ایستگاه خبر

DeFi زیر ذره‌بین FATF

گروه ویژه‌ی اقدام مالی FATF که مسئول اصلی مبارزه با پولشویی در سطح جهانی است، در بیانیه‌ی تازه‌ای اظهار داشت که جنبش‌های نوین فضای رمز ارز از جمله امورمالی غیرمتمرکز یا DeFi کاملاً زیر ذره‌بین نظارتی این سازمان قرار دارند. FATF در ادامه با شفاف‌سازی بیشتر، صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) را که تامین‌کننده‌ی اصلی پلتفرم و اپلیکیشن‌های DeFi هستند و توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) را مشمول این طرح دانست.

NFT ها و DeFi چالش‌های مضاعفی برای FATF شده‌اند و این سازمان را برای تدوین قوانین ضد پول‌شویی برای این تراکنش‌های نامعلوم نوپا به تکاپو انداخته‌اند.

پیشنهاد مطالعه: دیفای (DeFi) و سرمایه‌گذاری مبتنی بر توکن

رویکرد FATF نسبت به DeFi ها شامل اپلیکیشن‌ها و فناوری آن نبوده، بلکه نهادها و افراد حقوقی فعال در توسعه‌ی اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز را هدف قرار می‌دهد. برای نمونه FATF از اپراتورها به‌عنوان ارائه‌دهنده‌ی خدمات دارایی مجازی (VASP) یاد کرده و بر لزوم پیروی نهادهای کریپتو از قوانین ضد پولشویی امورمالی سنتی تاکیید نمود.

DeFi زیر ذره‌بین FATF

بعد از DeFi نوبت به NFT ها می‌رسد

Siân Jones، مشاور ارشد شرکت XReg، معتقد است عبارت «دارایی‌های قابل تعویض» با ظهور تَب گسترده‌ی NFT با «دارایی‌های تبدیل‌شدنی و قابل تعویض» جایگزین گشته‌اند.

جونز (Jones)، که طراح استاندارد تقسیم داده‌ی IVMS101 در سازمان مبازه با پول‌شویی است، بیان داشت: «آن‌ دسته از NFT هایی که به ارزهای فیات یا انواع دیگر دارایی‌های مجازی تبدیل‌پذیر هستند همواره در این فضا موجود بوده و حذف نخواهند شد. با این‌حال رویکرد FATF شامل فعالیت‌هایی خواهد شد که توسط اشخاص یا سازمان‌های ذی‌نفع به‌نحوی تعریف شده‌اند که از دامنه‌ی اختیارات نظارتی FATF پنهان بمانند.»

شرکت نرم افزاری CipherTrace در این زمینه اظهار داشت:

«درحالی که شماری از NFT ها در نگاه نخست دارایی مجازی به‌نظر نمی‌آیند، این توکن‌ها در حقیقت از طریق بازارهای ثانویه امکان انتقال سهام را فراهم کرده و به پولشویی، تأمین مالی تروریسم و فساد گسترده‌ی مالی منتهی می‌گردند.»

Source

https://coiniran.com/?p=44761
دکمه بازگشت به بالا