ساناز موسوی | 1398.01.04

معامله گران چطور بازار رمز ارز ها را تحلیل می کنند؟ (قسمت دوم)

نمودار هایی که معمولا در تحلیل تکنیکال قیمت از جمله تحلیل قیمت رمز ارز ها می بینید، با نام نمودار های شمعی شناخته می شوند. نمودار های شمعی شما را قادر می سازند که جزئیات کاملی درمورد نحوه ی حرکت قیمت در یک بازه ی معاملاتی به دست آورید و می توانید این جزئیات را در بازه ای طولانی تر مقایسه کنید.

بیشتر بخوانید: معامله گران چطور روند قیمت در بازار رمز ارز ها را تحلیل می کنند؟

تصویر نمودار شمعی در زیر آمده است. وقتی قیمت در طول روز صعودی باشد رنگ نمودار شمعی سبز خواهد بود و اگر قیمت نزولی باشد نمودار شمعی قرمز می شود. خط عمودی پایین شمع کمترین قیمت به ثبت رسیده در طول بازه ی معاملاتی را نشان می دهد و خط عمودی بالای شمع نشان دهنده ی بالاترین قیمت ثبت شده در آن بازه ی معاملاتی است.

در نمودار شمعی سبز، خط افقی پایین شمع نشان دهنده قیمت بازار هنگام شروع معاملات و خط افقی بالای شمع نشان دهنده قیمت بازار هنگام اتمام معاملات است.  در نمودار شمعی قرمز خط افقی پایین نشان دهنده قیمت هنگام اتمام معاملات و خط افقی بالا نشان دهنده قیمت هنگام شروع معاملات در آن دوره ی معاملاتی است. از آنجایی که قیمت ها در بازار رمز ارز ها معمولا بسیار ناپایدارند، می توان نمودار های شمعی ساعتی را نیز در طول یک روز مشاهده کرد.

بیشتر بخوانید: آموزش تحلیل تکنیکال بیت کوین و دیگر رمز ارز ها برای تازه کار ها

این نمودار چه چیزهایی را می تواند به ما بگوید؟

اندازه بدنه بزرگ در نمودار های شمعی نشانه ی قدرت زیاد خریداران یا فروشندگان است. اگر سایه بالایی یک نمودار شمعی بلند باشد می توان فهمید خریداران زیادی وجود داشته اند که منجر به افزایش قیمت رمز ارز شده است، اما فروشندگان هجوم آورده اند و قیمت رمز ارز در محدوده قیمت پایانی بسته ‌شده است.

سایه ‌های بالایی و پایینی نیز دارای معانی خاصی هستند. سایه بلند یک نمودار شمعی، نشانه ی این است که معاملات رمز ارز در خارج از محدوده قیمت باز و بسته شدن شکل‌گرفته است. اگر سایه بالایی یک نمودار شمعی بلند باشد یعنی خریداران دارایی، قوی بوده اند و باعث افزایش قیمت سهم شده اند، اما فروشندگان نیز قد علم کرده اند و قیمت سهم در محدوده قیمت پایانی بسته‌ شده است.

بیشتر بخوانید: مقدمه ای بر آموزش تحلیل تکنیکال و بنیادین قیمت رمزارز ها به زبان ساده

اشکال خاصی که نمودارهای شمعی می سازند می تواند برای معامله گران فرصت معاملاتی ایجاد کند. برای مثال، نمودار شمعی چکشی که مشخصه ی آن سایه ی بلند پایین است، نشان می دهد که روند قیمت از نزولی به صعودی در حال تغییر است و اینگونه تفسیر می شود که در طول دوره ی معاملاتی فروشندگان زیادی وجود داشته اند اما خریداران نیز قدرت خوبی برای بالا کشیدن قیمت دارند. معمولا نمودار شمعی چکش معکوس در انتهای روند نزولی تشکیل می شود و نشان دهنده ی چرخش روند و افزایش مجدد قیمت ها می باشد.

نمودار شمعی ستاره ثاقب (Shooting star) و مرد دارآویز (Hanging Man) معمولا پس از رشد قیمت به چشم می خورند و می توانند نشان دهنده شروع روند کاهشی در قیمت باشند. سایه ی بلند و نحوه قرار گرفتن بدنه این نمودار ها  نشان دهنده ی فشار فروشندگان و احتمال پایان یافتن روند صعودیست.

وقتی از نمودارهای شمعی استفاده می کنید مهم است که دیدگاه کوتاه مدت و بلند مدت مشخص داشته باشید و اقدامات لازم برای محافظت از خود را در مقابل نوسانات بازار انجام دهید. برای این منظور معمولا از حد سود و حد ضرر استفاده می شود. تعیین حد سود یا ضرر موجب فروش خودکار دارایی به محض رسیدن قیمت به حد تعیین شده می شود.

توجه!
مطالب صرفا برای اهداف خبری و آموزشی ارائه می شوند و نباید به عنوان مشاوره ی تجاری از طرف کوین ایران و نویسندگانش مورد استفاده قرار گیرند.
Source & Image