ایستگاه خبر

۵۰ فناوری بلاکچین شرکتی برتر از نگاه مجله Forbes: قسمت دوم

در قسمت قبل مشاهده کردیم که فناوری بلاکچین شرکتی توانسته است به قلمرو کاربرد‌‌های متنوعی در مسائل دنیای واقع وارد شود. فناوری بلاکچین و رمزارز‌ها با کاهش هزینه‌های عملیاتی و زمان فرآیندهای کسب و کار و گاها ارائه راه‌حل‌های بی‌سابقه، درآمد‌های خوبی برای شرکت‌های سرمایه‌گذار در این فناوری خلق کند.

این لیست از مجله Forbes شامل ۵۰ شرکت سرمایه‌گذار در فناوری بلاکچین شرکتی است که درآمد سالانه آن‌ها بیش از ۱ میلیارد دلار بوده است. در قسمت اول به ۱۵ عدد از این شرکت‌‌ها پرداختیم. در ادامه به معرفی مابقی می‌پردازیم.

۱۶. (Depository Trust & Clearing Corporation (DTCC

این شرکت فعال در زمینه اوراق بهادار جهانی، به زودی کسب و کار مشتقات اعتباری ۱۰ میلیارد دلاری خود را به بلاکچین منتقل خواهد کرد. این مجموعه مشتقات مالی شامل ۵۰ هزار حساب مختلف است که هر یک در اختیار بزرگترین نهادهای مالی دنیا هستند. پیش از این هر یک از این نهادها خود سوابق را نگه‌داری می‌کردند که این سیستم آن‌ها را مجبور به مصالحه‌‌های تکراری و تلاش‌های اضافی می‌کرد.

بلاکچین: Axcore

۱۷. Dole Foods

شرکت Dole فناوری بلاکچین را به کار گرفته تا بتواند به صورت کاراتری زنجیره تأمین میلیون‌‌ها تن سبزیجات تازه را مدیریت کند. مشتریان فروشگاه‌های Walmart اکنون می‌توانند با اسکن کردن یک کد، بفهمند که میوه و سبزیجات موردنظرشان از کجا می‌آید و در چه شرایطی تولید شده است. سطح قابلیت ردیابی بلاکچین آن‌ها از مزرعه تا فروشگاه است. در حال حاضر حجم تراکنش آن‌ها در زیرساخت Food Trust تقریبا ۱۱ هزار تراکنش در روز است.

بلاکچین: IBM Blockchain, Hyperledger Fabric

۱۸. Facebook

سال گذشته این شرکت برنامه خود را برای ارز جهانی خود به نام لیبرا اعلام کرد. یک رمزارز که قرار بود توسط یک سبد از ارزهای مختلف و اوراق دولتی پشتیبانی شود. اما بعد مواجهه با از بسیاری از موانع قانونگذاران، راه‌اندازی این ارز جهانی به تعویق افتاد. اخیرا پروژه لیبرا به Diem تغییر نام داد و اعلام کرد که این رمزارز یک کوین پایدار است که پشتوانه آن، تنها توسط ارز فیات دلار آمریکا است.

۱۹. Figure

این شرکت تا کنون فرآیند وام‌دهی بیش از ۸۰۰ میلیون دلار را در وام‌های مسکن، وام رهنی و وام دانشجویی تسهیل کرده است. شرکت Franklin Templeton در بین شرکت‌های خدمات مالیست که تراکنش‌ها را روی بستر بلاکچین خود تأیید می‌کند. تمامی مستندات به صورت الگوریتمی در این بلاکچین ذخیره‌سازی و تأیید می‌شوند.

بلاکچین: Hyperledger Fabric

۲۰. Foxconn

سرمایه‌گذار تجاری-مالی سازنده iPhone، به بیش از ۲۰ تأمین‌کننده قطعات الکترونیکی خود از طریق رمزارزهای صادر شده در بلاکچین اتریوم پرداخت می‌کند. در نتیجه این فناوری، هزینه‌های تأمین مالی از رقم ۲۴ درصد به ۱۰ درصد کاهش یافته است. همچنین متوسط مدت زمان تأمین وجه نیز از ۷ روز به همان روز کاهش یافت.

شرکت Foxconn از بلاکچین اتریوم به دلیل توانایی قرارداد‌های هوشمند آن در انجم خودکار تراکنش‌های مالی استفاده می‌کند.

بلاکچین: Ethereum

۲۱. General Electric

این شرکت از طریق شرکت تبعه ۳۰ میلیارد دلاری خود در زمینه هوانوردی به وفناوری بلاکچین ورود پیدا کرده است. در صنعتی که مستندات و داده‌های دقیق و قابل دسترس حیاتی است، این شرکت برای ثبت جزییات دقیق فرآیند‌های تولید و تعمیر و نگهداری از فناوری بلاکچین استفاده می‌کند.

بلاکچین: Microsoft Azure, Corda, Quorum, Hyperledger

۲۲. Google

در ماه ژوئن امسال، این شرکت غول اعلام کرد که در حال ادغام بستر تحلیل داده خود، BigQuery، با پلتفرم Chainlink است. با این کار امکان استفاده از داده‌های منابع خارجی در برنامه‌هایی که مستقیما بر روی بلاکچین ساخته شده‌اند فراهم می‌شود. این همکاری به پردازش قراردادهای آتی، پرداخت شرط‌های معاملاتی و ارتقای حریم خصوصی تراکنش‌ها کمک می‌کند.

پیش از این در سال ۲۰۱۹، گوگل یک ابزار جدید در بستر BigQuery ساخت که اجازه می‌دهد داده‌های بلاکچینی بیتکوین و ۷ رمزارز بزرگ دیگر قابل جستجو باشد.

بلاکچین: Chainlink, Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash, Ethereum Classic, Litecoin, Zcash, Dogecoin, Dash

۲۳. Honeywell

Honeywell یک بازار مبتنی بر بلاکچین برای قطعات کارکرده در صنعت هوافضا ساخته است.یک صنعت ۴ میلیارد دلاری پر از تجهیزات گران قیمت و تخصصی که نیازمند الزامات ایمنی شدیدی است. بستر GoDirect اطلاعات مربوط به قطعات هواپیما را در کل طول عمرشان جمع آوری می‌کند و آنها را قبل از فروش در دسترس خریداران بالقوه قرار می دهد.

در سال اول، این بستر بیش از ۵ میلیون دلار از تراکنش‌های آنلاین، عایدی داشت.

بلاکچین: Hyperledger Fabric

۲۴. HSBC

HSBC یک میلیون معامله ارزی به ارزش ۱.۲ تریلیون دلار را بر روی بستر FX Everywhere خود که با استفاده از نسخه اصلاح شده اتریوم ساخته شده است ، انجام داده است. Contour یکی دیگر از کارهای پروژه‌‌های این شرکت، بلاکچینی است که اعتبارات اسنادی را به صادرکنندگان جهانی که کشتی های آنها گاهی سریعتر از مدارک وام سفر می‌کنند، ارائه می‌دهد و زمان انتظار در بندرها را کاهش می‌دهد.

در یک پروژه جداگانه، آن‌ها قصد دارند که ۲۰ میلیارد دلار از اوراق خود را به ذخیره دیجیتال خود منتقل کنند که بر بلاکچین Corda ساخته شده است. با این کار دلال‌ها را حذف می‌کنند و سرمایه‌گذار را به صورت مستقیم به دارایی‌های بازار‌های خصوصی متصل می‌کنند.

بلاکچین: Ethereum, Corda, Hyperledger Fabric

۲۵. IBM

بستر Food Trust از اولین بلاکچین‌های شرکتی بود که توسط این شرکت ساخته شد. این فناوری طراحی شد تا زنجیره‌های تأمین پیچیده مواد غذایی را در یک دفتر کل توزیع‌شده ادغام نماید. این بلاکچین در حال حاضر ۱۸ میلیون تراکنش را برای ۱۷ هزار محصول ثبت کرده است.

بلاکچین: Stellar, Hyperledger Fabric, Burrow and Sovrin

۲۶. ING Group

آخرین پروژه بلاکچین شرکت ING، پلت فرم غیرمتمرکز مالی-تجاری Komgo است که تاخیرها و مدارک اضافی مربوط به صدور اعتبارات اسنادی را که برای تأمین مالی تجارت استفاده می شود، از بین می ‌برد. در جولای ۲۰۱۹، این شرکت اولین تجارت کالا را بر بستر Komgo انجام داد. این بستر بر بلاکچین Quorum ساخته شده است.

بلاکچین: Corda, Quorum, Hyperledger Fabric, Ethereum

۲۷. Intercontinental Exchange

در سال ۲۰۱۹، شرکت مادر بازار سهام نیویورک یکی از اولین صرافی‌‌های آتی بیتکوین قانونی به نام Bakkt را در آمریکا تأسیس کرد. از زمان راه اندازی در سپتامبر، این صرافی بیش از  ۱۱۷،۰۰۰ قرارداد آتی بیت کوین را حل و فصل کرده و قصد دارد به زودی پشتیبانی از دارایی‌های دیجیتال دیگر را نیز در دستور ار خود قرار دهد.

در نیمه اول سال ۲۰۲۰، صرافی Bakkt یک برنامه پرداخت را برای مشتری راه اندازی کرد که پرداخت پول با رمزارز را به فروشندگانی مانند استارباکس ممکن کرد.

بلاکچین: Bitcoin

۲۸. JPMorgan

بزرگترین بانک آمریکا همچنان روند پیشرفت کوین بومی خود JPM را ادامه می‌دهد. این رمزارز برای تسهیل تسویه‌حساب‌های بانکی راه‌اندازی می‌شود. هم اکنون حدود ۱۰۰ نهاد مالی از شبکه اطلاعات بین‌بانکی آن‌ها استفاده می‌کنند. این شبکه یک بلاکچین است که پرداخت‌های بین مرزی را با استفاده از یک دفتر کل توزیع‌شده سرعت می‌بخشد. اختلافات و مشکلات در این پرداخت‌ها، پیش از این با تماس تلفنی و ایمیل رفع و رجوع می‌شدند. حالا با کمک فناوری بلاکچین این مسائل در چند دقیقه حل می‌شوند.

بلاکچین: Quorum

۲۹. LVMH

این سازنده کالاهای لوکس از فناوری بلاکچین برای ردیابی و اثبات اصالت کالا استفاده می‌کند. برای رسیدن به این هدف، سه شرکت ConsenSys، مایکروسافت و همین شرکت در می ۲۰۱۹ خبر از یک همکاری برای ایجاد بستر بلاکچین AURA دادند. در میان برند‌‌های لوکس، لویی ویتون، در حال حاضر میلیون‌ها محصول خود را در تلاش برای کاهش جعل و تقلب، با این فناوری ردیابی می‌کند.

بلاکچین: اتریوم

۳۰. Mastercard

دومین شرکت کارت اعتباری پرداخت در آمریکا، به جای این که با ورود فناوری بلاکچین و رمزارز‌ها مختل شود، در حال حاضر ۱۱۶ حق انحصاری مرتبط با بلاکچین دارد و چندین پروژه در دست اجرای آن‌هاست. این شبکه امکان پرداخت بین مرزی سریع‌تر و شفاف‌تر را با بانک‌ها آزمایش می‌کند. این شرکت در تلاش است تا بانک‌های مرکزی را که به دنبال صدور ارزهای دیجیتال هستند متقاعد کند تا از کانال‌های آن برای کمک به جابجایی کوین‌های جدید استفاده کنند.

بلاکچین: بستر اختصاصی Mastercard

https://coiniran.com/?p=42806
دکمه بازگشت به بالا