ایستگاه خبر

اکنون زنده با هاردفورک استانبول شبکه اتریوم!

تنها چند ساعت از هاردفورک اتریوم گذشته است. با ایجاد بلاک شماره  9069000 سومین به روز رسانی شبکه در سال 2019 اتفاق افتاد. یک مجموعه به روزرسانی که دنباله هاردفورک‌های مورد توافق ماه فوریه سنپترزبورگ و استانبول است. پروسه طولانی و زمانبری که بالاخره در نیمه شب گذشته بر روی شبکه اتریوم صورت گرفت.

استانبول هشتمین هاردفورک تاریخ شبکه اتریوم و اولین تغییر در کد اصلی شبکه است که در ژوئن 2019 مورد توافق قرار گرفت. (اتریوم 2 که فاز نهایی انتقال از الگوریتم اثبات انجام کار به اثبات سهام است قرار است در سال 2021 صورت پذیرد) بدون منازعه و اختلاف همه مشتریان اتریوم که میزبان شبکه هستند و به صورت مستقل پروتکل اتریوم را به روز می‌کنند با این به روز رسانی موافق بوده اند.

 استانبول شامل شش ارتقا در پروتوکل شبکه اتریوم است (EIPs). تغییرات مشخصی در کد اصلی برنامه شبکه صورت خواهد پذیرفت. تغییراتی در 152 EIPs 1108،1344،1844،2028و 2200.

با استناد به پست اینترنتی منتشر شده توسط ConsenSys اهم مشکلاتی که قرار است توسط این شش EIPs پاسخ داده شوند از قرار زیر هستند:

  • افزایش انعطاف پذیری در مقابل حمله به قصد قطع دسترسی اعضا (DDoS) به شبکه (EIP 1344)
  • قابلیت همکاری با رمز ارزهایی با الگوریتم اجماع اثبات انجام کار مثل زدکش (EIP 152).
  • هزینه‌های Gas تراکنش‌ها (EIPs 1108, 2028, 2200)

هزینه ارسال تراکنش‌ها در شبکه اتریوم Gas نامیده می‌شود و به صورت کسری از اتریوم به نام gwei پرداخت می‌شود.

این کاهش هزینه ارسال تراکنش در شبکه اتریوم به این دلیل صورت گرفته است که پهنای باند بلاک‌چین را توسعه بخشد و امکان توسعه فناوری‌های نظیر zk-SNARKs را فراهم آورد.

همانطور که کوین‌دسک پیشتر گزارش کرده بود، 680 قرار داد هوشمند که بر پلتفرم Aragon وجود داشتند در اثر این هارد فورک از بین خواهند رفت.

این تغییرات نحوه انتقال پول بین سازمان‌های خودکار غیرمتمرکز (DAOs) را تغییر خواهد داد. به این معنی که کاربران را ملزم خواهد کرد که خود از یک ساختار به ساختار دیگر مهاجرت کنند.

درحالیکه Aragon از این توسعه پشتیبانی خواهد کرد، مدیر اجرایی Aragon One آقای جورج ایزکوادرو معتقد است که توسعه دهنده‌های اتریوم لازم است شناخت بیشتری نسبت فعالیت‌های خود داشته باشند.

“توسعه دهنده‌ها نمیخواهند یک هدف اصلی برای حرکت داشته باشند. سازگاری با پیش‌فرض‌ها باید به صورت جدی مورد توجه قرار گیرد. اتریوم دیگر یک اسباب بازی نیست. یک پلتفرم است که سرمایه‌گذاری‌های کلانی روی آن صورت پذیرفته است. هر تغییر عمده ای قبل از وقع باید به صورت دقیق ارزیابی شود.”

لازم به ذکر است که برنامه امشب رادیو شیر یا خط به واکاوی تغییرات شبکه اتریوم پس از توسعه‌های اخیر خواهد پرداخت.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا