ایستگاه خبر

آمازون و چند شرکت دیگر برای آزمایش یوروی دیجیتال انتخاب شدند

بانک مرکزی اروپا (ECB) آمازون و چند شرکت دیگر را از بین ۵۴ داوطلب حاضر برای توسعۀ نمونۀ آزمایشی ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) خود به نام «Digital Euro» برگزید. این طرح در ابتدای سال میلادی جاری توسط کمیسیون مالی اروپا معرفی شد.

ECB در ۱۶ سپتامبر (۲۵ شهریور) پنج شرکت را برای توسعۀ رابط کاربری یوروی دیجیتال انتخاب کرد که در بین آن‌ها غول تجارت الکترونیکی آمازون، بانک ایتالیایی Nexi و بانک اسپانیایی CaixaBank به چشم می‌خورند.

همکاری مشترک ECB و چند شرکت دیگر برای توسعۀ یوروی دیجیتال

بانک مرکزی اروپا متذکر شد که هر یک از این شرکت‌ها به طور جداگانه‌ و در حوزه‌های مختلفی از توسعۀ CBDC فعال بوده و ادغام یوروی دیجیتال را در زمینه‌های گوناگونی بررسی خواهند کرد.

آمازون مسئول بررسی سیستم‌های پرداخت الکترونیکی است، بانک CaixaBank و Worldline موظف به نمونه‌سازی پرداخت‌های همتا-به-همتا (P2P) بوده و EPI و Nexi نیز حوزۀ پرداخت‌های خرده‌فروشی را آزمایش می‌کنند.

این شرکت‌ها تنها موظف به آزمایش کاربردهای این CBDC بوده و مسئولیت صدور و عرضۀ کدها و زیرساخت‌های یوروی دیجیتال تنها در انحصار بانک مرکزی اروپا است.

نمونه‌های اولیه تنها کاربری آزمایشی خواهند داشت

نمونه‌های اولیه برای سنجش کارایی یوروی دیجیتال استفاده می‌شوند، اما به گفتۀ ECB آن‌ها جایی در طرح‌های آتی این پروژه نخواهند داشت. ECB یادآور شد که پروژۀ CBDC خود در مراحل پایانی قرار داشته و بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده در سه ماهۀ نخست سال ۲۰۲۳ (دی تا اسفند ۱۴۰۱) آماده خواهد شد.

بانک مرکزی اروپا ریسک‌های مرتبط با صدور یوروی دیجیتال را ارزیابی می‌کند

به نقل از خبرگزاری اسپانیایی El Economista، بانک مرکزی اروپا بیم دارد صدور یوروی دیجیتال به نشت سپرده‌گذاری در بانک‌های تجاری منجر شود. این سازمان دولتی جهت ارزیابی ریسک‌‌ها و فرصت‌های صدور CBDC اقدام به همکاری با آمازون و سایر موسسات پیشروی خدمات پرداختی کرده است.

مقامات رسمی ECB طی رویداد اخیری متذکر شدند که یوروی دیجیتال تنها با هدف استفادۀ تجاری خرده‌فروشان طراحی شده است. در نتیجه، تنها افراد محدودی به آن دسترسی داشته و به شرکت‌ها اجازه داده نخواهد شد تا آن را در تسویه‌حساب قراردادها و اجرای تراکنش‌ها بر پلتفرم‌های غیرمتمرکز استفاده کنند.

پیشنهاد مطالعه: راهنمای جامع توکن ابزاری (Utility Token): کاربرد یوتیلیتی توکن چیست؟

Source

https://coiniran.com/?p=59536
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x