ایستگاه خبر

اکنون زنده با هاردفورک استانبول شبکه اتریوم!

تنها چند ساعت از هاردفورک اتریوم گذشته است. با ایجاد بلاک شماره  ۹۰۶۹۰۰۰ سومین به روز رسانی شبکه در سال ۲۰۱۹ اتفاق افتاد. یک مجموعه به روزرسانی که دنباله هاردفورک‌های مورد توافق ماه فوریه سنپترزبورگ و استانبول است. پروسه طولانی و زمانبری که بالاخره در نیمه شب گذشته بر روی شبکه اتریوم صورت گرفت.

استانبول هشتمین هاردفورک تاریخ شبکه اتریوم و اولین تغییر در کد اصلی شبکه است که در ژوئن ۲۰۱۹ مورد توافق قرار گرفت. (اتریوم ۲ که فاز نهایی انتقال از الگوریتم اثبات انجام کار به اثبات سهام است قرار است در سال ۲۰۲۱ صورت پذیرد) بدون منازعه و اختلاف همه مشتریان اتریوم که میزبان شبکه هستند و به صورت مستقل پروتکل اتریوم را به روز می‌کنند با این به روز رسانی موافق بوده اند.

 استانبول شامل شش ارتقا در پروتوکل شبکه اتریوم است (EIPs). تغییرات مشخصی در کد اصلی برنامه شبکه صورت خواهد پذیرفت. تغییراتی در ۱۵۲ EIPs 1108،۱۳۴۴،۱۸۴۴،۲۰۲۸و ۲۲۰۰.

با استناد به پست اینترنتی منتشر شده توسط ConsenSys اهم مشکلاتی که قرار است توسط این شش EIPs پاسخ داده شوند از قرار زیر هستند:

  • افزایش انعطاف پذیری در مقابل حمله به قصد قطع دسترسی اعضا (DDoS) به شبکه (EIP 1344)
  • قابلیت همکاری با رمز ارزهایی با الگوریتم اجماع اثبات انجام کار مثل زدکش (EIP 152).
  • هزینه‌های Gas تراکنش‌ها (EIPs 1108, 2028, 2200)

هزینه ارسال تراکنش‌ها در شبکه اتریوم Gas نامیده می‌شود و به صورت کسری از اتریوم به نام gwei پرداخت می‌شود.

این کاهش هزینه ارسال تراکنش در شبکه اتریوم به این دلیل صورت گرفته است که پهنای باند بلاک‌چین را توسعه بخشد و امکان توسعه فناوری‌های نظیر zk-SNARKs را فراهم آورد.

همانطور که کوین‌دسک پیشتر گزارش کرده بود، ۶۸۰ قرار داد هوشمند که بر پلتفرم Aragon وجود داشتند در اثر این هارد فورک از بین خواهند رفت.

این تغییرات نحوه انتقال پول بین سازمان‌های خودکار غیرمتمرکز (DAOs) را تغییر خواهد داد. به این معنی که کاربران را ملزم خواهد کرد که خود از یک ساختار به ساختار دیگر مهاجرت کنند.

درحالیکه Aragon از این توسعه پشتیبانی خواهد کرد، مدیر اجرایی Aragon One آقای جورج ایزکوادرو معتقد است که توسعه دهنده‌های اتریوم لازم است شناخت بیشتری نسبت فعالیت‌های خود داشته باشند.

“توسعه دهنده‌ها نمیخواهند یک هدف اصلی برای حرکت داشته باشند. سازگاری با پیش‌فرض‌ها باید به صورت جدی مورد توجه قرار گیرد. اتریوم دیگر یک اسباب بازی نیست. یک پلتفرم است که سرمایه‌گذاری‌های کلانی روی آن صورت پذیرفته است. هر تغییر عمده ای قبل از وقع باید به صورت دقیق ارزیابی شود.”

لازم به ذکر است که برنامه امشب رادیو شیر یا خط به واکاوی تغییرات شبکه اتریوم پس از توسعه‌های اخیر خواهد پرداخت.

https://coiniran.com/?p=35287
دکمه بازگشت به بالا