پروژه‌ها

Gnosis، ترکیبی از مکانیزم و اجتماعات هوشمند

پروژه جهانی Gnosis، با استفاده از منبع آگاهی جمعی، در بستر فناوری اتریوم ساخته شد. Gnosis با فروش ۱۲٫۵ میلیون دلار توکن از طریق برگزاری یک حراج در کشور هلند، توانست رکورد جدیدی را در مدل کاری خود (بین کریپتو ها) به ثبت رساند.

به چنگ آوردن سهمی از موجودی توکن های Gnosis، (یا همان GNO) برای سرمایه گذاران با مبلغی به ارزش ۲۵۰٫۰۰۰ اتریوم همراه بود. با فروش این تعداد توکن به مدت کمتر از ۱۲ دقیقه Gnosis در زمره سه فروشنده برتر این لیست (تمام شدن موجودی در مدت زمان کمتر از ۱۵ دقیقه)، در کنار FirstBlood و SingularDTV قرار گرفت.

Gnosis، ترکیبی از مکانیزم و اجتماعات هوشمند

Gnosis، پلتفرم پیش بینی رخداد های پیش رو به شکل غیرمتمرکز است که در پروتکل اتریوم به وجود آمده است. Gnosis با یک بستر باز، برای پیش بینی وقایع جهت استفاده تمام افراد شکل گرفته است. طراحی این برنامه به گونه ایست که هر فردی به راحتی امکان تنظیم نحوه پیش بینی را به شکل دلخواه خود دارد. Gnosis یک پروژه با پشتوانه توافقات جمعی ست که توسط Martin Koeppelmann (با بیش از سه سال سابقه کسب و کار در بلاکچین) و Stefan George (طراح و معمار Gnosis) به وجود آمده است. این دو قبلا در ساخت یک مارکت پیش بینی متمرکز بیتکوین به نام Fairlay.com با هم همکاری داشتند.

بازار و مارکت پیش بینی 

یک مارکت پیش بینی به کاربر اجازه می دهد که موقعیت های مشخص شده (به شکل باینری) را برای کسب سود حاصل از آن خریده و یا داد و ستد کند. بر اساس یک تعریف مشترک از کارشناسان خبره اقتصادی و مالی، مارکت های پیش بینی اتفاقات بر اساس حدس و گمان، جزو نمونه های مثال زدنی موسسات اطلاعاتی هستند. آنها بازار حدس و گمان را به خوبی فعال نگه داشته و به این ترتیب باعث تشویق مردم به کسب اطلاعات بیشتر و به اشتراک گذاشتن آن در معاملات می شوند. این اطلاعات در نهایت جهت دستیابی به توافقات جمعی برای تعیین قیمت در اختیار طیف وسیعی از مخاطبان علاقه مند قرار می گیرد.

انواع توکن Gnosis و نحوه کارکرد آنها

دو توکن GNO و WIZ با عملکرد های مجزا در پلتفرم Gnosis، وجود دارند. توکن GNO در بیشتر مواقع برای کاربری به شکل مشارکت طولانی مدت مورد استفاده قرار می گیرد، در حالی که WIZ برای تقابل و تعاملات بیشتر با پلتفرم مورد استفاده واقع می شود. WIZ برای پرداخت هزینه لایه های مختلف خدماتی در این پلتفرم کاربرد دارد. این هزینه به شکل یارانه از مشترکین دریافت شده و هزینه های اولیه بازار ها را برای شروع داد و ستد تامین می کند. قیمت توکن WIZ یک دلار بوده  و با به کارگیری قرارداد هوشمند می تواند روی عدد ۱ دلار ثابت بماند. همچنین در این صورت توکن WIZ می تواند برای Gnosis، مانند یک کوپن ۱ دلاری عمل کند.

لایه اول (داشتن حق انتخاب در برنامه، همراه با هزینه)

سرویس اطمینان دهنده (بیمه گذار)

Gnosis امکان به وجود آوردن شکل بدیع و خلاقانه ای از اطمینان را دارد. مارکت ها برای ایجاد میزان متفاوتی از ریسک به وجود می آیند. فرض کنید سوال این است که آیا این خانه با آمدن سیل از بین خواهد رفت؟ جواب این سوال به شکل موثری به منابع اطلاعاتی جمعی ارتباط دارد. تحلیلگران می توانند از الگو های پیچیده ای برای مشارکت اتوماتیک در سود در بسیاری از بازارها استفاده کنند. یک قرارداد هوشمند که جایگاه های “بله” را خریده، در مارکت های متناظر، توسط سرویس اطمینان دهنده (بیمه گذار) مورد استفاده قرار خواهد گرفت. این قراردادها در صورت نیاز کاربر به استفاده از بیمه، هزینه را پرداخت خواهد کرد. مارکت “حدس و گمانه زنی” Gnosis، برای راه اندازی چنین بازار هایی مورد بازرسی قرار خواهد گرفت. این روش با حذف واسطه ها باعث کاهش هزینه سرویس “بیمه گذار” خواهد شد.

فروش اطلاعات

بازار برنامه های پیشگویی جهت فروش اطلاعات، به دو قسمت اساسی تقسیم می شود – فروش اطلاعات داخلی و فروش اطلاعات سخت افزاری (موبایل و تبلت). با استفاده از این اطلاعات افراد به سود غیر قابل تصوری دست خواهند یافت اما در مورد دسترسی افراد به این اطلاعات، به لحاظ اخلاقی و قانونی ابهامات زیادی وجود دارد.

بازار های مالی

پرسشنامه های ارائه شده در بازارهای مالی نتیجه شروع همکاری با موسسه Wedbush Securities (یک سرویس مالی خصوصی) است. برنامه اولیه یک نرم افزار دریافت اطلاعات بنیادی جهت تحقیقات امنیتی است و برای کسب در آمد از طریق پیش بینی، کاربردی ندارد. Gnosis امیدوار است این کارایی به زودی از طریق گفتمان حل شده و این حجم زیاد و دقیق اطلاعات موجب سودآوری در تمام بخش های بازار های مالی شود. این مساله همچنین باعث تاثیر بیشتر و نوسانات کمتر قیمت در بازار خواهد شد.

لایه میانی (هزینه ها در این لایه توسط توکن WIZ پرداخت می شود)

پلتفرم پیشگویی

با استفاده از پلتفرم پیشگویی Gnosis، هر فردی به راحتی امکان تولید پیش گویی های جدید در داخل Gnosis را خواهد داشت. بنابراین امکان ارائه آن به شبکه اجتماعی Gnosis وجود دارد.از آنجا که دارنده هر حساب اتریوم، در هر زمان و رخدادی می تواند یک پیشگویی داشته باشد راه اندازی مجدد پیش بینی بسیار ساده می شود.

Futarchy، یک روش مطمئن برای به کارگیری توافقات

Futarchy به شکلی از یک پیشنهاد دولتی برای به کار بستن قواعد مشخص قانونی، جهت اطمینان از رفاه حال مردم اطلاق می شود. بر اساس این برنامه به راحتی می توان تشخیص داد که اگر گزینه مشخصی مد نظر باشد کدام مارکت شرایط مناسب تری برای ارائه آن دارد. به عنوان مثال یک مارکت می تواند برای تصمیم گیری در مورد حفظ یا اخراج مدیر خود از این برنامه استفاده کند. از این روش برای انواع مشاغل و موارد مثل حکومت و مستعمره های آن، بنگاه ها، DAO (سازماندهی خودمختار و غیر متمرکز) و موسسه های خیریه استفاده می شود.

کانال های ارتباطی

شبکه Raiden (روش پرداخت اتریوم از طریق کانال های ارتباط جمعی) یک افزونه پیشنهادی از اتریوم است که ظرفیت تبادل کالا را مقیاس گذاری می کند. این روش پرداخت از شبکه Lightning الهام گرفته که با اهرم خارج از زنجیره کالا، قادر به تبادل و تراکنش در حجم بسیار زیادی می باشد. تیم توسعه Gnosis، همکاری بسیار نزدیکی با تیم Raiden دارد. به عنوان اولین مارکت پیش بینی غیر متمرکز این تلاش در جهت ایجاد توازن در هزاران مارکت، صورت می گیرد.

لایه اصلی Gnosis (استفاده از این لایه هزینه ای ندارد)

پیشگویی ها

Gnosis تعداد زیادی راه حل نحوه پیشگویی برای رفع مشکل مارکت ها ارائه کرده است. اساسی ترین پیشنهاد ارائه شده، غیر متمرکز سازی پیش گویی ها به شکل امن و استفاده از آن به جای یک سیستم متمرکز است.

سازندگان مارکت

بر اساس وقایع مربوط به میزان تقاضای توکن، محاسبه اتوماتیک قیمت برای تهیه کنندگان یک مارکت، از یک قاعده امتیازدهی لگاریتمی (LMSR) استفاده خواهد کرد. Robin Hanson، قاعده LMSR را در فناوری Gnosis، برای ساخت یک مارکت به کار برد.

کیف پول ها:

کیف پول وبی: github.com
برای ios: ios.Gnosis
برای اندروید: android.Gnosis

صرافی های Gnosis:

poloniex
kraken
bittrex
liqui.io

 Gnosis در تاریخ ۲۵ می، ۲۰۱۷ به مبلغ ۲۷۰٫۸۷ دلار داد و ستد شد.

(این مقاله صرفا جهت اطلاع رسانی و معرفی است و به منظور پیشنهاد برای سرمایه گذاری یا خرید نیست)دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.Image via btcmanager

https://coiniran.com/?p=6325
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x