ایستگاه خبر

رییس سابق کمیسیون معاملات آتی و کالا در گزارش جدید موسسه Brookings درباره پروژه لیبرا بحث می‌کند

در یک گزارش جدید که توسط موسسه Brookings منتشر شده، تیموتی ماساد، رییس سابق کمیسیون معاملات آتی و کالا (CFTC) درباره‌ی تغییرات پروژه لیبرا توضیح داده است. مجله Forbes در مقاله‌ای، به صورت خلاصه به آن پرداخته است.

در آن چه ماساد از آن به عنوان لیبرا ۲.۰ یاد کرده، وی اثرات بالقوه لیبرا بر پرداخت و شمول مالی را ارزیابی می‌کند. پس از آن روش دستیابی سیستم‌های پرداخت موبایل چینی را به شمول مالی و الزامات قانونی مناسب توصیف می‌کند و توصیه می‌کند که ارز دیجیتال بانک مرکزی آمریکا (CBDC) باید با احتیاط بررسی شود چرا که ممکن است بانک‌های تجاری را از نقش واسطه‌گری حذف نماید.

تغییرات پروژه لیبرا

ماساد عقیده دارد که لیبرا ساختار‌های خود را مورد تجدید نظر و اصلاح قرار داده، پس باید به آن برای ارائه خدمات به جمعیت محروم از خدمات بانکی فرصت کافی داده شود. وی اشاره می‌کند که لیبرا رویکرد خود را از یک “ارز جهانی” به “تناظر یک به یک با ارز‌های حاکمیتی” تغییر داده است. تغییر دوم، ارتقای رویه‌های تطابق با دغدغه‌ی قانون‌گذاران در زمینه‌ی کاربرد این شبکه در پولشویی و تأمین مالی فعالیت‌های غیرقانونی بوده است. تغییر سوم نیز در چگونگی محافظت از ذخایر برای ارز‌های حاکمیتی که توکن‌های لیبرا در ازای آن‌ها صادر شده‌اند، اتفاق افتاده است.

وی همچنین اشاره می‌کند که صرف نظر کردن لیبرا از تبدیل بلاکچین مجوزدار به یک بلاکچین عمومی مثل بیت‌کوین و اتریوم حرکتی در مسیر درست برای برآورده کردن الزامات قانونی خود به صورت مداوم است. همچنین در ادامه نگرانی خود را درباره‌ی استفاده از داده‌ها و حریم خصوصی توسط شرکتی مثل فیسبوک ابراز کرد و به عقیده‌ی او چه لیبرا موفق شود و چه نشود، باید به این موضوع پرداخته شود.

سپس اشاره می‌کند که ارز دیجیتال در نظر وی شامل هرچیزی است که تبدیل به توکن شده باشد، چه پول خصوصی باشد و چه پول بانک مرکزی. پیشرفت‌های پرداخت موبایل در چین نشان داد که چگونه می‌توان یک مسیر پرداخت جدید ایجاد کرد و شمول مالی را ارتقا داد، بدون این که یک ارز دیجیتال خصوصی توسعه داده شود. این در حالی است که بانک پرداخت‌های بین‌المللی بیان کرده است که بانک‌های مرکزی به دنبال پیاده‌سازی ارز دیجیتال عمومی خود هستند که در این صورت ۲۵ درصد از جمعیت جهان را پوشش خواهند داد.

ماساد به عنوان نتیجه گیری پایانی خود توصیه می‌کند که به هر کسی یک حساب در فدرال رزرو با یک سقف و تعداد محدود تراکنش اعطا شود. وی باور دارد که این حساب‌ها می‌توانند یک راه مناسب برای ورود افراد محروم از خدمات بانکی به سیستم بانکی باشند و شمول مالی را که هدف اصلی لیبرا است، ارتقا دهند. با این نتیجه گیری وی نگرانی خود را از حذف نقش واسطه‌گری بانک‌های تجاری با وجود یک سیستم خرده فروشی ارز دیجیتال بانک مرکزی، به خوبی نشان می‌دهد.

در کل ماساد در این گزارش، یک روش  برای بررسی این موضوع ارائه می‌کند که چگونه ساختار جدید لیبرا می‌تواند فرصتی فراهم کند تا ببینیم آیا آن‌ها به وعده‌های خود مبنی بر کمک به بخش محروم از خدمات بانکی، جامه عمل می‌پوشانند یا خیر.

https://coiniran.com/?p=39738
دکمه بازگشت به بالا