ایستگاه خبر

نیویورک گذرنامه‌ی بلاک‌چینی COVID-19 صادر می‌کند

فرماندار نیویورک چهارشنبه‌ی گذشته خبر از عرضه‌ی نوعی گذرنامه‌ی Covid-19 مبتنی بر بلاک‌چین به نام Excelsior Pass را داد. این گذرنامه قرار است از دوم آوریل در سراسر این ایالت مورد استفاده قرار گیرد. Andrew Cuomo، فرماندار نیویورک، در بیانیه‌ای رسمی خاطرنشان شد: «شهروندان نیویورک نشان داده‌اند که با پیروی از پروتکل‌های بهداشت عمومی قادرند ویروس Covid-19 را کنترل نمایند. گذرنامه‌ی Excelsior Pass ابزار نوآورانه‌ای است که همزمان به بازگشایی بخش‌های گوناگون اقتصادی، مبارزه با ویروس و حفظ اطلاعات شخصی افراد کمک شایانی می‌نماید.»

نیویورک گذرنامه‌ی بلاک‌چینی COVID-19 صادر می‌کند

بلاک‌چین سلامت دیجیتال IBM

کشورهای گوناگونی در سراسر جهان با جدیت به طرح توسعه‌ی «گذرنامه‌های Covid-19» پرداخته‌اند، این گذرنامه‌ها برای تشخیص و رهگیری افراد واکسینه شده یا فاقد ویروس کرونا بسیار مفید خواهند بود. این طرح همواره با محدودیت‌های حفظ حریم شخصی افراد و به‌همراه داشتن همیشگی مدارک شناسایی مواجه بوده است.

با این وجود Cuomo معتقد است Excelsior Pass مرتفع کننده‌ی بسیاری از این محدودیت‌ها و نگرانی‌ها است. این گذرنامه مبتنی بر بلاک‌چین سلامت دیجیتال شرکت بزرگ IBM بوده که در نتیجه دسترسی به سوابق پزشکی و اطلاعات شخصی افراد را نه تنها برای شرکت IBM بلکه برای تمامی شرکت‌های واسطه و شخص ثالث نیز غیرممکن می‌سازد.

Steve LaFleche، مدیر کل روابط فدرال IBM، در اوایل ماه جاری اظهار داشت که این گذرنامه به شهروندان نیویورک امکان این را می‌دهد تا وضعیت سلامت خود را به‌طور داوطلبانه به اشتراک بگذارند. وی افزود: «هر شخص تعیین می‌کند که چه اطلاعاتی را با چه فردی، چه زمان و با چه هدفی به اشتراک بگذارد. این روش اطلاع‌رسانی فاقد هرگونه داده‌های بنیادی شخصی برای ایجاد پایگاه اطلاعات هویتی است.»

نیویورک نخستین ایالتی است که از گذرنامه‌ی Covid-19 استفاده می‌کند، اما شرکت IBM پیش‌بینی کرده که سایر ایالت‌ها نیز به پروژه‌ی بلاک‌چین موجود ملحق شوند. نتیجه‌ی این رویکرد بازگشایی و احیای اقتصاد سراسر امریکا خواهد بود. بر اساس آخرین داده‌های Google COVID-19 Tracker، بیش از ۷.۵ میلیون نفر از شهروندان نیویورک تا ابتدای این هفته واکسینه شده‌اند.

پیشنهاد مطالعه: راه‌‌اندازی انجمن توسعه قرارداد هوشمند توسط زنان توانمند ایرانی

Source

https://coiniran.com/?p=44846
دکمه بازگشت به بالا