ایستگاه خبر

پارلمان اروپا خواستار افزایش بکارگیری بلاک چین در تجارت جهانی شد

پارلمان اروپا با انتشار یک قطعنامه مشروط در تاریخ 13 دسامبر، خواستار اقداماتی برای افزایش استفاده از فناوری بلاک چین در تجارت و مدیریت شد.

به گزارش کوین ایران به نقل از کوین تلگراف، پارلمان اروپا با انتشار یک قطعنامه مشروط در تاریخ ۱۳ دسامبر، خواستار اقداماتی برای افزایش استفاده از فناوری بلاک چین در تجارت و مدیریت شد. این قطعنامه با عنوان “بلاک چین؛ یک سیاست تجاری با نگاه به آینده”، بلاک چین را به طور کلی به عنوان یک دفتر کل توزیع شده (DLT) مجوز دار و خصوصی در نظر گرفته است. این قطعنامه در عین حال اذعان می کند که مطالعات موردی در صنایع مختلف، کاربرد های متفاوتی را از ترکیب بلاک چین های خصوصی/ عمومی، مجوز دار/ بدون مجوز استخراج خواهند کرد.

بیشتر بخوانید: گزارش اتحادیه اروپا در مورد ارز های ملی و هویت مبتنی بر بلاک چین

به کارگیری بلاک چین برای بهبود توافقنامه تجارت آزاد در اتحادیه اروپا

این قطعنامه اشاره می کند که توافقنامه تجارت آزاد (Free Trade Agreements-FTA) در اتحادیه اروپا کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. تنها ۶۷ درصد از صادرکنندگان اتحادیه اروپا و ۹۰ درصد از واردکنندگان این اتحادیه از تعرفه های ترجیحی استفاده می کنند. استفاده از بلاک چین می تواند به بهبود این سیاست های تجاری کمک نماید.

نویسندگان قطعنامه اظهار می کنند صادر کنندگان می توانند تمامی اسناد خود را در یک برنامه کاربردی دولتی مبتنی بر بلاک چین آپلود نمایند و مطابقت خود با تعرفه های ترجیحی اعطا شده توسط FTA را نشان دهند.

پارلمان اروپا خواستار افزایش بکارگیری بلاک چین در تجارت جهانی شد
Blockchain Gala Dinner at European Parliament/ Source

کاربرد بلاک چین در مبادی گمرکی

بر اساس قطعنامه پارلمان، فناوری بلاکچین از توان بالقوه در تأمین اعتماد به اصالت مبدأ تولید محصولات و توانمند سازی و کمک به مراجع گمرکی برای به دست آوردن اطلاعات مورد نیاز در فهرست های گمرکی برخوردار است.

به طور کلی، این قطعنامه پیشنهاد می دهد که فناوری دفتر کل توزیع شده به عنوان راهی برای افزایش کارایی، سرعت و حجم تجارت جهانی با محدود کردن هزینه های مربوط به تراکنش های بین المللی مورد استفاده قرار گیرد.

ضرورت ورود کمیسیون اروپا به موضوع بلاک چین

این سند در بخش نتیجه گیری خود، از کمیسیون اروپا می خواهد تا تحولات در حوزه بلاک چین را دنبال کرده و مجموعه ای از اصول راهنما برای کاربرد های آن ارائه نماید. همچنین این قطعنامه خواستار ایجاد یک گروه مشاوره ای در مورد فناوری بلاک چین و بررسی سیاست های مربوط به این فناوری توسط کمیسیون است. پارلمان اروپا بیان کرده است:

“اتحادیه اروپا، فرصت مناسبی برای تبدیل شدن به یک بازیگر پیشرو در زمینه بلاک چین و تجارت جهانی در اختیار دارد و در کنار  سایر شرکای جهانی، باید نقشی حیاتی در شکل دهی به توسعه جهانی این فناوری داشته باشد.”

اقدامات کشور های اروپایی برای توسعه بلاک چین

در اوایل ماه جاری، هفت کشور عضو اتحادیه اروپا، با انتشار اعلامیه ای خواستار افزایش استفاده از DLT در منطقه اروپا شدند. انتشار این اعلامیه توسط مالت آغاز شد و سپس توسط ایتالیا، فرانسه، قبرس، پرتغال، اسپانیا و یونان نیز امضا شد.

معرفی بلاک چین غیر مالی توسط کمیسیون اروپا
European Commission Announces Nonfinancial Blockchain/ Source

با این حال، Mario Draghi، رئیس بانک مرکزی اروپا (European Central Bank-ECB)، در ماه سپتامبر گزارش داد که این بانک فعلاً تصمیمی برای انتشار پول دیجیتال خود ندارد. همچنین در اواسط ماه نوامبر، یکی از اعضای هیئت اجرایی بانک مرکزی اروپا اظهار داشت که بیت کوین (BTC) بذر شیطانی حاصل از بحران مالی سال ۲۰۰۸ است.

بیشتر بخوانید: آیا قانون گذاری آمریکا مانع پیشرفت پروژه ی کوین پایدار Basis شد؟توجه!
دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده است و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.Source & image

https://coiniran.com/?p=26531
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x