پروژه‌هامقالات بیت کوین

Hodl Hodl چگونه یک کسب‌وکار واقعی با قراردادهای هوشمند بیت کوین ایجاد کرد؟

به گزارش کوین ایران به نقل از کوین دسک، بیت کوین با سابقه‌ترین رمز ارز است؛ با این وجود همچنان ترفندهای جدیدی برای ارائه دارد. در صنعتی که بیت کوین (BTC) از نظر کاربرد در جایگاه نازل‌تری نسبت به شبکه‌هایی مانند اتریوم قرار دارد؛ به ویژه زمانی که صبحت از انجام تراکنش‌های پیچیده و عجیب و غریب به میان می‌آید، هر دو بنیان‌گذار پلتفرم صرافی همتا به همتای Hodl Hodl بر این باورند که مردم پتانسیل بیت کوین را دست‌کم گرفته‌اند. بر خلاف بسیاری از استارتاپ‌های جدیدی که بلاک‌چین اختصاصی خود را توسعه می‌دهند، Hodl Hodl تراکنش‌های پیچیده خود را بر روی بلاک‌چین بیت کوین انجام می‌دهد و با این روایت که بیت کوین تنها ابزاری برای ذخیره ارزش می‌باشد کاملاً مخالف است.

بیشتر بخوانید: ۹ ابزار و فناوری کلیدی برای توسعه و تست برنامه‌های کاربردی بلاک‌چین

پلتفرم صرافی Hodl Hodl

پلتفرم این صرافی در ماه مارس شروع به کار کرد و در عرض چند هفته بیش از ۵۳۰۰ کاربر ثبت‌شده در بیش از ۳۰ کشور جهان به دست آورد. تمامی تراکنش‌های این پلتفرم با استفاده از قراردادهای هوشمند چند امضایی به صورت مستقیم از طریق بلاک‌چین بیت کوین یا لایت کوین انجام می‌شود.

Hodl Hodl کاری با سپرده‌های بیت کوین یا پرداخت‌های پول‌های سنتی ندارد. به جای آن، Hodl Hodl لیستی برای اتصال افراد فراهم می‌کند؛ به علاوه رابطی در اختیار کاربران قرار می‌دهد تا قراردادهای هوشمند را به صورت مستقیم به بیت کوین اعمال کنند. این قراردادها از کیف پول‌های چند امضایی استفاده می‌کنند که یکی از کلیدهای آن به صرافی تعلق دارد و کلید دیگر در دست فروشنده می‌باشد. کلیدهای فروشنده در سمت کاربر و در مرورگر تولید می‌شوند و هیچ‌گاه در سرور یا پایگاه داده شرکت ذخیره نمی‌شوند.

Roman Snitko مدیر ارشد فناوری Hodl Hodl در توصیف مرحله تولید کلیدهای فروشنده اظهار داشت:

“حتی اگر صرافی هک شود هکر فقط به یکی از کلیدها دسترسی خواهد داشت در حالی که کلید دیگر متعلق به کاربر است و منابع مالی بدون آن قابل انتقال نیست”.

صرافی Hodl Hodl
Hodl Hodl Exchange/ Source

موفقیت Hodl Hodl در زمینه رمز ارزها راه را برای ارائه پلتفرم املاک و مستغلات گسسته به نام Househodl توسط همان تیم هموار کرد. پلتفرم جدید با بهره‌گیری از قراردادهای چند امضایی مشابه در ماه جولای راه‌اندازی خواهد شد. Househodl جایگزین وکلا و بانک‌هایی خواهد گردید که معمولاً منابع مالی را به شکل سپرده نگهداری می‌کنند.

Snitko در این باره اظهار داشت: “این روش بهتر از معامله با بانک‌ها و بررسی شدن بی‌دلیل هر پنی (Penny- واحد پول) از پول شما است حتی اگر این پول پاک باشد”. این موضوع نشان می‌دهد که چرا Snitko و مدیر ارشد اجرایی، Max Keidun تصمیم گرفتند به جای ایجاد یک پلتفرم موازی، به صورت مستقیم با بلاک‌چین بیت کوین کار کنند. آن‌ها به دنبال راه‌حل ساده‌ای بودند که تمام مسئولیت‌های انطباق یک بانک را به یک استارتاپ تحمیل نکند؛ مسئولیتی که صرافی‎‌هایی مانند Coinbase آن را بر عهده گرفته‌اند.

بیشتر بخوانید: ALAX وعده داده است که سرعت و کار‌آمدی فروش بازی‌های تلفن همراه را با استفاده از فناوری بلاک‌چین ارتقا خواهد داد

کلید خصوصی Hodl Hodl به خودی خود بلا‌‌استفاده است. این روش یک تسلی خاطر برای معامله‌گرانی است که خاطرات بسیاری از سرقت‌های چند میلیون دلاری از منابع مالی متعلق به کاربران از صرافی‌های رمز ارز سنتی دارند. فرآیند تأیید هویت کاربران با توجه به حوزه قضایی آن‌ها متفاوت است تا Hodl Hodl را در برابر مقررات داخلی قرار ندهد و مسئولیت و آزادی بیشتری در اختیار کاربران بگذارد. Hodl Hodl بر‌خلاف Coinbase کلید خصوصی کاربران را در اختیارشان قرار می‌دهد.

Snitko افزود هیچ یک از طرفین، کنترل کامل منابع مالی موجود در آدرس را در اختیار ندارند. این امر به نوبه خود، امنیت را افزایش می‌دهد و از دیدگاه رگولاتوری نیز ما دقیقاً فرستنده پول نیستیم.

تیم Hodl Hodl با تجمیع انطباق‌پذیری و ویژگی‌های امنیتی غیرمتمرکزسازی تلاش می‌کند تا نشان دهد که خود بیت کوین نیز می‌تواند برای معاملات کسب‌وکارهای همتا به همتا (P2P) مورد استفاده قرار گیرد. Househodl به عنوان پلتفرم آینده این تیم از طریق اعمال مستقیم این ایده در خریدهای املاک و مستغلات آن را بیشتر توسعه خواهد داد.

Snitko امنیت را دلیل اصلی انتخاب بیت کوین می‌داند: من فکر می‌کنم بیت کوین تنها بلاک‌چین امن و غیرمتمرکزی می‌باشد که آزمون گذر زمان را پشت سر گذاشته است.

مزایای امنیتی بیت کوین

امنیت بیت کوین، اولین و مهم‌ترین دلیل انتخاب این رمز ارز توسط Hodl Hodl است. به گفته بنیان‌گذاران این پلتفرم، اختلاس پول قرار گرفته در فرآیند سپرده چند امضایی و شفاف برای واسطه‌ها بسیار سخت‌تر است؛ چرا‌که هیچ‌کس تسلط کاملی بر فرآیند ندارد و تمامی مشارکت‌کنندگان می‌‌توانند بلاک‌چین را برای پیگیری تغییرات زیر نظر داشته باشند. به علاوه، چند امضایی در دفتر کل عمومی نشان‌دهنده به‌روزرسانی روشی حدوداً صد ساله برای سپرده‌گذاری منابع مالی با نهاد ثالث تا زمان برآورده شدن شرایط آینده است.

ایده استفاده از قراردادهای هوشمند این صرافی در حوزه املاک و مستغلات برای اولین بار زمانی به فکر تیم Hodl Hodl رسید که یکی از اعضای تیم برای فروش آپارتمان خود به منظور خرید بیت کوین اقدام کرد. فرآیند فروش خانه چندین ماه طول کشید چرا که چندین واسط بروکراتیک شامل بانک‌ها و عامل‌های املاک و مستغلات در چرخه این فرآیند حضور داشتند؛ در حالی‌که اگر پلتفرمی برای خرید و فروش املاک با استفاده بیت کوین وجود داشت از اتلاف وقت جلوگیری می‌شد.

تیم Hodl Hodl بر این باور است که فرآیند چند امضایی این کسب‎‌وکار می‌تواند یک سیستم سپرده‌گذاری شفاف‌تر برای خرید املاک و مستغلات با استفاده از بیت کوین ایجاد نماید. این شفافیت در فرآیندهای سپرده‌گذاری سنتی دیده نمی‌شود و همین امر باعث این است که واسطه‌ها اغلب از اعتماد مشتریان سوء استفاده نمایند. به عنوان مثال، با توجه به مجله قانون نیویورک، در سال ۲۰۱۷ صندوق وکلا برای محافظت از مشتریان (Lawyers’ Fund for Client Protection) مبلغ ۱۰ میلیون دلار به قربانیان سوء رفتار وکلا پرداخت کرده است که سرقت از صندوق سپرده‌گذاری را نیز شامل می‌شود. در ماه مارس سال جاری، یکی دیگر از وکلای مدافع ساکن نیویورک به دلیل مخفی کردن منابع مالی مشتری در حساب سپرده شخصی خود از شغل وکالت محروم شد.

امروزه چنین رفتارهایی به ندرت اتفاق می‌افتد ولی وجود آن نشان می‌دهد که شکاف‌هایی در زمینه اطمینان به نهاد ثالث مورد اعتماد وجود دارد که باید برطرف شوند. Snitko در این زمینه اظهار داشت: “به نظر من در حال حاضر، املاک و مستغلات بهترین مورد برای پرداخت با بیت کوین هستند؛ چرا که اگر در یک معامله تعداد زیادی بیت کوین نیز مبادله شود هزینه تراکنش آن همچنان به صرفه‌تر است”.

مزیت‌های قرار گرفتن بر روی زنجیره (On-chain)

قراردادهای Househodl بر خلاف مدل همتا به همتای محضی که توسط صرافی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد به کلید رمزنگاری سومی نیاز دارند که توسط یک شخص سوم بی‌طرف مانند وکیل نگهداری می‌شود. علاوه بر این، قراردادهای مذکور نیازمند کارهای کاغذی و فرآیند شناسایی هویت بیشتری نسبت به مبادله رمز ارز در Hodl Hodl می‌باشند.

منابع مالی تنها زمانی منتقل می‌شوند که تمامی مشارکت‌کنندگان آن را تأیید نمایند. این فرآیند می‌تواند از سوء رفتار وکلا همانند پرونده نیویورک جلوگیری کند. همچنین تمامی این مراحل به صورت مستقیم بر روی بلاک‌چین بیت کوین اتفاق می‌افتد.

Keidun در مورد کارایی این قراردادها اظهار داشت: “کاربر می‌تواند با استفاده از این پلتفرم تمامی برگه‌ها را به صورت یکجا و از راه دور امضاء نماید. چندین آژانس املاک و مستغلات ایالات متحده آمادگی خود را برای استفاده از Househodl اعلام کرده‌اند ولی با توجه به چشم‌انداز نامعلوم رگولاتوری در آمریکا، Househodl برای اولین بار در دوبی (Dubai) راه‌اندازی خواهد شد و پس از آن در اروپا و ایالات متحده نیز گسترش خواهد یافت.

در عین حال، گزینه‌های مبادله محرمانه جدید ممکن است مزیت رقابتی قابل توجهی در قیاس با دیگر پلتفرم‌های همتا به همتا برای استارتاپ‌های کوچک Keidun ایجاد نماید. Hodl Hodl و Househodl باید در حوزه صرافی‌ها و استارتاپ‌های بلاک‌چینی در زمینه املاک و مستغلات با دیگران رقابت نمایند.

مزایای پلتفرم Hodl نسبت به دیگران

بسیاری از پلتفرم های همتا به همتا همه پیشنهادات زنده را به تمام شرکت کنندگان پخش می‌کنند، همانطور که Craigslist سازماندهی لیست‌ها را از طریق دسته‌بندی انجام می‌دهد. Hodl Hodl امکان ارائه پیشنهادات خصوصی را فراهم می‌کند. پیشنهادات خصوصی تنها در صورتی قابل مشاهده هستند که فروشنده یک لینک مستقیم به خریدار ارسال کند یا برعکس. این ویژگی یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های Hodl Hodl نسبت به رقبا است. حتی لازم نیست کاربران شفافیت را قربانی حریم خصوصی کنند چرا که تراکنش‌ها همچنان بر روی زنجیره (On-chain) انجام می‌شوند؛ تنها تفاوت در این است که کاربران اطلاعاتی را منتشر نمی‌کنند که یک غریبه برای پیدا کردن آن‌ها ممکن است به آن‌ اطلاعات نیاز داشته باشد.

Hodl Hodl
Hodl Hodl/ Source

مضاف بر این، هیچ یک از پلتفرم‌های Hodl کاربر را مجبور به پرداخت غیر نقد نمی‌کند، کاری که از جانب صرافی همتا به همتای مسلط بر بازار LocalBitcoins انجام می‌شود. همچنین این امر به این واقعیت اشاره می‌کند که در پلتفرم Hodl سپرده‌گذاری بر روی خود بلاک‌چین صورت می‌پذیرد. Snitko اظهار داشت: “این یکی از تفاوت‌های ما با LocalBitcoins است چرا که اساساً کاربر باید منابع مالی خود را در LocalBitcoins نگهداری کند”.

تابستان پیش رو، Househodl از امکان مربوط به فهرست‌نویسی خصوصی برای خرید و فروش مستقیم املاک و مستغلات با استفاده از رمز ارز رونمایی خواهد کرد. Snitko اضافه کرد: “ایده این است که برای خرید دارایی شما نیازی به تبدیل [رمز ارز] به ارزهای فیات ندارید”. Snitko با اشاره به مسئله گسترده‌تر نیاز به انطباق‌پذیری با اخلاق cypherpunk جامعه بیت کوین ادامه داد:

“به نظر من، تضمین ۱۰۰ درصدی قانونی بودن خرید و نبود هر‌گونه نقص قانونی برای بهره‌برداری، مهم‌ترین چالش‌های پیش رو هستند.”

 

بیشتر بخوانید: ایجاد برنامه‌های کاربردی ترکیبی بلاک‌ چین/فضای ابری با اتریوم و گوگل کلود

 

توجه!
مطالب منتشر شده صرفاً برای اهداف خبری و آموزشی ارائه می‌شوند و نباید به عنوان مشاوره تجاری از طرف کوین ایران و نویسندگانش مورد استفاده قرار گیرند.
Source & Image
https://coiniran.com/?p=30339
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x