ایستگاه خبر

تلاش گرین برای بازگرداندن میمون کسل دزدیده‌شده! مالکیت حقوق تجاری NFTهای دزدیده شده با چه کسی است؟

در اوایل این ماه، ست گرین چندین توکن غیرقابل تعویض (NFT) را به دلیل یک حمله فیشینگ از دست داد. یکی از NFTهای دزدیده شده که از مجموعه میمون‌های کسل (Bored Ape) بود، طبق سوابق تراکنش، به مبلغ ۲۰۰۰۰۰ دلار توسط کلاهبرداری به نام DarkWing84 فروخته شد.

پیشنهاد مطالعه: گران‌ترین و محبوب‌ترین ترندهای بازار NFT

از آن زمان گرین چندین بار در توییتر برای بازگرداندن آن تلاش کرده است، به خصوص که میمون شخصیت اصلی نمایش جدیدی بود که گرین روی آن کار می‌کرد. گرین به یکی از کاربران توییتر نوشت:

به نظر می‌رسد میمون دزدیده شده‌ام را خریده‌اید، با من در تماس باشید تا موضوع را حل و فصل کنیم.

اما، ظاهراً، این کاربر هیچ پاسخی به گرین نداده است.

گرین به گری واینرچوک در کنفرانس NFT VeeCon آخر هفته گفت:

من آن میمون را در جولای ۲۰۲۱ خریدم و چند ماه گذشته را صرف توسعه و بهره‌برداری از IP برای تبدیل شدن به ستاره این نمایش کرده‌ام. و او روزها قبل از اینکه اولین بازی خود را در جهان انجام دهد، ربوده شده است.

حقوقدانان درباره مالکیت NFTهای دزدیده شده چه می گویند؟

متأسفانه ممکن است گرین با از دست دادن میمون حقوق تجاری استفاده از آن در نمایش خود را نیز از دست داده باشد. ادوارد لی، وکیل حوزه NFT در مصاحبه‌ای در ژانویه گفت:

حقوق تجاری یکی از چیزهای به ظاهر جذاب در مورد داشتن یک Ape بود، زیرا برخلاف سایر مجموعه‌های NFT، صاحبان آن مجوز نامحدود و جهانی برای استفاده از آن برای ایجاد آثار مشتق از آن داشتند.

لی در مقاله‌ای اشاره می‌کند، این نوع مجوز به خریداران NFT اجازه می‌دهد تا از حقوق نامحدودی برای استفاده تجاری و آثار مشتق‌شده از شخصیت‌های Bored Ape استفاده کنند، که در بازار NFT بسیار غیرمعمول بود. همین عامل میمون‌های کسل را تبدیل به مدل کسب و کار بسیار موفق کرده بود.

اما با هک‌هایی مانند این، مشخص نیست که آیا نمایش گرین همچنان ادامه خواهد داشت یا خیر، و این اقدام برای مالکیت NFT چه معنایی در پی خواهد داشت. دارنده جدید Bored Ape اکنون حقوق تجاری استفاده از آن را دارد و قوانین مربوط به آن هنوز در حال توسعه است.

برخی از کارشناسان طرفدار این هستند که NFT سرقت‌شده حقوق آن را منتقل نمی‌کند.

درو هینکس، استاد حقوق دانشگاه نیویورک، در توییتی نوشت:

 این مزخرف است. یک دزد خریدار یا مالک نیست و بنابراین نمی‌تواند از حقوق دزدیده شده تحت مجوز استفاده کند. یادآوری: دارایی‌های دیجیتال به شما قدرت سیستم می‌دهد، نه حقوق قانونی. حقوق قانونی از قانون ناشی می‌شود.

یکی از نمایندگان این شرکت به The Block گفت OpenSea، پلتفرمی که NFT بر روی آن معامله می‌شد، مواردی را که گرین به پلتفرم گزارش کرده بود، مسدود کرده است.

سخنگوی شرکت در ایمیلی به The Block گفت:

خط مشی‌ پلتفرم و شرایط خدمات ما به صراحت استفاده از OpenSea برای خرید، فروش، یا انتقال اقلام دزدیده شده و/یا به‌طور تقلبی به‌دست‌آمده را ممنوع می‌کند.ما برای مسدود کردن یا حذف NFT هایی که در بلاکچین‌های غیرمتمرکز وجود دارند قدرتی نداریم. با این حال، توانایی استفاده از OpenSea برای خرید یا فروش اقلام دزدیده‌شده را غیرفعال می‌کنیم. ما خط مشی خود را به طرق مختلف اجرا می‌کنیم، از جمله غیرفعال کردن خرید و فروش در موارد ناقض محتوا، حذف از فهرست، و در برخی موارد مسدود کردن حساب‌ها.

گرین در VeeCon گفت که در حال مذاکره با مقامات برای بازگرداندن NFT خود است.

 

پیشنهاد مطالعه: بررسی مالکیت در فروش آثار هنری دیجیتال NFT

 

Source

https://coiniran.com/?p=57290
دکمه بازگشت به بالا