ایستگاه خبر

ویتالیک بوترین خالق اتریوم : من از NFT های Bored Ape Yacht Club متنفر نیستم

ویتالیک بوترین خالق اتریوم روی جلد شماره جدید تایم قرار دارد و مصاحبه او با این مجله توجه مردم را به آینده اکوسیستم کریپتو جلب کرده است.

یکی از نقل قول‌هایی که در رسانه‌های اجتماعی مورد توجه قرار گرفته، به رشد بازار NFT مربوط می‌شود که تنها در سال 2021 حدود 25 میلیارد دلار حجم معاملات را به همراه داشت. او در مورد بازار NFT به تایم گفت:

خطر این است که شما این میمون‌های 3 میلیون دلاری را دارید و این به نوعی قمار تبدیل می‌شود. قطعاً افراد زیادی هستند که فقط قایق‌های تفریحی و لامبو می‌خرند.

به گزارش تایم، اشاره بوترین به Bored Ape Yacht Club، یکی از محبوب‌ترین مجموعه‌های NFT در بازار بود. در حالی که برخی اظهار نظر او را به عنوان مخالف پروژه یا به طور کلی NFT های باارزش تفسیر می‌‌کنند، او امروز احساسات خود را در توییتر روشن کرد. بوترین در پاسخ به Neeraj Agrawal، مدیر ارتباطات اندیشکده رمزارز D.C، Coin Center، توییت کرد:

من از میمون‌ها متنفر نیستم، فقط می‌خواهم آن‌ها به کالاهای عمومی کمک مالی کنند!

کالاهای عمومی در فضای کریپتو به فناوری و زیرساخت منبع باز اشاره دارد که به طور بالقوه می‌تواند برای هر کسی مفید باشد. بوترین این موضوع را به طور طولانی مورد بحث قرار داده است و معتقد است که اکوسیستم اتریوم باید از ابتکاراتی حمایت کند که به پیشبرد فضا کمک می‌کند.

برای کمک به پیشبرد این هدف، بوترین مفهوم بودجه درجه دوم را توسعه داد، که کمک‌های مالی را تقویت می‌کند تا پروژه‌هایی که حامیان بیشتری دارند، سهم بیشتری از وجوه موجود را دریافت کنند. این مدلی است که توسط Gitcoin، پروژه کالاهای عمومی پیشرو در اکوسیستم اتریوم استفاده می‌شود. گیت کوین تا به امروز به جمع آوری بیش از 55 میلیون دلار برای ابتکارات کالاهای عمومی کمک کرده است.

بوترین همچنین در پاسخ به سوالی در مورد واکنش صنعت کریپتو به تهاجم روسیه به تایم گفت:

در نهایت هدف کریپتو بازی با تصاویر میلیون دلاری میمون ها نیست، بلکه انجام کارهایی است که تأثیرات معنی‌‌داری در دنیای واقعی به همراه دارد.

Bored Ape Yacht Club مجموعه ای از 10000 عکس پروفایل NFT با ویژگی‌‌های تصادفی است. مالکان به یک جامعه خصوصی از دارندگان NFT همراه با مزایای اضافه‌شده، مانند دریافت NFT اضافی، توکن ApeCoin که اخیراً راه اندازی شده، کالاهای انحصاری و دسترسی به رویدادهای زنده دسترسی پیدا می کنند. دارندگان همچنین می توانند از تصاویر متعلق به خود برای مقاصد تجاری استفاده کنند.

در نتیجه آن مزایا و افزایش علاقه افراد مشهور به این پروژه، ارزش NFT های Bored Ape از زمان راه‌اندازی در آوریل 2021 به شدت افزایش یافته است. ارزان ترین Bored Ape NFT موجود در بازار ثانویه در حال حاضر با قیمت 101 ETH یا حدود 304000 دلار است. یک NFT مانند یک سند مالکیت برای یک آیتم دیجیتال منحصر به فرد، مانند یک تصویر یا فایل ویدیویی عمل می‌‌کند.
در مجموع، Bored Ape Yacht Club و مجموعه‌های NFT بعدی، به ازای داده‌های CryptoSlam، نزدیک به 3 میلیارد دلار حجم معاملات ثانویه ترکیبی ایجاد کرده‌اند. این پروژه اخیراً به دلیل انتشار ApeCoin شاهد افزایش حجم فروش بوده است و دارندگان می‌توانند بیش از 100000 دلار توکن APE برای هر NFT با قیمت فعلی ادعا کنند.

با این حال، محبوبیت فزاینده این پروژه همچنین باعث واکنش شدید، عمدتاً از سوی افرادی خارج از فضای NFT شده است که ایده فروش تصاویر توکن‌شده را به قیمت بیش از میلیون‌ها دلار در هر کدام به سخره می‌گیرند. آخرین نظرات بوترین نشان می‌دهد که او مخالف Ape NFT نیست، بلکه ترجیح می‌دهد ETH را به سمت کالاهای عمومی پیش برود تا اینکه برای شرط‌بندی‌های سوداگرانه استفاده شود.

 

پیشنهاد مطالعه: معرفی پرفروش‌ترین بازارهای NFT برای خرید

 

Source

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا