ایستگاه خبر

با رسیدن تورم آمریکا به سطوح بالا، بیتکوین ۵۰ هزار دلاری دور از ذهن نیست

بنا بر گزارش خبرگزاری Coindesk،به نظر می‌رسد که بانک مرکزی فدرال آمریکا به دنبال یک استراتژی آزمایش نشده دیگر است که می‌تواند تورم را افزایش دهد و احتمالا قیمت بیتکوین را نیز بالا برد.

این تغییر نشان دهنده تمایل آشکار بانک مرکزی برای تورم‌های بیشتر است. درست در زمانی که شیوع کرونا به تضعیف اقتصاد ادامه می‌دهد و برای مثال نرخ بیکاری آمریکا ۱۱ درصد است، سطحی که از اوایل دهه ۱۹۴۰ شاهد آن نبوده‌ایم. سیاست‌های پولی توسط فدرال رزرو می‌تواند باعث حمایت قیمتی بیتکوین شود، چرا که سرمایه‌گذاری بسیاری در رمزارز‌ها به مانند طلا می‌تواند یک محافظ موثر در برابر تورم باشد. قیمت بیتکوین امسال ۵۸ درصد رشد داشته که در مقایسه با ۳۶ درصد برای نقره و ۳۰ درصد طلا به شکل قابل توجهی برتری دارد.

سیاست‌های پولی فدرال رزرو در سال جاری بسیار غیرعادی بوده تا جایی که ۳ تریلیون دلار چاپ شده را به بازار‌‌های مالی تزریق کرد و کل دارایی‌های خود را به ۷ تریلیون دلار رساند. بسیاری از سرمایه‌گذاران در بازار‌های سنتی و دیجیتال، بر این باورند که این سیاست پول‌های هلی‌کوپتری در نهایت منجر به کاهش قابل توجه در قدرت خرید دلار خواهد شد. شاخص دلار که نشان‌دهنده قدرت این ارز در برابر ارز‌های خارجی است، در جولای امسال ۴ درصد کاهش یافت. شرکت واسطه مالی Jeffries در وال‌استریت، پیش‌بینی می‌کند که این شاخص می‌تواند تا ۱۵ درصد کاهش را تجربه کند.

تحت این تغییر سیاست، بانک مرکزی اجازه می‌دهد که قبل از افزایش تورم، نرخ آن به آرامی به نرخ هدف کمی بیشتر از ۲ درصد کاهش یابد. تورم بالاتر از هدف، برای جبران دوره‌هایی است که در آن‌ها قیمت مصرف‌کننده از کمتر از حد عادی بوده است. هدف به خودی خود، افزایش نرخ تورم نیست، بلکه هدف فراهم کردن یک ضمانت برای سرمایه‌گذاران است که به آن‌ها اطمینان می‌دهد که نرخ‌های تورم برای مدت طولانی در سطح پایینی باقی خواهد ماند.

با این وجود، تورم بالاتر می‌تواند بیشتر سیگنالهای غیرواقعی ناشی از بازارهای اوراق بهادار را تحریف کند و جذابیت دلار را بیشتر تضعیف کند. بازده اسمی اوراق خزانه‌داری در حال حاضر در حدود ۰.۶ درصد است که نزدیک به پایین‌ترین نرخ‌ها در تاریخ خود است. زمانی که تورم را نیز در محاسبات خود وارد کنیم، بازده واقعی آن‌ها معادل منفی یک درصد است. با این فرض که نرخ‌های اسمی به این زودی افزایش نخواهند یافت،

نرخ‌های واقعی منفی به معنای یک ضرر در قدرت خرید از نگه‌داری اوراق خزانه، و یک شرایط ایده‌آل برای دارایی‌هایی چون طلا، نقره و دارایی‌های دیجیتال مثل بیتکوین است.

موسسه پژوهش رمزارز Messari  روز دوشنبه نوشت:

“در میان سیاست‌های پولی غیرمنتظره فدرال رزرو و دیجیتال شدن دنیا به شکل روزافزون، سرمایه‌گذاران بیشتری به طلای دیجیتال به عنوان یک محافظ در برابر تورم می‌نگرند. البته می‌دانیم که تا زمانی که بیتکوین ۵۰ هزار دلاری روی میز نباشد، این رمزارز، تخصیص نهادی زیادی را به خود اختصاص نخواهد داد.

بیشتر بخوانیم: توضیح و تاریخچه پول‌های دیجیتال

https://coiniran.com/?p=40497
دکمه بازگشت به بالا