ایستگاه خبر

برنامه‌ریزی پروژه لیبرا برای راه‌اندازی کوین پایدار متصل به دلار در ژانویه 2021

لیبرا، که نام پروژه کوین پایدار فیسبوک است و مدام توسط قانون‌گذاران زیر نظر بوده است، در ژانویه 2021 یعنی کمتر از دو ماه دیگر راه‌اندازی می‌شود. البته این نسخه نسبت به نسخه اصلی که شامل یک سبد از ارز‌های مختلف بود، محدود شده است.

بر اساس گزارش فایننشال تایمز در روز گذشته، لیبرا احتمالا اوایل سال آینده، کوین پایدار متصل به دلار را راه‌اندازی می‌کند. در ابتدا پروژه جهانی لیبرا قرار بود که به سبدی متشکل از چندین ارز فیات متصل شود، اما در ماه آوریل، رهبران پروژه به دلیل فشار نظارتی قانون‌گذاران در ایالات متحده و خارج از کشور از مواضع خود عقب‌نشینی کردند.

بیشتر بدانیم: بررسی لیبرا به عنوان یک ارز جهانی؛ بخش اول

طبق گفته رهبران این پروژه، لیبرا می‌تواند به جای یک کوین پایدار متصل به یک سبد از ارزهای مختلف، یک سری از کوین‌های پایدار را که هر کدام به یک ارز فیات مشخص متصلند، راه‌اندازی کند. حالا برای راه‌اندازی کوین پایدار متصل به دلار آمریکا، منتظر تأیید تنظیم کننده مققرات مالی سوییس یعنی FINMA هستند.

فیسبوک در سال 2019 جزییات پروژه لیبرا را منتشر کرده بود که چشم‌انداز آن تبدیل شدن به یک ارز پایدار جهانی است. بلافاصله پس از آن، از سوی قانون‌گذاران مورد فشار قرار گرفت چرا که آن‌ها عقیده داشتند لیبرا می‌تواند ثبات مالی را به خطر اندازد و برای پولشویی مورد استفاده قرار گیرد.

در ادامه، رسانه اجتماعی فیسبوک به انجمن لیبرا کمک کرد تا یک مجمع حکم‌رانی را برای این پروژه تشکیل دهند که حالا شامل 27 عضو است.

بیشتر بخوانیم: بررسی لیبرا به عنوان یک ارز جهانی؛ بخش دوم

با اینکه اکنون این پروژه به صورت محدود شده راه‌اندازی می‌شود و خیال سیاست‌گذاران اندکی راحت شده، اما این پروژه همچنان با یک چالش سخت روبرو است. قانون‌گذاران تلاش می‌کنند صنعت پرداخت دیجیتال را تحت فشار قرار دهند و فرستندگان و گیرندگان وجه کاملا مسئول معاملات و تراکنش‌‌های خود باشند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا