ایستگاه خبر

استفاده IBM از بلاکچین برای کاهش آلودگی هوای چین

چین معادل است با آسمان خاکستری. اما مساله آلودگی تنها مشکل چین نیست و موضوعی ست که به آسمان بسیاری از شهرهای جهان نفوذ کرده است.

هرچند که با حرکت سریع چین به سمت توسعه، آلودگی و مشکلات محیط زیستی بعضا در این کشور به حد مرگ می رسد.

شرکت IBM پلتفرمی بر پایه بلاکچین برای “مدیریت سبز دارایی” ارائه کرده که می تواند به کسب و کارها در چین جهت کاهش انتشار آلودگی کمک کند. این پلتفرم بر پایه Hyperledger Fabric که به صورت متن باز در اختیار عموم است طراحی شده است.

“توسعه دارایی کربن” یا “carbon asset development” که با نام “CER” به معنی “کاهش انتشار کربن” نیز شناخته می شود معرف توسعه ابزار مالی به نام اعتبار کربن است که طی آن به هر صاحب پروژه ای اجازه انتشار مقدار مشخصی از دی اکسید کربن و سایر گازهای گلخانه ای را می دهد. شرکت ها می توانند این اعتبار را یا از طریق کاهش انتشار گازها کمتر از میزان سهمیه خود و یا سایر فعالیت هایی که منجر به این کاهش بشود بدست بیاورند. توسعه دارایی کربن شرکت ها را برای تولید کمتر گازهای گلخانه ای تشویق می کند؛ با اینکه هزینه اینکار زیاد است اما با تولید کمتر این گازها، اما از طریق این روش شرکت ها می توانند سود خوبی بدست بیاورند.

تعهدات چین به محیط زیست

Paris Agreement (توافق نامه پاریس) بر روی آب و هوا توسط ۱۴۱ عضو از ۱۹۷ عضو آن که این توافقنامه را امضا کرده اند به تصویب رسیده است. یکی از امضا کنندگان این پیمان نیز چین است.

Li Jufeng مدیر مرکز تحقیقاتی تغییرات آب و هوایی چین و مرکز همکاری های بین المللی در یک گفتگوی خبری می گوید که چین باید مسئولیت مدیریت آب و هوایی را بر عهده گرفته و برای رسیدن به اهداف خود مربوط به تغییرات آب و هوا تا قبل از ۲۰۲۰ جامه عمل بپوشاند. او همچنین می گوید چین باید بازاری استاندارد برای کربن در سراسر کشور بسازد.

همکاری IBM با یک شرکت چینی

در راستای توسعه پلتفرم مدیریت سبز دارایی، IBM همکاری خود را با شرکت چینی Energy-Blockchain Labs شروع کرده است.

این پلتفرم جدید به کاربران خود اجازه می دهد تا بتوانند دارایی های کربن (carbon asset) خود را مدیریت کنند. این دو شرکت سعی دارند تا با کمک فناوری بلاکچین کارآمدی بازار ملی کربن در چین را افزایش دهند و آینده ای سبز، کم کربن تر و دوستدار طبیعت برای چین بسازند.

Cao yin مدیر ارشد استراتژی Energy-Blockchain می گوید:« انتظار می رود که فناوری بلاکچین به یک ابزار مهم و تاثیر گذار در کنترل انتشار کربن تبدیل بشود. این موضوع برای چین از اهمیت زیادی برخوردار است چرا که بزرگتری منبع انتشار کربن در جهان بشمار می رود.»

در حال حاضر IBM و شریک چینی خود Proof-of-Concept را تمام کرده و انتظار می رود که نسخه بتای این پلتفرم تا ماه مه ۲۰۱۷ منتشر شود.

طبق گفته IBM می توان از فناوری بلاکچین برای پیدا کردن راه حل هایی جهت حل مشکلات بازار کربن استفاده کرد. آن ها در نظر دارند تا با استفاده از قراردادهای هوشمند و مشارکت دیجیتالی، توسعه و مدیریت دارایی های کربن را کارآمدتر کنند. ماهیت تغییر ناپذیر بلاکچین می تواند بازار کربن را در دید سهامداران نیز معتبر تر کند.

Cao Yin همچنین می گوید:« احتمال می دهیم که این پلتفرم بطور موثری چرخه توسعه دارایی های کربن و هزینه توسعه دارایی های کربن (carbon asset development) را ۲۰ الی ۳۰ درصد کاهش دهد.»

اگر فناوری بلاکچین بتواند به محافظت از این سیاره کمک کند، می تواند جهش رو به جلوی دیگری برای این فناوری که اخیرا کاربردهای بسیاری برای آن یافت شده است باشد.

تجارت کربن خود تاثیر زیادی بر انتشار گازهای گلخانه ای دارد اما اگر بتوان از طریق بلاکچین شفافیت بازار کربن را افزایش داد، این امر می تواند خبر بسیار خوبی برای کل سیاره باشد.دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.Image via china-mike

https://coiniran.com/?p=5363
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x