ایستگاه خبر

ثبت پتنتی توسط جنرال موتورز برای یک نقشه‌ی ناوبری مبتنی بر بلاک چین

جنرال موتورز، خودروساز بنام جهان از ثبت پتنتی برای یک سامانه‌ی ناوبری خودکار خبر داد. آن‌طور که پیداست این سامانه با بهره‌گیری از بلاک چین، داده‌های دریافتی از سنسورهای وسائط نقلیه را با هم ترکیب کرده و از دل آن‌ها نقشه‌ای ایمن برای اتومبیل‌های خودران خلق می‌کند.

بنابر اسناد این پتنت که به تاریخ یک اکتبر ۲۰۱۸ ثبت و در دوم آوریل ۲۰۲۰ منتشر شده است، نقشه‌های کنونی بدون تحمیل هزینه‌های سرسام‌آور، از حفظ پویایی خود و به‌روزرسانی مداوم ناتوان‌اند. شاید یکی از دلایل این باشد که بیشتر نقشه‌ها تنها توسط خودروهای معدودی در جهان نگه‌داری می‌شوند و این خودروها هم تنها در مناطق محدودی حضور دارند.

راهکار جنرال موتورز، توزیع فرایند گردآوری داده‌ها در میان تعداد بی‌شماری از خودروها است. به این ترتیب، می‌توان از طریق حسگرهای منصوبه روی خودروها داده‌های پیرامونی آن‌ها را جمع‌آوری و به یک سامانه‌ی واحد ارسال کرد. این داده‌های بلادرنگ سپس با یک آشکارساز خطا مورد آزمون قرار می‌گیرند. گفتنی است این آشکارساز، وظیفه تجزیه‌وتحلیل نقشه‌های کنونی را بر عهده دارد. در ادامه، هرگونه تفاوت مشاهده شده به یک شبکه‌ی بلاک‌چینی منتقل می‌شود که حاوی تمامی داده‌های نقشه است.

گفتنی است پتنت یادشده نشان می‌دهد که این شبکه قرار است توسط خودروها و گره‌های استخراجی واقع در مراکز داده، نگه‌داری شود.

احتمالا این سامانه برای آپشن سوپر کروز جنرال موتورز توسعه داده شده و آن طور که پیداست احتمالا در شماری از خودروهای لوکس و گران‌قیمت این شرکت پیاده‌سازی خواهد شد.

Source

https://coiniran.com/?p=37999
دکمه بازگشت به بالا