ایستگاه خبر

۵۰ فناوری بلاکچین شرکتی برتر از نگاه مجله Forbes: قسمت اول

بلاکچین مسیر خود را در ابتدا به عنوان راهی برای انتقال بیتکوین از محل A به محل B آغاز کرد. اما حالا این فناوری توسط شرکت‌‌های غول برای انتفال هر نوع و تعداد از دارایی‌ها در سرتاسر دنیا به سادگی ارسال یک ایمیل استفاده می‌شود.

فهرست ۵۰ بلاکچین مجله Forbes، در واقع لیستی از شرکت‌هاییست که از فناوری بلاکچین و رمزارزها بهره می‌جویند تا فرآیند‌های تجاری را سریع‌تر و شفاف‌تر انجام دهند و میلیارد‌ها دلار در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنند. در این فهرست، تمام شرکت‌ها، درآمد سالانه‌ای بیشتر از یک میلیارد دلار داشته‌اند.

از پرداخت آنی اوراق قرضه دولتی آلمان گرفته تا تأیید منشأ‌ الماس‌های استخراج‌شده در آفریقا و تأمین نقدینگی شرکت‌های خرد و کوچک در چین، همه و همه حاکی از این هستند که اعضای این فهرست توانسته‌اند پای خود را فراتر از مزایای نظری بلاکچین بگذارند. حالا با کمک فناوری بلاکچین هزینه‌های خود را کاهش داده و درآ‌مدهای خوبی کسب می‌کنند.

۱.آمازون

این غول بازرگانی الکترونیک، زیرساخت و ابزار بلاکچین را به شرکت‌‌های دیگر ارائه می‌کند. در استرالیا، شرکت Nestlé از محصول بلاکچین آمازون استفاده کرده تا یک برند قهوه جدید به نام Chain of Origin تولید کنند. مشتریان این کالا می‌توانند زنجیره تأمین قهوه را دنبال کنند. آنها با استفاده از یک کد QR می‌توانند ببینند دانه‌های قهوه در کدامین مزرعه کوچک کاشته شده و در چه شرایطی برشته می‌شوند.

دیگر مشتریان بلاکچین آمازون، شرکت‌‌های Sony، BMW، Accenture و کارخانه تولید نوشیدنی Jinju در کره جنوبی هستند.

بلاکچبن: Hyperledger Fabric

۲. گروه مالی Ant

بستر مالی این شرکت به نام Duo-Chain توانسته است تراکنش‌ها و وام‌های آنی به ارزش بیش از ۱.۵ میلیارد دلار را برای تأمین‌کنندگانی که به لحاظ نقدینگی محدود هستند فراهم کند. شرکت Ant از بلاکچین اختصاصی خود استفاده می‌کند تا حساب‌های دریافت شدنی را تأیید کند و پرداخت‌ها را انجام دهد.

بلاکچین: (Ant Blockchain Technology, Hyperledger Fabric and Enterprise Ethereum (Quorom

۳. Anthem

در پایان سال ۲۰۱۹، این شرکت بیمه سلامت شروع به راه‌اندازی یک بلاکچین کرد که دسترسی و به اشتراک‌گذاری امن داده‌های پزشکی برای بیماران ممکن شد. در دو یا سه سال آینده قرار است که تمام ۴۰ میلیون نفر اعضای این بیمه به این بستر دسترسی داشته باشند.

بلاکچین: Hyperledger Faric

۴. Aon

علاوه بر اختصاص ۲۵۵ میلیون دلار برای محافظت از صرافی کوین‌بیس در برابر زیان، شرکت Aon یک بلاکچین برای تسهیل فرآیند‌های بیمه ساخته است. این شرکت یک بستر اشتراکی ساخته تا یک‌پارچگی را در سیستم‌‌های بیمه به ارمغان آورد.

بلاکچبن: R3 Corda

۵. ‌Baidu

شرکت غول در زمینه جستجو، سال‌هاست که سوار بر فناوری بلاکچین است. یکی از شرکت‌‌های وابسته آن، Duxiaoman Financial نسخه‌ی مشابه Cryptokitties را ساخت. میلیون‌ها چینی این توکن‌های غیرقابل تعویض را خریداری و معامله می‌کردند که سگ‌های دیجیتال با ویژگی‌های منحصر به فرد بودند. یک محصول دیگر این شرکت وام‌های دانشجویی بود که در آن‌ها وجوه تنها زمانی پرداخت می‌شد که بلاکچین، نمره‌های دانشجویان را تأیید کند.

در خود شرکت Baidu نیز پروژه های متعددی از جمله XuperChain وجود دارد که از هوش مصنوعی برای تجزیه و تحلیل ادعاهای نقض حقوق مالکیت و کاهش زمان دادرسی از سه ماه به یک هفته استفاده می‌کند.

بلاکچین: Hyperledger Fabric

۶. ‌Bitfury

این سازنده دستگاه‌‌های استخراج رمزارز، یک بلاکچین بیتکوین سفارشی طراحی کرده که با استفاده از آن مشتریان می‌توانند برنامه‌های خود را در آن بستر توسعه دهند. برای مثال فارغ‌التحصیلان دانشگاه سینرژی شهر دوبی می‌توانند از بلاکچین شرکت Bitfury استفاده کنند و مدارک کارمندان موردنظر خود را تأیید کنند.

بلاکچین: Bitcoin, Exonum

۷. BMW

این خودروساز لوکس در حال حاضر یک برنامه آزمایشی را با تأمین‌کنندگان خود، کارخانه‌هایی در اروپا، مکزیک و ایالات متحده آغاز کرده و از بلاکچین برای ردیابی مواد، اجزا و قطعات در سراسر زنجیره تامین خود استفاده می‌کند.

شرکت BMW همچنین یکی از اعضای طرح بلاکچین MOBI است که انجمنی از تولید کنندگان خودرو از جمله هوندا و فورد است. در ژوئن سال ۲۰۱۹، موبی اولین استاندارد هویت بلاکچینی خودرو را راه اندازی کرد که به اتومبیل‌های جدید هویت دیجیتالی می‌دهد. این فناوری می‌تواند اتفاقات را در طول عمر خودرو ردیابی کند. همچنین می‌تواند برای اتصال وسایل نقلیه برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات، ردیابی سرعت، مکان و جهت حرکت، ترمزگیری و حتی فرمان‌های راننده مثل تغییر لاین، مورد استفاده قرار گیرد.

بلاکچین: Hyperledger Fabric, Ethereum, Quorum, Corda, Tezos

۸. Broadridge

تابستان گذشته این شرکت فناوری بلاکچین را به کار گرفت تا به مدیریت کل چرخه عمر سبدهای سرمایه‌گذاری شخصی کمک کند. این ابزار، فرآیند‌های حقوقی، جمع‌آوری داده و مستندات و ارتباط با سرمایه‌گذاران را اتوماسیون کرده است.

در قدم اول، آن‌ها محصول خود را در ایالیت دلاویر ارائه کرده‌اند. آن‌ها همچنین قصد دارند تا قرارداد‌های بازخرید دوجانبه را در بلاکچین خود پیاده‌سازی کنند.

بلاکچین: Hyperledger Fabric, Quorum, DAML

۹. Cargill

Cargill، بزرگترین شرکت خصوصی آمریکا در سال ۲۰۱۹ است که یک پلت فرم متن‌باز با تمرکز بر حریم خصوصی ساخته است. این بستر Splinter نام دارد که اعضای زنجیره تامین گسترده خود را قادر می‌سازد تا از برنامه‌های توزیع‌شده و غیرمتمرکز برای برقراری ارتباط و معامله استفاده کنند.

این شرکت پیش از مراسم شکرگزاری در سال ۲۰۱۷، از ابزار بلاکچین شرکت Intel استفاده کرد تا مسیر عرضه بوقلمون را از مزرعه تا سوپرمارکت دنبال کند. آن‌ها همچنین اخیرا یک بلاکچین سفارشی به نام Hyperledger Grid را ساخته‌اند.

۱۰. China Construction Bank

دومین بانک بزرگ جهان، ۹ پروژه در دست انجام در زمینه بلاکچین دارد. یکی از آن‌ها برای ردیابی محصولات داروسازی است، دیگری برای ردیابی مجوزهای کربن و یک پروژه دیگر برای به نمایش گذاشتن چگونگی صرف کمک‌هزینه‌های دولتی است.

بزرگترین پروژه آن‌ها BCTrade نام دارد که ۶۰ نهاد مالی بزرگ چین را به ۳ هزار تولیدکننده و شرکت بازرگانی متصل می‌کند. با استفاده از این ابزار، حالا صادرکنندگانی که منتظر تأیید ارسال بار خود هستند، می‌توانند با ارائه حساب‌های دریافتنی آینده خود بر روی بلاکچین، وام‌های انی دریافت کنند.

بلاکچین: Hyperledger Fabric, Hyperchain

۱۱. Citigroup

این شرکت با استفاده از بلاکچین Axcore با گلدمن ساکس و ۱۳ شرکت تجاری دیگر همکاری می‌کند تا مطابقت قرارداد‌های مشتقه سهام-سوآپ را خودکار کند. با انتقال تمام جریان کار خود به بلاکچین، این شرکت امیدوار است که خطاها را کاهش دهد و هزینه‌‌های عملیاتی و اختلافات بر سر ارزش‌گذاری را به حداقل ممکن برساند.

بلاکچین: Axcore, Symbiont Assembly, Quorum

۱۲. صرافی رمزارز Coinbase

۸ سال پس از آغاز، این صرافی بیش از ۳۵ میلیون کاربر دارد. تخمین زده شده که درآمد امسال این شرکت بیش از ۸۰۰ میلیون دلار بوده است. صرافی کوین‌بیس با رعایت الزامات قانونی، ارائه خدمات به سرمایه‌گذاران نهادی، صندوق‌‌های بازنشستگی و خدمات معاملاتی سرمایه‌گذاران خرد، الماس صرافی‌های رمزارز به حساب می‌آید.

بلاکچین: Bitcoin, Ethereum, XRP و ۲۴ بلاکچین دیگر

۱۳. Credit Suisse

این غول بانکداری در کشور سوییس، از سال ۲۰۱۵ در فناوری بلاکچین سرمایه‌گذاری کرده است. این شرکت در حال حاضر با شرکت مادر itBit همکاری می‌کند تا اوراق بهادار و سهام آمریکا را با استفاده در بلاکچین پیاده‌سازی کند.

بلاکچین: Corda, Paxos

۱۴. Daimler

این شرکت خودروسازی در آلمان تاکنون چندین بلاکچین آزمایشی را راه‌اندازی کرده است. این فناوری به صاحبان کامیون اجازه می‌دهد تا هزینه سوخت خود را با یورو الکترونیک پرداخت کنند. با این کار یک ورقه بدهی ۱۰۰ یورویی به دولت آلمان صادر می‌شود.  آن‌ها همچنین از فناوری بلاکچین استفاده می‌کنند تا قرارداد‌های زنجیره تأمین خود را ردیابی کنند.

بلاکچین: Hyperledger, Corda, Ethereum

۱۵. De Beers

پایان الماس‌های خونین؟ نرم‌افزار جدید این شرکت به نام Tracr، الماس‌ها را بعد از استخراج، برش، صیقل و فروش با اسکن‌های سه‌بعدی ثبت می‌کند. تاکنون بیش از ۳۰ عضو شامل فروشندگان و تاجران جواهرات در این بستر ثبت‌نام کرده‌اند. ماهانه ده‌ها هزار سنگ قیمتی در این سیستم ثبت می‌شوند.

بلاکچین: Ethereum

https://coiniran.com/?p=42803
دکمه بازگشت به بالا