ایستگاه خبر

جزئیات طرح بهبود شبکه‌ی اتریوم در هارد فورک London

با نزدیک‌ شدن هارد فورک London شبکه‌ی اتریوم، توسعه‌دهندگان جزئیات نهایی طرح بهبود شبکه‌ی (EIP) آن را منتشر نمودند. این هارد فورک به‌دنبال بروزرسانی Berlin و در ماه جولای عرضه خواهد شد.

هارد فورک London از پنج EIP تشکیل شده است

EIP-1559

شاید مهم‌ترین و جنجالی‌ترین بروزرسانی طرح EIP-1559 باشد. طبق اظهارات Tim Beiko، مدیر بنیاد اتریوم، این طرح دربرگیرنده‌ی تحولات مهمی است که به‌طور خلاصه به آنها اشاره خواهیم کرد:

  • سوزاندن بخشی از کارمزد تراکنش‌ها به‌عنوان هزینه‌ی گس.
  • با ارائه‌ی یک کارمزد پایه در بلاک‌های شبکه می‌تواند هزینه‌ی گس را در تراکنش‌های بلاک‌چین رهگیری کند. این ویژگی تخمین کارمزد تراکنش‌ها را برای کاربران و کیف‌های پول میسر می‌سازد.
  • با معرفی نوع جدیدی از تراکنش‌ها به کاربران امکان تعیین حداکثر کارمزد و پاداش ماینر را خواهد داد. این قابلیت همچنین از اختلاف کارمزد حداکثری، پایه و پاداش ماینر به‌عنوان وجه بازپرداخت و جبرانی استفاده خواهد نمود.

EIP-3198

EIP-3198 را شاید بتوان طرح تکمیلی EIP-1559 دانست. در این طرح یک کد اجرایی BASEFEE به شبکه اضافه می‌گردد که کارمزد پایه را به بلاک موردنظر ارجاع می‌دهد. این کد به قراردادهای هوشمند امکان دسترسی به این مقدار را به‌عنوان یک داده‌ی آن‌چین (درون-زنجیره‌ای) داده و درنتیجه مانع از ایجاد هزینه‌ی گس جعلی و سایر مشتقات قیمتی خواهد شد.

جزئیات طرح بهبود شبکه‌ی اتریوم در هارد فورک London

EIP-3529

براساس اظهارات Beiko، این طرح برخی از واریانس‌های اندازه‌ی بلاک اضافی تولید شده در EIP-1559 را جبران کرده و به بلاک موردنظر امکان مصرف هزینه‌ی گس تعیین شده را تا دوبرابر می‌دهد. وی بیان داشت پیش از هارد فورک London، تنها ۵۰ درصد از هزینه‌ی گس جبرانی برای محاسبات داخلی بلاک مصرف می‌شد،  درنتیجه حداکثر اندازه‌ی هر بلاک تا ۱.۵ برابر هزینه‌ی گس می‌رسید.

EIP-3541

هدف از عرضه‌ی EIP-3541 تامین بستر مناسب برای توسعه‌ی ماشین مجازی اتریوم (EVM) است که در طرح EIP-3540 شاهد معرفی آن بودیم. این بروزرسانی از اجرای قراردادهایی که با بایت 0xEF آعاز شوند ممانعت به‌عمل می‌آورد. بنا به اظهارات Beiko، عرضه‌ی طرح EIP-3540 محتاج به یک بروزرسانی دیگر در شبکه است، اما با اجرای EIP-3541 می‌توان از بایت‌های ذخیره‌شده در یک طرح دیگر استفاده نمود.

EIP-3554

اغلب ما آخرین طرح این هارد فورک را به‌عنوان بمب سختی شبکه می‌شناسیم. با اجرای این طرح سختی شبکه مجددا تا تاریخ ۱ دسامبر به تعویق می‌افتد. تا آن زمان ممکن است شبکه‌ی اتریوم دستخوش دو تغییر عمده گردد: یا مکانیسم اثبات کار محقق می‌شود و یا بروزرسانی شاخص دیگری در آن رخ می‌دهد. پیش‌تر خواندیم تا هنگامی که مکانیسم اجماع شبکه از اثبات کار به اثبات سهام تغییر نکند، لازم است تا از اجرای بمب سختی شبکه جلوگیری شود.

پیشنهاد مطالعه: راهنمای ترید اتریوم برای مبتدی‌ها

Source

https://coiniran.com/?p=46037
دکمه بازگشت به بالا