ایستگاه خبر

ابزار Tornado.cash برای حفظ حریم خصوصی در شبکه اتریوم: راهنمای قدم به قدم

ابزار Tornado.cash، برای حفظ حریم خصوصی هنگام انجام تراکنش در شبکه اتریوم استفاده می‌شود.

ابزار Tornado.cash راه‌حلی برای این مشکل است. این ابزار از قرارداد هوشمندی استفاده می‌کند که قادر به پذیرفتن سپرده‌هاییست که می‌توانند از یک آدرس جدید برداشت شوند. چون سپرده از یک آدرس جدید جداگانه برداشت می‌شود، ردیابی فرستنده دشوارتر می‌شود.

شبکه اتریوم در حال حاضر بیش از یک میلیون تراکنش روزانه دارد. هر آدرس مرتبط با یک تراکنش، بر روی دفتر کل ثبت می‌شود. این برای افرادی ‌که می‌خواهند اطلاعات دارایی‌ها و فعالیت‌‌های معاملاتی آن‌ها بر دفتر کل توزیع‌شده قرار نگیرد، خوشایند نیست.

تمامی تراکنش‌های آدرس شما در جستجوگر‌های بلوک مانند اتراسکن قابل مشاهده هستند. هرکس که بداند فلان آدرس متعلق به شماست، تراکنش‌های شما را می‌بیند، منبع رمزارز‌های شما را می‌داند، قادر به محاسبه دارایی شماست و فعالیت‌های روی زنجیره شما را تجزیه و تحلیل می‌کند.

|| بیشتر بخوانیم: تکنیک‌های امنیت و حریم خصوصی مورد استفاده در بلاک‌چین

ابزار Tornado.cash راه‌حلی برای این مشکل است. این ابزار از قرارداد هوشمندی استفاده می‌کند که قادر به پذیرفتن سپرده‌هاییست که می‌توانند از یک آدرس جدید برداشت شوند. چون سپرده از یک آدرس جدید جداگانه برداشت می‌شود، ردیابی فرستنده دشوارتر می‌شود.

این راهنما به صورت قدم به قدم، نحوه تعامل شما را با این نرم‌افزار توضیح می‌دهد.

چگونگی کار با Tornado.cash

۱. به کیف پول خود متصل شوید

برای انجام یک تراکنش نیار است که به یک کیف پول متصل شوید. رابط برنامه Tornado.cash در حال حاضر از کیف پول‌های متاماسک، پورتیس و فورتماتیک پشتیبانی می‌کند.

Tornado Cash, Transaksi Ethereum Secara Anonim

۲. گزینه واریز (Deposit) توکن را انتخاب کنید

به سایت Tornado.cash بروید و گزینه واریز را انتخاب کنید. سپس نوع توکن و مقدار آن را نیز مشخص کنید. توکن‌های مورد پشتیبانی اتر، DAI، cDAI، USDC و تتر هستند.

ابزار Tornado.cash، تراکنش‌ها را در یک قرارداد هوشمند با یکدیگر مخلوط می‌کند تا ردیابی فرستنده و گیرنده دشوار شود. به همین دلیل شما فقط می‌توانید رقم‌های مشخصی از هر رمزارز را بفرستید. مثلا برای ارسال اتر، کاربر می‌تواند بین مقدار‌های ۰.۱، ۱، ۱۰ و ۱۰۰ اتر انتخاب کند.

Source: Tornado.cash

۳. کلید متن را پشتیبان‌گیری کنید

زمانی که واریز می‌کنید، در واقع یک کلید تصادفی تولید می‌شود. این کلید را باید ذخیره کنید.  بدون آن نمی‌توانید وجوه واریزشده را بعدا برداشت کنید.

حتما از ذخیره‌سازی یک نسخه از این کلید اطمینان حاصل کنید. در این مواقع توصیه می‌شود که این کلید‌ها را حتی روی تکه‌ای کاغذ بنویسید و در جایی مطمئن نگه‌داری کنید. در این صورت در شرایطی که حتی به رایانه خود دسترسی ندارید می‌توانید وجوه خود را برداشت کنید.

Source: Tornado.cash

۴. ارسال واریز

زمانی که کلید خصوصی خود را ذخیره کردید، این موضوع را با پر کردن مربع تأیید کنید. سپس گزینه ارسال واریز را فشار دهید.

با این کار تراکنش آغاز می‌شود و مقدار هش کلید خصوصی به قرارداد هوشمند Tornado.cash ارسال می‌شود. همچنین کارمزد تراکنش و هزینه گاس باید در کیف پولتان (مثلا متاماسک) توسط شما تأیید شود.

۵. اندکی صبر…

ابزار Tornado.cash به علاقه‌مندان حریم خصوصی توصیه می‌‌کند که قبل از برداشت توکن‌های خود مدتی صبر نمایند و وقفه ایجاد کنند. در این صورت ردیابی آن تراکنش دشوارتر خواهد بود. اگر بلافاصله برداشت کنید، مهر زمانی این دو تراکنش، ردپای آدرس شما را به جا خواهد گذاشت.

۶. برداشت

اگر نیاز است، مجددا در رابط کاربری ابزار Tornado.cash، به کیف پول خود متصل شوید. به نوار برداشت (Withdraw) وارد شوید. حالا در آن جا می‌توانید کلید خصوصی خود و آدرس برداشت را وارد نمایید.

با این کلید خصوصی، شما در این قرارداد هوشمند، صاحب یک تعهد پرداخت نشده هستید. الگوریتم اثبات دانایی صفر zkSnark، این کار را بدون آشکار کردن سپرده‌ی مربوط به این کلید خصوصی، انجام ‌می‌دهد.

Screen Shot 2020 12 22 at 13.54.22

احتمالا می‌خواهید از یک آدرس جدید و بدون سابقه‌ی تراکنش استفاده کنید. در این حالت چون سپرده شما با تراکنش‌های مشابه مخلوط شده،‌ پیدا کردن آدرسی که توکن‌ها از آن جا آمده، بسیار سخت و پیچیده خواهد بود.

ناشناس بودن به صورت کامل، در بلاکچین غیرممکن به نظر می‌رسد.‌ ابزار Tornado.cash بهترین گزینه فعلی برای افرادی است که می‌خواهند حریم خصوصی خود را در هنگام اجرای تراکنش‌های اتریوم حفظ کنند.

تیم اصلی این پروژه به تازگی طرحی را برای راه‌اندازی توکن بومی و پروتوکل‌ حکم‌رانی، مطرح کرده است. جزییات پیشنهاده حکم‌رانی ابزار Tornado.cash در روز ۱۸ دسامبر از طریق بستر انتشار آنلاین مدیوم منتشر شد.

https://coiniran.com/?p=42794
دکمه بازگشت به بالا