ایستگاه خبر

بلاک چین؛ تقلب و استفاده از داده های جعلی در تحقیقات علمی

اخیرا IBM برنامه های کاربردی جدیدی برای تحقیقات علمی شفاف روی بلاک چین ابداع کرده است که در اداره اختراعات آمریکا ثبت شده است.

موارد استفاده ی تکنولوژی دفتر کل توزیع شده، در حال افزایش است. اخیرا IBM برنامه های کاربردی جدیدی برای تحقیقات علمی شفاف روی بلاک چین ابداع کرده است.

بیشتر بخوانید: پلتفرم جدید بلاک چین IBM؛ چطور یک developer بلاک چین باشید؟

این غول فناوری به دنبال سیستم هایی روی بلاک چین است که بلوک های فردی، شامل اجزای پروژه های تحقیقاتِ داده، تحلیل داده و نتایج پس از تحلیل داده ها را ارائه کند و از همه مهمتر با استفاده از قابلیت اتصال بلوک ها وضعیت آخرین تغییرات در دسترس باشد. این ثبت اختراع در اواخر سال ۲۰۱۷ در اداره اختراعات آمریکا ثبت شد و مجزا از ثبت اختراع بلاک چینی واقعیت افزوده ی IBM است.

بلاک چین؛ تقلب و استفاده از داده های جعلی در تحقیقات علمی
ibm looks to disrupt scientific research on the blockchain/ Source

جامعه تحقیقات علمی از عدم شفافیت برای جمع آوری اطلاعات مرتبط با فرایند تحلیل رنج می برد و به نظر می رسد بلاک چین دوای این درد باشد. اصلی ترین مسائل «فقدان داده های قابل اطمینان» و حفاظت اطلاعات است که بلاک چین ویژگی های غیر قابل تغییر و امنیت اطلاعات را حل می کند.

بیشتر بخوانید: استخراج بیت کوین و ارتباط آن با پیشرفت علوم اعصاب (Neuroscience)

IBM تنها شرکتی نیست که به دنبال مختل کردن فرایند «بحران تکثیر پذیری تحقیق» و داده های جعلی می باشد. اما تا کنون، دست دیگر راه حل های بلاک چینی بخاطر ویژگی های کلیدی اختراع IBM همچون قابلیت اطمینان، محرمانه بودن و دسترسی به الگوریتم ها برای انجام وظایف «اصلاح خودکار»، کوتاه شده است. این کمپانی همچنین به محدویت پلتفرم هایی اشاره کرده است که اجازه انتشار شفاف اطلاعات در مورد تحقیقات علمی و ارائه مراحل جمع آوری و تحلیل را که مانع اعتبار محققان به کار آنها می شود، می دهند.

راه حل سریع

راه حل IBM شامل یک محیط محاسبه سریع برای آزمایش روی بلاک چین است و با وجود وابستگی شدید به آن، به مدل های محاسبه ابری که در آن داده های بارگذاری شده در پایگاه های علمی می توانند ردیابی شوند، محدود نیست. اختراع آنها یک سیستم بلاک چینی دو طرفه را توصیف می کنند که شامل «اعتماد به مفهوم بلاک چین با تحقیقات علمی شفاف» می شود. تکنولوژی IBM اینکار را با قرار دادن آزمایشات علمی، شامل «جمع آوری داده، تحلیل کیفیت و یا دریافت نتایج و تقویت اعتماد و تکرار پذیری داده و نتایج» روی بلاک چین انجام داده اند.

بلاک چین؛ تقلب و استفاده از داده های جعلی در تحقیقات علمی
ibm-looks-to-disrupt-scientific-research-on-the-blockchain

این سیستم بلاک چینی یک پروژه تحقیقاتی را روی بلاک چین طوری ارائه می کند که بلوک اول شامل داده های تحقیق و بلوک دوم تحلیل داده ها را در قالب گزارشی از تحقیقات روی داده ها نشان می دهد. خلاصه ی بلوک ها و تصحیح آن نیز، پس از تحلیل نتایج تحقیق به بلاک چین اضافه می شود. این تکنولوژی برای داده های ایستا نیست زیرا ممکن است داده ها برای «منشاء و قابلیت اطمینان» تحلیل شوند.

بیشتر بخوانید: چگونه پول دیجیتالی به علم خدمت می کند: اثبات کار چیست؟

بطور کلی، این تکنولوژی برای سرعت بخشیدن به فرایند تحقیقات علمی طراحی شده است و ابزار های بیشتری برای جمع آوری داده، تحلیل، نتیجه گیری و تصحیح کار به محققان می دهد. فرایندی که بخاطر امنیت داده ها در بلاک چین، به همکاری پویا، تکرار آزمایشات و ارزیابی ارتباط داده ها می انجامد.توجه!
دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.Source1 & Source2 & Image

https://coiniran.com/?p=25833
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x