ایستگاه خبر

IBM و Stellar شبکه بانکی وابسته به بلاکچین ایجاد می کنند

IBM و Stellar شبکه بانکی وابسته به بلاکچین ایجاد می کنند

IBM و شبکه بانکی در یک پیشرفت غیر منتظره، از نرم افزار بلاکچین و ارز های دیجیتالی استفاده کردند تا برای انتقال پول در سرتاسر منطقه جنوب قاره استرالیا و اقیانوسیه به کار برند.

به گفته IBM آنچه که در مورد این خبر چشمگیر است، این است که خریداران و فروشندگان قادر خواهند بود که در لحظه پول را از یک کشور به کشور دیگری انتقال دهند و فرآیندی که معمولا چند روز به طول می انجامد را تسریع بخشند.

قرار است بیش از ۶۰ درصد از مبادلات پول برون مرزی در جنوب قاره استرالیا و اقیانوسیه از طریق کوریدور صرافی های خارجی انجام شود. شبکه بانکی دارای “۱۲ کوریدور ارزی” است که استرالیا، نیوزلند و کشور های کوچک تر مانند فیجی و تونگا را در بر می گیرد.

بلاکچین که مدت ها در مرحله ایده پردازی بوده است، با این خبر ها می بینیم که قدم به دنیای حقیقی گذاشته است. این تکنولوژی که وابسته به شبکه ای از کامپیوتر ها برای ثبت اطلاعات مربوط به تراکنش ها است تا امروز بیشتر در کنار بیتکوین معنا می شد. اما از این لحظه استفاده از آن را در زمینه های دیگر از جمله رهگیری محموله ها تا تراکنش های بانکی برون مرزی نیز امکان پذیر شده است.

به طور مثال، IBM می گوید که به زودی یک کشاورز در Samoa قادر خواهد بود که با استفاده از قرارداد های هوشمند شبکه بلاکچین (که از قرار وثیقه کشاورز تا نامه تامین اعتبار مشتری در آن ثبت می شود)، با خریدار محصول خود در اندونزی معامله کند.

به گفته Jesse Lund معاون بخش بلاکچین IBM، “این، قدم دوم در تکامل تکنولوژی بلاکچین است. پول زنده ای که در یک شبکه دور می زند.”

کلید، استفاده از ارز های دیجیتالی است

فرآیند جدید بانکی بلاکچین از این جهت نیز حائز اهمیت است که بانک ها به تدریج به یک ارز دیجیتالی شبیه بیتکوین به نام Lumens تکیه می کنند تا پرداخت های فرامرزی را پشتیبانی کنند.

در حال حاضر بانک ها چنین پرداخت هایی را با ایجاد حساب های خارجی ( که nostro accounts نام دارند) در صرافی های محلی مدیریت می کنند و سپس از حساب مشتریان برداشت می کنند که این فرآیند کند است و چند روز به طول می انجامد.

تحت عملیات جدید بلاکچین، بانک ها تراکنش ها را با ارز دیجیتالی Lumens انجام می دهند و با اتکا به بازار محلی، Lumens را به پول fiat تبدیل می کنند. خالق Lumens یک شرکت غیر انتفاعی به نام Stellar است که موسس آن Jed McCaleb است.

Stellar و IBM هر دو، بخشی از پروژه Hyperledger هستند که در حال ساخت ابزار های بلاکچین open source است که از زیرساخت های پرداختی پشتیبانی کند.

از نظر Lund، به نظر می رسد که استفاده از ارز دیجیتال Stellar موقتی باشد. او حدس می زند که از سال آینده بانک مرکزی اقدام به انتشار ارز های دیجیتال خواهد نمود که به جزیی جدایی ناپذیر از انتقالات پول به وسیله بلاکچین بدل خواهند شد.

پروژه بلاکچین IBM در حالی اتفاق می افتد که بسیاری از شرکت ها از راه های جدید و پر بازده برای نقل و انتقالات جهانی پول استفاده می کنند؛ از جمله BitPesa که شبکه بیتکوین را جایگزین “انتقال های با استفاده از سیم” بین خریداران در آفریقا و سیستم TransferWise کرده است که راه کم هزینه ای برای مشتریان  ایجاد شود.دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.Source

https://coiniran.com/?p=8598
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x