرمایه ها و کوین ها، که این طرز رفتار می تواند به همان اندازه مقررات محدود کننده، تهدید بزرگی برای ICO ها محسوب شود.