آموزش ترید، سرمایه‌گذاری و تحلیل بازار

آیا قیمت طلا می‌تواند سرنخ هایی از جهش بعدی بیت کوین ارائه دهد؟

معامله گران بیت کوین (BTC) می توانند از یک همبستگی معکوس ظاهری که بین قیمت بیت کوین و قیمت طلا ایجاد شده است سرنخ های خوبی در مورد قیمت بیت کوین به دست آورند.

به گزارش کوین ایران به نقل از کوین دسک، معامله گران بیت کوین (BTC) می توانند از یک همبستگی معکوس ظاهری که بین قیمت بیت کوین و قیمت طلا ایجاد شده است سرنخ های خوبی در مورد قیمت بیت کوین به دست آورند. قیمت طلا به دلیل فروش عمده ناشی از ترس کاهش ارزش دلار، در روز ۱۳ نوامبر با یک رشد چشم گیر به قیمت ۱۱۹۶ دلار دست یافت و پس از آن در ۴ ژانویه نیز به ۱۳۰۰ دلار افزایش پیدا کرد.

بیشتر بخوانید: تحلیل بنیادی و تکنیکال رمز ارز های بیت کوین ، XRP و اتریوم؛ ۲۶ ژانویه

بیت کوین و از دست رفتن فرصت ناشی از کاهش ارزش دلار

ارزش دلار آمریکا در دو ماهه پایانی سال ۲۰۱۸ نسبت به اکثر ارزها شاهد یک روند نزولی بود. گمانه زنی ها حاکی از آن بوده که ممکن است خزانه داری فدرال (Federal Reserve-Fed) در سال ۲۰۱۹ نرخ بهره ها را کاهش داده یا وقفه ای در پرداخت بهره ها ایجاد کند. با این حال، بیت کوین از فروش گسترده دلار سودی نبرد. در عوض، در ۱۴ نوامبر و درست یک روز پس از آن که قیمت طلا به حدود ۱۲۰۰ دلار در هر اونس رسید، این رمز ارز شاهد یک بازار خرسی احیا شده با حرکت قانع کننده ی زیر ۶۰۰۰ دلار رسید.

ارتباطات قیمتی بیت کوین و دلار

این اتفاقات قیمتی نشان می دهد که ارزش دو دارایی [طلا و بیت کوین] دارای رابطه معکوس می باشند. ضریب همبستگی ۹۰ روزه منفی ۰.۵۹۳ بیانگر اعتبار این استدلال است. معیار آماری از -۱ تا ۱، با یک عدد منفی نشان دهنده رابطه معکوس بین دو متغیر است، در حالی که یک عدد مثبت مستلزم همبستگی مستقیم است. در نتیجه، مهم ترین رمز ارز از نظر ارزش بازار می تواند تحت تاثیر حرکت بعدی در قیمت طلا قرار بگیرد. در حال حاضر، این فلز گرانبها در حدود ۱۲۸۵ دلار به ازای هر انس معامله می شود. اوایل هفته جاری کم ترین میزان قیمت طلا در سه هفته گذشته به ارزش ۱۲۷۶ دلار ثبت شده است.

بیشتر بخوانید: آیا مطابق آنچه پروفسور Dowd می گوید سرنوشت بیت کوین محتوم به شکست است؟

با این حال، بیت کوین (BTC) برای ۱۳ روز متوالی در محدوده قیمتی ۳۵۰۰ دلار معامله می شود. اگر اصلاح نزولی قیمت طلا ادامه داشته باشد دوره‌ طولانی تثبیت قیمت بیت کوین می تواند با حرکت صعودی [گاوی] قوی به پایان برسد. شایان ذکر است که همبستگی موجود یک رابطه علیت نیست و تنها تغییر نسبی یک متغیر را در زمانی که یک تغییر در دیگری وجود دارد، توصیف می کند.

Bitcoin and gold chart
Bitcoin and gold chart/ Source

همانطور که در نمودار بالا نیز دیده می شود بیت کوین و طلا از اواخر نوامبر در جهت مخالف هم حرکت کرده اند. طلا در ۷ هفته که به چهار ژانویه منتهی می شود در مجموع ۸.۳۳ درصد رشد داشته است. در همان زمان، بیت کوین حدود ۵۰ درصد کاهش یافته است. علاوه بر این، طلا به صورت مکرر در گذر از ۱۳۰۰ دلار با شکست مواجه شده است که از نظر روانی به عنوان یک مقاومت در برابر تغییر کوتاه مدت به شمار می رود. اگر روند نزولی طلا ادامه داشته باشد این رمز ارز می تواند حرکت صعودی [گاوی] قدرتمندی را تجربه کند.

Bitcoin daily chart
Bitcoin daily chart/ Source

در نمودار روزانه، بیت کوین یک Candle با دنباله طولانی در حمایت حیاتی ۳۵۰۰ دلار ایجاد کرده که سیگنالی برای حرکت نزولی است. یک حرکت مثبت – یعنی یک حرکت اقناعیِ بالای ۳۶۱۵ دلار (کمترین مقدار روز سه شنبه گذشته) –  می تواند تأییدی بر یک حرکت صعودی یا بازار گاوی باشد.

چشم انداز

  • به نظر می رسد طلا و بیت کوین دارای همبستگی معکوس می باشند و ضعف پایدار در طلا می تواند حرکت خوب و رو به جلوی بیت کوین باشد.
  • تا آنجایی که به نمودار های تکنیکال مربوط می شود، همانطور که توسط MA-10 هفته ای که به سمت پایین می رود، نشان داده شده است سوگیری آنی همچنان نزولی خواهد بود. اگر قیمت در ۲۳ ژانویه به بالای ۳۶۱۵ دلار منتقل می شد چشم انداز شکسته شدن نسبت به ۴۰۰۰ دلار نیز بهبود می یافت.

بیشتر بخوانید: سرمایه گذاران ICO؛ بزرگ ترین مشکل عرضه اولیه سکه در ۲۰۱۸

توجه!
مطالب صرفا برای اهداف خبری و آموزشی ارائه می شوند و نباید به عنوان مشاوره ی تجاری از طرف کوین ایران و نویسندگانش مورد استفاده قرار گیرند.

Source & image
https://coiniran.com/?p=27492
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x