ایستگاه خبر

تاثیر منفی تحقیقات SEC بر قیمت توکن یونی‌سوآپ

موج تحقیقات کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا یا به‌اختصار SEC به تیم یونی‌سوآپ رسید. یونی‌سوآپ بزرگترین صرافی غیرمتمرکز حوزه‌ی رمزنگاری و مبتنی بر بلاک‌چین اتریوم است که مبادله‌ی توکن‌های استاندارد ERC-20 را برای کاربران آسان کرده است. روزنامه‌ی معتبر Wall Street Journal در صبح جمعه خبر از آغاز تحقیقات گسترده‌ی SEC در سازوکار این صرافی محبوب را منتشر کرد.

یونی‌سوآپ زیر ذره‌بین SEC

به‌گفته‌ی منابع ناشناس، وکلای این سازمان درحال بررسی اطلاعاتی درخصوص نحوه‌ی استفاده‌ی سرمایه‌گذاران از این صرافی و چگونگی عملکرد بازار آن هستند. سخن‌گوی یونی‌سوآپ درپاسخ به این موضوع اظهار داشت:

«این صرافی از تمام قوانین نظارتی موجود در حوزه‌ی رمزنگاری تبعیت نموده آماده‌ی ارائه‌ی هرگونه اطلاعات لازم درخصوص تحقیقات موجود به تنظیم‌کنندگان است.»

باآنکه تحقیقات هنوز در مرحله‌ی آغازین خود است و ممکن است هیچ‌گونه اتهام و یا جرمی را برعلیه یونی‌سوآپ درپی نداشته باشد، اما قیمت توکن یونی (UNI) تحت تاثیر آن قرار گرفته و تاکنون ۶ درصد افت داشته است.

Gary Gensler از زمانی که سکان هدایت SEC را در ماه آوریل دردست گرفت نگرانی ویژه‌ای درخصوص عدم نظارت بر فضای امورمالی غیرمتمرکز (DeFi) داشته است. وی پیش‌تر درخصوص محبوبیت پدیده‌ی «گیمیفیکیشن» در سرمایه‌گذاری با اشاره به اپلیکیشن‌هایی مانند Robinhood اظهارنظر کرده بود و گفت این اپلیکیشن باعث رونق سهام میم‌ها شده است. علاقه‌ی وافر سرمایه‌گذاران به نحوه‌ی عملکرد صرافی یونی‌سوآپ موجب آن شد که Gensler از موضع گیمیفیکیشن با آن برخورد کند.

رئیس فعلی SEC در هفته‌ی گذشته نیز بر جایگاه خود درخصوص پروتکل‌های دیفای تاکید نمود و مدعی شد بسیاری از بسترهای غیرمتمرکز تا حدی از مکانیسم‌های نظارتی، الگوهای کارمزد و سیستم‌های تشویقی بهره می‌برند.

اما یونی‌سوآپ نیز به فشارهای نظارتی واکنش نشان داده است و در ماه جولای ۱۰۰ نوع توکن را از فهرست معاملاتی خود حذف کرده است. این اقدام چالش‌های بسیاری را از سوی کاربران برانگیخت و پرسش‌هایی را درخصوص غیرمتمرکز بودن این پلتفرم مطرح نمود. تعداد بسیاری از این توکن‌ها دارایی‌های ترکیبی یا توکن‌های سهام بودند که از دیدگاه SEC خطرناک و اوراق بهادار تلقی می‌شدند.

این صرافی غیرمتمرکز از زمان آغاز به‌کار و عرضه‌ی نسخه‌ی نخست‌اش در نوامبر ۲۰۱۸ رشد قابل‌توجهی داشته است. در ماه آگوست امسال یونی‌سوآپ موفق به تسهیل بیش از ۵۳ میلیون دلار از دارایی‌های درگردش شد و مجموع دارایی‌های قفل‌شده‌ی کاربران آن نیز به ۵.۲ میلیارد دلار رسید.

پیشنهاد مطالعه: آموزش کار با صرافی یونی سواپ (Uniswap) + ویدیو

Source

https://coiniran.com/?p=47360
دکمه بازگشت به بالا