مقالات بیت کوین

راهنمای مبتدیان برای عبور موفق از انشعابات Bgold و SegWit2x

به نظر می رسد که بیتکوین به زودی دو انشعاب (forking) دیگر را تجربه می کند که نتیجه آن ایجاد کوین های جدید است.

 در ۲۵ اکتبر، بیتکوین گلد (Bgold) در راستای خلق یک ارز رمزنگاری شده مقاوم در برابر ASIC، از بیتکوین مشتق خواهد شد. در هفته های بعد، تعداد زیادی از شرکت های بیتکوین خواستار انشعاب سخت (هاردفورک) بیتکوین بر اساس توافق نیویورک (NYA) و با توجه به پروپوزال SegWit2x خواهند بود که این نیز احتمالا باعث تولید کوین جدیدی خواهد شد. Bgold Bgold Bgold Bgold Bgold

راهنمای مبتدیان برای عبور موفق از انشعابات Bgold و SegWit2x

اگر همه این موارد اتفاق بیافتد، سه نوع بلاکچین و سه نوع کوین متفاوت تنها یک ماه پس از نگارش این مقاله خواهیم داشت. یک بلاکچین که از پروتکل بیتکوین پیروی خواهد کرد که از آن با نام BTC یاد می کنیم. بلاکچین دوم که از پروتکل Bgold  پیروی خواهد کرد و کوین آن BTG است. بلاکچین سوم که از پروتکل SegWit2x پیروی خواهد کرد و کوین آن B2X است.

خبر خوب این است که هر بیتکوین در بلاکچین Bgold و SegWit2x هم کپی می شود. اگر کلیدهای خصوصی بیتکوین خود را در زمان انشعاب به همراه داشته باشید، باید بتوانید به همان میزان BTG و B2X هم دسترسی داشته باشید.

خبر بد هم این است که چنین انشعاباتی می توانند باعث ریسک و آشفتگی شوند. اگر مراقب نباشید ممکن است BTC یا B2X یا BTG را از دست بدهید!

این راهنما، اطلاعات لازم در مورد نگهداری سرمایه شما در هنگام انشعابات پیش رو را در اختیارتان قرار می دهد و به شما کمک می کند تا ماه آینده صاحب BTG و B2X و بیتکوین خود باشید.

پیام نویسنده مقاله: اگر می خواهید هرچه زودتر وارد بازار شوید و با خطر کردن مشکلی ندارید و (یا) واقعا می دانید که دارید چطور عمل می کنید، احتمالا این مقاله برای شما مناسب نباشد. این نوشته تنها راهنمایی برای تازه کاران است. همچنین در نظر داشته باشید که همه نکات این مقاله تنها توصیه ای بر اساس بهترین درک ما از شرایط پیش رو است. موارد زیادی هست که هنوز مشخص نیست و ممکن است تغییر کند.

پیش از انشعاب (همین لحظه!)

اول از همه، آگاه باشید که انشعاب کوین ها می تواند پرمخاطره باشد؛ خصوصا انشعابات بحث برانگیزی مثل SegWit2x! ممکن است این امر برای الان محتمل نباشد، اما بطور کلی این احتمال وجود دارد که با وقوع یک جنگ سایبری قیمت ها به شدت افت کند. اگر هنگام این جنگ نمی خواهید که در وسط گلوله باران باشید، به اندازه ای بیتکوین نگه دارید که از دست دادن آن برایتان دشوار نباشد.

اگر تصمیم به نگه داشتن سرمایه بیتکوین خود دارید، تا قبل از ۲۵ اکتبر آن را قطعی کنید. در این تاریخ، مقداری BTG معادل با BTC موجود در حساب هر کاربر، در همه حساب های بیتکوین منتشر می شود. در ادامه و طی چند هفته بعد از آن، برای B2X در اواسط نوامبر این اتفاق می افتد (تاریخ قطعی هنوز مشخص نیست).

اگر بیتکوین خود را در یک صرافی یا یک وب سایت مانند Coinbase، Circle یا Xapo یا حتی هر سرویس دهنده دیگری ذخیره می کنید که کلید های خصوصی شما را نگهداری می کنند، ممکن است در نهایت بتوانید (یا حتی نتوانید) بیتکوین، BTG و B2X خود را دریافت کنید. جهت اطمینان، بهتر است شرایط و ضوابط صرافی یا پلتفرم مورد نظر در هنگام  انشعابات را مورد مطالعه قرار دهید. اگر چنین چیزی در سایت آن ها وجود ندارد، بهتر است از خودشان بپرسید.

این یعنی، اگر می خواهید که پس از انشعاب قادر به دسترسی به بیتکوین،  BTG و B2X خود باشید، باید کنترل کلید های خصوصیتان را خودتان در دست داشته باشید. در این صورت نیاز به اتکا به هیچ شخص سومی نخواهد بود.

اگر از چنین “سرویس های توقیفی” استفاده می کنید (سرویس هایی که کلید خصوصی شما هم نگهداری می کنند)، بهتر است که کیف پول شخصی خود را بسازید و بیتکوین های خود را به این حساب جدید که حامل کلید های خصوصی شما نیز می شود، انتقال دهید.

نوع کیف پولی که می خواهید از آن استفاده کنید به خودتان بستگی دارد. برای این منظور (امنیت کوین ها در هنگام انشعاب)، بهتر است از کیف پولی استفاده کنید که از طریق آن بتوانید مستقیما و به سادگی به کلید های خصوصی خود دسترسی داشته باشید (برخی کیف پول ها این کار را نسبت به سایرین تسهیل می کنند چرا که در برخی کیف پول ها دسترسی به کلید خصوصی پیچیده است).

علاوه بر نکات قبلی، چند راه حل پایه ای وجود دارد:

اگر تراکنش با بیتکوین، BTG یا B2X برای شما در کوتاه مدت اهمیتی ندارد و واقعا می خواهید در بلند مدت از آن ها به عنوان سرمایه نگهداری کنید، کیف پول کاغذی (paper wallet)، انتخاب خوبی است.

امنیت کیف پول های معمول به اندازه کامپیوتر شخصی یا تلفن هوشمند شماست و از آنجایی که بیشتر این دستگاه ها آنقدر ها امن نیستند، برای نگه داری از مقادیر زیاد ایده آل نیستند. با این حال، کلیه کیف پول های موبایل و کامپیوتری در سایت bitcoin.org فهرست شده اند. Electtum انتخاب خوبی است اگر بخواهیم مستقیما به کلیدهای خصوصی حساب خود دسترسی داشته باشیم. کیف پول های full-node (نود کامل) مثل Bitcon Core یا Bitcoin Knots هم گزینه های خوبی هستند. به عنوان پاداش، این کیف پول ها پس از انشعاب SegWit2X به شما “کمی” بیشتر امنیت می دهند، چرا که کلیه پروتکل های کنونی بیتکوین را اجرا می کنند.

راه حل دیگر، استفاده از یک کیف پول سخت افزاری است. کلیه کیف های سخت افزاری معرفی شده در bitcoin.rog کلیدهای خصوصی شما را در امنیت نگه می دارند. با این حال، شاید این کیف ها به راحتی اجازه دسترسی به BTG را ندهند و همه آن ها هم ضمانتی بر دسترسی به B2X ندارند. پس در حالیکه این کیف ها در امنیت کامل از کلیدهای خصوصی شما نگهداری می کنند، دسترسی به هر سه کوین مورد نظر از طریق آن ها می تواند کمی ریسکی باشد.

در هر حال، از کلید های خصوصی خود نسخه پشتیبان (backup) تهیه کنید. هنگام نصب بیشتر کیف ها از شما چنین درخواستی می شود. از این مرحله عبور نکنید و حتما آن را انجام دهید!

کمی پس از انشعاب Bitcoin Gold (قبل از انشعاب SegWit2x)

گاهی از انشعاب Bitcon Gold به عنوان “انشعاب دوستانه” نیز نام برده می شود. بیشتر بخاطر این است که این کوین هیچ ادعایی مبنی بر اینکه بیتکوین واقعی است، ندارد و برنامه آن حفاظت در برابر تکرار یا replay protection است.

بطور خلاصه باید گفت که این replay protection به این معنا است که شما تصادفا BTG خود را به جای بیتکوین (و برعکس) ارسال نخواهید کرد. بنابراین، حتی وقتی که بیتکوین خود را خرج کرده اید، هنوز به BTG دسترسی دارید.

اگر می خواهید که با بیتکوین خود پیش از انشعاب SegWit2x تراکنشی انجام دهید، بد نیست که جایی یادداشت کنید که کدام آدرس بیتکوینی شما و/یا کدام کلید خصوصی، BTG داشته است؛ به عبارت دیگر، کدام یک از آدرس های بیتکوینی شما در زمان فورک Bgold در خود BTC داشته است.

برای دسترسی به BTG عجله نکنید، احتمالا یک هفته یا بیشتر طول بکشد تا اصلا بتوانید این کار را انجام دهید. بهترین کار احتمالا این است که اجازه بدهید انشعاب دوم (SegWit2x) اتفاق بیافتد و تنها یک بار فرآیند دسترسی به همه کوین های خود را انجام دهید.

 پس از انشعاب SegWit2x

متاسفانه این انشعاب ممکن است کمی آشفتگی بیشتری به بار آورد. کمپانی های متعددی انشعاب SegWit2x را یک ارتقا از خود بیتکوین می دانند. بنابراین تمایلی برای انتخاب یک نام جدید برای آن ندارند. برخی از آن ها همانند آنچه که در این مقاله می بینیم، از SegWit2x و B2X  مطابق Bitcoin و BTC نام می برند. در این بین نیز ممکن است نام BTC جای خود را به B1X یا هر نام دیگری دهد.

البته همه کوین ها فرمان به نرخ تبادل خود می دهند. اگر صرافی های مختلف کوین متفاوتی را به عنوان BTC عرضه کنند، قیمت BTC بین صرافی های مختلف ممکن است بسیار متنوع شود چرا که در حقیقت این ها کوین های مختلفی هستند و فقط شباهت اسمی دارند! بنابراین، تا زمانی که کاملا مطمئن نشده اید که چه کوینی در فهرست دیجی ارزهای صرافی شما با نام BTC انتخاب شده، بهتر است خرید و فروش کنید.

به علاوه، در حال حاضر به نظر می رسد که SegWit2x بدون محافظت در برابر بازپخش (replay protection) قوی رخ خواهد داد. این یعنی پس از فرآیند انشعاب، تراکنش های BTC و B2X در هر دو بلاکچین به صورت همسان و معتبر دیده خواهند شد.

در نتیجه، خرج کردن کوین ها در بلاکچین BTC می تواند باعث شود که شما به طور اتفاقی به همان میزان B2X را نیز در بلاکچین SegWit2x خرج کنید! یعنی به جای اینکه به آدرس فرد مورد نظر تنها بیتکوین بفرستید، ناخواسته B2X هم ارسال می کنید (برعکس این هم ممکن است!). دلیل این موضوع آن است که بیتکوین و B2X در ابتدا به هم چسبیده اند.

برای داشتن امنیت بیشتر، پس از انشعاب SegWit2x به هیچ وجه کوین خود را نفروشید. همانطور که در پایین توضیح داده خواهد شد، اول باید کوین های خود را از هم جدا کنید.

به علاوه، برخی کیف پول های سبک مانند کیف پول های موبایلی شبکه ای را نشان می دهند که قدرت hash بیشتری دارد. در نتیجه نخواهید توانست تفاوتی بین بالانس BTC و بالانس B2X قائل شوید (حتی اگر کیف پول بگوید که بالانسی که می بینید، مربوط به BTC است.).

باز هم برای اینکه در طرف امن ماجرا باشید، نباید هیچ دریافتی از طریق کیف پول های سبک (light wallets) را تایید کنید. چرا که ممکن است به جای دریافت بیتکوین که انتظار آن را می کشید، B2X دریافت کنید (و برعکس).

در ابتدایی ترین مرحله باید کاملا مطمئن شوید که آنچه که کیف پول شما نمایش می دهد، دقیقا چیست (کیف پول هایی نظیر  Electrum  و GreenAddress  باید بیتکوین را به صورت “BTC” نشان دهند، چون به توزیع قدرت hash اهمیتی نمی دهند). اگر از یک کیف پول گره کامل (full-node) مانندBitcoin Core  یا  Bitcoin Knotsاستفاده کنید و انتظار پذیرش بیتکوین را داشته باشید، آن ها هم باید درست کار کنند.

بسته به میزان قدرت hash اختصاص یافته به هر زنجیره، ممکن است برای مدتی تایید تراکنش ها کند تر از حالت عادی و همچنین با هزینه بیشتری انجام شوند.

دریافت کوین های خود bgold

اگر هر سه زنجیره به طور موفقیت آمیزی به پایداری برسند، شما باید بتوانید تا اواسط نوامبر به BTC، BTG و B2X خود دسترسی پیدا کنید. دسترسی به BTG کار نسبتا ساده ای است؛ به فرض وجود کیف پول های آن، تنها کاری که باید انجام دهید این است که کلیدهای خصوصی خود را در چنین کیف پولی وارد کنید.

با این حال، برخی مخاطرات امنیتی و حریم خصوصی در هنگام انجام آن شما را تهدید می کند. از آنجایی که هنوز کیف پول های پشتیبان BTG مشخص نیستند، خیلی زود است که دقیقا بگوییم که این خطرات چه هستند (هنوز حتی وجود چنین کیف پول هایی معلوم نیست). اما به طور کلی، باید BTC (و B2X) خود را پیش از دسترسی به BTG وارد حساب های جدیدی کنید.

دسترسی و استفاده امن از B2X و BTC به دلیل رخ دادن حملات بازپخش (replay attacks) ممکن است ریسک بیشتری داشته باشد. بدین منظور باید BTC و B2X از یکدیگر جدا شوند که البته پیچیدگی بیشتری دارد.

برخی کیف پول ها ممکن است کوین ها را برایتان از هم جدا کنند. اما هنوز خیلی زود است که بدانیم کدام کیف پول ها اینکار را خواهند کرد. همچنین، صرافی ها ممکن است خدمات جداسازی کوین را راه اندازی کنند و مراقب بیشتر این پیچیدگی های پشت پرده باشند. در این صورت کافی است که بیتکوین و B2X خود را به یک صرافی ارسال کنید و در عوض، صرافی هر دو کوین را به صورت جداگانه به حساب شما واریز کند. با وجود همه این ها، ممکن است راه حل های دیگری نیز برای جداسازی کوین های شما وجود داشته باشد که باید در آینده منتظر آن ها باشیم.

تا اواسط نوامبر احتمالا کیف پول های مخصوص BTC و B2X ایجاد خواهد شد. البته ممکن است نیاز شود تا کیف پول خود را بروز کنید یا کیف پول جدیدی دانلود کنید. این را هم باید دید که چطور پیش می رود!

جزییات دیگری که بیان کننده نوع عملکرد ما پس از انشعاب باشد، بعد از اتفاق افتادن انشعاب اعلام می شود، تا آن زمان ما نیز درک بهتری از شرایط خواهیم داشت.

جمع بندی: Bgold Bgold Bgold Bgold

۱- بهتر است تا کنترل کلید های خصوصی خود را پیش از ۲۵ اکتبر به دست بگیرید و تا بعد از وقوع انشعاب SegWit2x در اواسط نوامبر صبر کنید.

۲- برای قرار گرفتن در طرف امن ماجرا، از خرید و فروش BTC خودداری کنید و پس از انشعاب SegWit2x هیچ تراکنشی انجام ندهید.

۳- بعد از فروکش کردن گرد و خاک انشعاب SegWit2x، جداسازی کوین های خود را انجام دهید. (نحوه انجام آن پس از شفافیت بیشتر فرآیند اعلام خواهد شد.)


source

https://coiniran.com/?p=8576
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
5 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
mohammad
mohammad
6 سال قبل

چه جالب، احتمالا افزایش قیمت بیتکوین هم یکی از دلایلش نزدیک بودن به تاریخ انشعاب باشه، ولی پایین اومدنش به خاطر عرضه بیش از حده؟

رسول
رسول
6 سال قبل

چرا در سایت https://bitcoin.org/en/wallets/web/
اسمی از ولت
https://blockchain.info/wallet/#/login
برده نشده؟ بنظر شما کیف پولهایی که معرفی شده بهتر از کیف پول blockchain?

آدینه
آدینه
6 سال قبل

سلام وقت بخیر
ممنون از مقاله خوبتون اما من متوجه نشدم که چجوری امنیت بلاک چین و بالا ببرم که نشکلی برای بیت کوین تو حسابم پیش نیاد.
ممنون میشم اگر کمکم کنید

دکمه بازگشت به بالا
5
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x