ایستگاه خبر

نگرانی بیماران از ادغام بلاکچین و هوش مصنوعی در راستای سیستم های سلامتی توسط گوگل

شرکت هوش مصنوعی DeepMind Health که یکی از شرکت های تابعه Google است، اخیرا پروژه ای شبه بلاک چین را معرفی کرده است که به متخصصین بیمارستان ها امکان پیش بینی کردن، تشخیص دادن و جلوگیری از بیماری ها را می دهد.

این شرکت با بیمارستان رایگان سلطنتی لندن (Royal Free Hospital) برنامه ای جهت نظارت بر فعالیت کلیه ها طراحی کرده که با نقدهایی از طرف ارگان های وابسته به بیماران نسبت به توافق نامه های به اشتراک گذاری اطلاعات روبرو شده است.

به گزارش Guardian این ارگان ها معتقدند که DeepMind  قدرتی بیش از اندازه به سازمان ملی سلامت National Health Service ارائه می کند.

مصطفی سلیمان (Mustafa Suleyman) مدیر و یکی از بنیان گذاران هوش مصنوعی کاربردی در DeepMind و Ben Laurie مدیر امنیت و شفافیت اطلاعات این شرکت، پروژه “ممیزی متغیرهای داده”)  (Verifiable Data Audit را در جدیدترین پست وبلاگ DeepMind به این صورت توضیح دادند.

پروژه ممیزی متغیرهای داده

هر ابزار دیجیتال با طراحی درست، روش دسترسی به اطلاعات را ثبت و ضبط می کند و از طرفی امکان آن وجود دارد که این دسترسی ها و اسناد ثبتی مورد بررسی قرار گیرند. هر چقدر که ممیزی دقیق تر باشد، امکان دستیابی به اعتماد بالاتر به نحوه استقاده از داده ها آسان تر است.

ممیزی متغیرهای داده به نحوی طراحی شده است که بیمارستان های همکار امکان مشاهده روش های بررسی داده را به صورت بی درنگ داشته باشند.

نقش ممیزی فراهم آوردن امکان سرویس ارائه اطلاعات امن با توجه به فرامین بیمارستان ها است. این در حالی ست که تمام کنترل ها در دست بیمارستان باقی خواهد ماند. دفتر کل (لجر) شامل خصیصه هایی از بلاک چین است. این دفتر فقط توسعه می یابد و زمانی که یک داده اضافه شود امکان حذف آن وجود نخواهد داشت. در عین حال امکان این وجود دارد که افراد یا سازمان های ثالث امکان بررسی دستکاری شدن هر ورودی را داشته باشند.

تفاوت این سیستم با بلاک چین

از طرفی این سیستم در موارد مهمی نیز با بلاک چین متفاوت است. نخست آنکه بلاک چین بدون مرکز واحد است. در نتیجه تایید صحت دفتر کل از طریق پذیرش جمعی (consensus) ، در میان مجموعه ای از مشارکت کنندگان صورت می گیرد تا از سواستفاده های احتمالی جلوگیری شود. این موضوع نیازمند محاسبات پیچیده و صرف هزینه زیاد است.

این در حالی ست که چنین موضوعی برای سرویس های سلامت مورد نیاز نیست. چرا که در حال حاضر اعتماد کاملی به موسسات مرتبط مثل بیمارستان ها و سازمان های ملی وجود دارد تا بتوانند صحت دفتر کل را تایید کنند.

از طرفی با تغییر بخش زنجیره ای بلاک چین با یک ساختار درختی، دفتر کل به مراتب کارآمد تر خواهد شد.

هر بار که اطلاعاتی به دفتر کل اضافه گردد، یک خروجی رمزنگاری شده یکتا (cryptographic hash)  ساخته خواهد شد. نتیجه حاصل شده، مجموع کلیه اطلاعات پیشین موجود در دفترکل بعلاوه آخرین ورودی است. در نتیجه در صورتی که یکی از ورودی های پیشین را تغییر دهیم، کل هش حاصله از آن نقطه به بعد و همچنین به قبل تغییر می کند که این موضوع در ساختار درختی به مراتب مشهودتر است. لذا چنین تغییری غیرممکن است.

یکی دیگر از ابزارهایی که ممیزی متغیرهای داده ایجاد می کند، رابطی ست برای صحت سنجی کارکنان بیمارستان ها که بتوان ردپای فرآیند ممیزی به صورت لحظه ای بررسی کرد. این ابزار امکان صحت سنجی مداوم را فراهم می آورد و همکاران پروژه امکان بررسی سلامت سیستم را خواهند داشت. در زمان لازم نیز با تصمیم همکاران پروژه می توان به فرد یا افرادی از بیماران یا نمایندگان آنها امکان بررسی صحت دفترکل و یا شاخه ای از درخت که مرتبط با آنهاست نیز فراهم گردد.

 دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.Source & Images via cryptocoinsnews

https://coiniran.com/?p=5140
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x