ایستگاه خبر

بازگشایی صندوق ۵۵۰ میلیون دلاری بیت‌کوین Grayscale و تاثیر آن بر قیمت این رمز ارز

با نزدیک‌ شدن به بازگشایی صندوق سرمایه‌گذاری بزرگ بیت‌کوین Grayscale یا (GBTC) در اواسط این ماه، تحلیل‌گران و تریدرها از اثرات احتمالی این رویداد بر قیمت و بازار کریپتو ابراز نگرانی کرده‌اند.

صندوق سرمایه‌گذاری بیت‌کوین Grayscale چیست؟

GBTC بزرگترین صندوق رمز ارز جهان است که مالکیت آن به شرکت مدیریت دارایی دیجیتال معتبر Grayscale Investments تعلق دارد. سرمایه‌گذاران نهادی و حقیقی به‌وسیله‌ی این صندوق می‌توانند بی‌نیاز از ارتباط مستقیم با بازار کریپتو، به تجارت بیت‌کوین بپردازند.

سرمایه‌گذاران پس از تایید صلاحیت می‌توانند اقدام به خرید سهام این صندوق نموده و بعد از یک دوره‌ی شش ماهه آن را در یک بازار ثانویه به‌فروش برسانند. با مشکلات قانونی تصویب صندوق‌های سرمایه‌گذاری بورس (ETF) بیت‌کوین توسط سازمان‌های تنطیم‌کننده‌ی آمریکا، محبوبیت GBTC میان سرمایه‌گذاران به‌شدت افزایش یافته است.

آیا بازگشایی صندوق Grayscale بر قیمت بیت‌کوین تاثیرگذار خواهد بود؟

در ۱۸ جولای بخش بزرگی از این صندوق در دسترس علاقمندان قرار خواهد گرفت که ارزشی بالغ بر ۵۵۰ میلیون دلار (۱۶۲۴۰ بیت‌کوین با قیمت فعلی) خواهد داشت. این حجم از دارایی که شش ماه گذشته به‌حالت قفل‌شده بود اکنون آماده‌ی استفاده شده است.

با بازگشایی GBTC سرمایه‌گذاران می‌توانند یا دارایی‌های خود را به ارزش کنونی بازار به‌فروش رسانده و یا به نگهداری آنها در حساب خود ادامه دهند. فروش سهام این صندوق می‌تواند به روند نزولی فعلی بیت‌کوین و بازدهی صندوق GBTC فشار مضاعفی وارد کند.

بازگشایی صندوق 550 میلیون دلاری بیت‌کوین Grayscale و تاثیر آن بر قیمت این رمز ارز

به‌عقیده‌ی برخی از تحلیل‌گران مانند JP Morgan، تغییرات شدید بازار و تاثیر روانی عواملی همچون جریان آسیب‌های زیست محیطی و نقش محدودیت‌های ماینرها در کشور چین بر سرمایه‌گذاران، موجب فروش سهام GBTC خواهد شد.

نظرات ضد و نقیض QCP Capital

برخلاف JP Morgan، تحلیل‌گران شرکت سرمایه‌گذاری QCP Capital در تازه‌ترین گزارش خود تاثیر این رویداد را بر بازار بیت‌کوین بسیار اندک دانستند.

باوجود آنکه بازگشایی صندوق GBTC بزرگترین رویداد سرمایه‌گذاری امسال است اما این نخستین تلاش Grayscale در این زمینه نیست. QCP بیان داشت: «درحال حاضر بیشتر صندوق‌های مشابه از سوی سرمایه‌گذاران نهادی بزرگ بازگشایی شده و از فروش دارایی خود با قیمت‌های فعلی (و تخفیف خورده‌‌) ممانعت کرده‌اند. امکان فروش سهام موجود در GBTC تنها برای سرمایه‌گذارانی وجود دارد که شش ماه گذشته دارایی خود را نزد Grayscale قفل نموده‌اند.»

پیشنهاد مطالعه: مارکت کپ چیست؟ (Market Capitalization) ارزش بازار ارزهای دیجیتال

Source

https://coiniran.com/?p=46508
دکمه بازگشت به بالا