آموزش ترید، سرمایه‌گذاری و تحلیل بازار

آیا قیمت طلا می‌تواند سرنخ هایی از جهش بعدی بیت کوین ارائه دهد؟

معامله گران بیت کوین (BTC) می توانند از یک همبستگی معکوس ظاهری که بین قیمت بیت کوین و قیمت طلا ایجاد شده است سرنخ های خوبی در مورد قیمت بیت کوین به دست آورند.

به گزارش کوین ایران به نقل از کوین دسک، معامله گران بیت کوین (BTC) می توانند از یک همبستگی معکوس ظاهری که بین قیمت بیت کوین و قیمت طلا ایجاد شده است سرنخ های خوبی در مورد قیمت بیت کوین به دست آورند. قیمت طلا به دلیل فروش عمده ناشی از ترس کاهش ارزش دلار، در روز 13 نوامبر با یک رشد چشم گیر به قیمت 1196 دلار دست یافت و پس از آن در 4 ژانویه نیز به 1300 دلار افزایش پیدا کرد.

بیشتر بخوانید: تحلیل بنیادی و تکنیکال رمز ارز های بیت کوین ، XRP و اتریوم؛ ۲۶ ژانویه

بیت کوین و از دست رفتن فرصت ناشی از کاهش ارزش دلار

ارزش دلار آمریکا در دو ماهه پایانی سال 2018 نسبت به اکثر ارزها شاهد یک روند نزولی بود. گمانه زنی ها حاکی از آن بوده که ممکن است خزانه داری فدرال (Federal Reserve-Fed) در سال 2019 نرخ بهره ها را کاهش داده یا وقفه ای در پرداخت بهره ها ایجاد کند. با این حال، بیت کوین از فروش گسترده دلار سودی نبرد. در عوض، در 14 نوامبر و درست یک روز پس از آن که قیمت طلا به حدود 1200 دلار در هر اونس رسید، این رمز ارز شاهد یک بازار خرسی احیا شده با حرکت قانع کننده ی زیر 6000 دلار رسید.

ارتباطات قیمتی بیت کوین و دلار

این اتفاقات قیمتی نشان می دهد که ارزش دو دارایی [طلا و بیت کوین] دارای رابطه معکوس می باشند. ضریب همبستگی 90 روزه منفی 0.593 بیانگر اعتبار این استدلال است. معیار آماری از -1 تا 1، با یک عدد منفی نشان دهنده رابطه معکوس بین دو متغیر است، در حالی که یک عدد مثبت مستلزم همبستگی مستقیم است. در نتیجه، مهم ترین رمز ارز از نظر ارزش بازار می تواند تحت تاثیر حرکت بعدی در قیمت طلا قرار بگیرد. در حال حاضر، این فلز گرانبها در حدود 1285 دلار به ازای هر انس معامله می شود. اوایل هفته جاری کم ترین میزان قیمت طلا در سه هفته گذشته به ارزش 1276 دلار ثبت شده است.

بیشتر بخوانید: آیا مطابق آنچه پروفسور Dowd می گوید سرنوشت بیت کوین محتوم به شکست است؟

با این حال، بیت کوین (BTC) برای 13 روز متوالی در محدوده قیمتی 3500 دلار معامله می شود. اگر اصلاح نزولی قیمت طلا ادامه داشته باشد دوره‌ طولانی تثبیت قیمت بیت کوین می تواند با حرکت صعودی [گاوی] قوی به پایان برسد. شایان ذکر است که همبستگی موجود یک رابطه علیت نیست و تنها تغییر نسبی یک متغیر را در زمانی که یک تغییر در دیگری وجود دارد، توصیف می کند.

Bitcoin and gold chart
Bitcoin and gold chart/ Source

همانطور که در نمودار بالا نیز دیده می شود بیت کوین و طلا از اواخر نوامبر در جهت مخالف هم حرکت کرده اند. طلا در 7 هفته که به چهار ژانویه منتهی می شود در مجموع 8.33 درصد رشد داشته است. در همان زمان، بیت کوین حدود 50 درصد کاهش یافته است. علاوه بر این، طلا به صورت مکرر در گذر از 1300 دلار با شکست مواجه شده است که از نظر روانی به عنوان یک مقاومت در برابر تغییر کوتاه مدت به شمار می رود. اگر روند نزولی طلا ادامه داشته باشد این رمز ارز می تواند حرکت صعودی [گاوی] قدرتمندی را تجربه کند.

Bitcoin daily chart
Bitcoin daily chart/ Source

در نمودار روزانه، بیت کوین یک Candle با دنباله طولانی در حمایت حیاتی 3500 دلار ایجاد کرده که سیگنالی برای حرکت نزولی است. یک حرکت مثبت – یعنی یک حرکت اقناعیِ بالای 3615 دلار (کمترین مقدار روز سه شنبه گذشته) –  می تواند تأییدی بر یک حرکت صعودی یا بازار گاوی باشد.

چشم انداز

  • به نظر می رسد طلا و بیت کوین دارای همبستگی معکوس می باشند و ضعف پایدار در طلا می تواند حرکت خوب و رو به جلوی بیت کوین باشد.
  • تا آنجایی که به نمودار های تکنیکال مربوط می شود، همانطور که توسط MA-10 هفته ای که به سمت پایین می رود، نشان داده شده است سوگیری آنی همچنان نزولی خواهد بود. اگر قیمت در 23 ژانویه به بالای 3615 دلار منتقل می شد چشم انداز شکسته شدن نسبت به 4000 دلار نیز بهبود می یافت.

بیشتر بخوانید: سرمایه گذاران ICO؛ بزرگ ترین مشکل عرضه اولیه سکه در 2018

توجه!
مطالب صرفا برای اهداف خبری و آموزشی ارائه می شوند و نباید به عنوان مشاوره ی تجاری از طرف کوین ایران و نویسندگانش مورد استفاده قرار گیرند.

Source & image
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا