ایستگاه خبر

هکرها در ماه گذشته بیش از ۲۱،۰۰۰،۰۰۰ دلار از پلتفرم‌های DeFi سرقت کردند

به گفته DeFi Llama، هکرهای کریپتو در ماه فوریه  ۲۱.۴۱ میلیون دلار دارایی دیجیتال را از پلتفرم‌های امور مالی غیرمتمرکز  DeFi سرقت کردند.

DeFi Llama، جمع‌آوری کننده اطلاعات مرتبط با ارزش کل قفل شده (TVL)، خاطرنشان می‌کند وجوه مسروقه در ماه فوریه نسبت به ژانویه افزایش شدیدی داشته است. در ماه ژانویه هکرها تنها حدود ۷۴۰۰۰۰ دلار سرقت کرده بودند.

با این حال، مجموع ۲۱.۴۱ میلیون دلار در ماه فوریه در مقایسه با مقدار رمزارزهایی که در سال ۲۰۲۲ به سرقت رفته است، کمتر شده است. شرکت اطلاعاتی بازار چین‌آنالیسیس (Chainalysis) در گزارش Crypto Crime سال ۲۰۲۳ خود اشاره می‌کند هکرها ۳.۸ میلیارد دلار از کسب‌وکارهای ارزهای دیجیتال در سال گذشته سرقت کرده‌اند که تا کنون بالاترین رقم است.

به طور خاص، اکتبر ۲۰۲۲، با ۷۷۵.۷ میلیون دلار دارایی دیجیتال به سرقت رفته در ۳۲ حمله جداگانه، در صد حمله‌های هکری کریپتو بود.

چین‌آنالیسیس همچنین اشاره می‌کند در سال گذشته از پروتکل‌های DeFi حدود ۳.۱ میلیارد دلار به سرقت رفته که بیش از ۸۲ درصد از کل مبلغ سرقت‌شده در سال ۲۰۲۲ است. این آمار نشان می‌دهد DeFi به بزرگترین هدف برای هک در فضای کریپتو تبدیل شده‌ است. پل‌های بین زنجیره‌ای هم ۶۴ درصد از این ۳.۱ میلیارد دلار را به خود اختصاص داده اند.

پل‌های بین زنجیره‌ای به گونه‌ای طراحی شده‌اند که انتقال دارایی‌های رمز ارزی را بین دو زنجیره مختلف امکان‌پذیر می‌سازند.

چین‌آنالیسیس در توضیحات خود نوشته است،

پل‌ها یک هدف جذاب برای هکرها هستند. قراردادهای هوشمند در واقع مخازن عظیم و متمرکزی از وجوهی‌اند که به پشتوانه دارایی‌های زنجیره جدید متصل شده‌اند – به سختی می‌توان سرقت مطلوب‌تری را تصور کرد. اگر پل به اندازه کافی بزرگ شود، هر گونه خطایی در کد قرارداد هوشمند زیربنایی آن یا سایر نقاط ضعف احتمالی آن مطمئناً در نهایت توسط هکرها پیدا می‌شود و مورد سوء استفاده قرار می‌گیرد.

 

پیشنهاد مطالعه: نگاهی به ریسک در صنعت غیر متمرکز مالی (DeFi)

 

Source

https://coiniran.com/?p=61331
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x