آخرین اخبار ارزهای دیجیتالایستگاه خبر

رونق استیکینگ اتریوم و کاهش ارزش دارایی‌های DeFi

داده‌ها نشان می‌دهند که ورشکستگی و عدم موفقیت تعداد زیادی از صرافی‌ها و ارائه‌دهندگان خدمات رمزارزی متمرکز در سال گذشته، کمک چندانی به جلوگیری از خروج مداوم سرمایه از امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) نکرده است.

طبق اطلاعات DefiLlama، کمتر از 38 میلیارد دلار ارزش در پروتکل‌های DeFi در سراسر زنجیره‌ها قفل شده است که از رکورد 178 میلیارد دلاری صنعت در نوامبر 2021 کمتر است. تقریباً 21.8 میلیارد دلار از آن در حال حاضر در پروتکل‌های اتریوم نگهداری می‌شوند.

رقم کلی حتی کمتر از حدود 40 میلیارد دلار ارزش کل قفل شده (TVL) در DeFi است، مدت کوتاهی پس از فروپاشی صرافی متمرکز FTX در نوامبر 2022، که دارایی‌های قفل شده در چنین پروتکل‌هایی را در آن زمان به پایین‌ترین حد در دو سال گذشته رساند. این کاهش ارزش کل قفل‌شده به وام‌دهندگان متمرکز از جمله بلاک‌فای، جنسیس، و Gemini Earn نیز سرایت کرد.

اگرچه میزان TVL با احیای بازار در ماه آوریل به حدود 50 میلیارد دلار بازگشت، علیرغم کاهش نسبتاً کمی ارزش ارزهای دیجیتال آن در این دوره، این معیار دوباره به زیر 38 میلیارد دلار رسید.

رقم 37.6 میلیارد دلاری شامل وجوه قفل‌شده در پروتکل‌های استیکینگ لیکویید محبوب مانند Lido نمی‌شود. این پروتکل‌ها که از زمان فروپاشی FTX، ارزش کل قفل‌شده خود را از 6 میلیارد دلار به 13.95 میلیارد دلار افزایش داده‌اند. DeFiLlama اشاره می‌کند، وجوه در چنین پروتکل‌هایی «به پروتکل‌های دیگری سپرده می‌شوند»، بنابراین در آن آمار محاسبه نمی‌شود.

به طور مشابه، پس از راه‌اندازی در سپتامبر 2022، سرویس استیکینگ کوین بیس 2.1 میلیارد دلار اتر به این پروتکل اضافه شد.

 

پیشنهاد مطالعه: استیک کردن چیست؟ (Staking) استیکینگ ارز دیجیتال به زبان ساده!

 

 

Source

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا