ایستگاه خبر

فوری: توسعه دهنده‌های اتریوم هاردفورک برلین را عقب انداختند!

کاربران زیادی وابسته به کلاینت اتریوم “Geth” هستند. یک باگ می تواند به طور موقت باعث فریز شبکه شود. چیزی که برای هیچ بلاک‌چینی مطلوب نیست. به همین منظور توسعه دهنده های هسته اتریوم روز جمعه تصمیم گرفتند که هاردفورک برلین را حداقل تا اگوست به تاخیر بیندازند. این به سایر مشتریان اجازه می دهد که سهم شبکه خود را ارتقا دهند.

به گزارش خبرگزاری کوین دسک، گت Geth  یازده مشتری مخصوص دارد اما ۷۹ درصد نودهای اتریوم روی آن اجرا شده اند. این درصد از ماه دسامبر تا کنون ۵ درصد نیز افزایش پیدا کرده است. توسعه دهندگان نگران این هستند که یک باگ جدی بتواند باعث شکست اتریوم شود. مخصوصا اینکه به روز رسانی ها  برای Eth 1.x  تا پیش از انتقال شبکه اتریوم به Eth 2.0 باید ادامه پیدا کند.

“گت اکثریت شبکه است. این بسیار مهم است که ما درست و کامل باشیم چراکه نمی توانیم هزینه کامل نبودن خود را پرداخت کنیم!”

این صحبت‌های پیتر سیلوگی رهبر تیم گت است. او در قرار هفتگی تلفنی توسعه دهنده ها این صحبت ها را بیان کرده است.

زبان اتریوم

“داشتن تنوعی از مشتریان برای شبکه خوب است. این باعث میشود پروژه‌های متنوعی به جامعه توسعه دهنده‌های اتریوم بپیوندند. از شرکت‌های نوپا و کوچک تا جی پی مورگان.”

 اتریوم تنها یکسال پس از تولد خود ۸ زبان متمایز با درجات مختلفی از تکامل داشت. بنیاد اتریوم اکنون ۵ زبان گو Go، سالیدیتی، جاوا، جاوا اسکریپت و پایتون را برای مشتریان خود لیست کرده است. شبیه تمام زبان های انسانی زبان های برنامه نویسی نیز نقطه ضعف ها و ایرادات خود را دارند. وقتی توسعه دهندگان به روز رسانی برای شبکه انجام می دهند، این نقطه ضعف ها می تواند به باگهای خطرناکی برای شبکه تبدیل شوند.

“یکی از دلایل عقب انداختن برلین می تواند کاهش وابستگی به گت و اجازه دادن به شکست تمرکز آن بدون پایین آوردن کل شبکه باشد. در حال حاضر بار مسئولیت بسیار سنگین است و اصلاح گت بسیار حیاتی است.”

این صحبت های الکسی اخونوف یک توسعه دهنده مستقل در این شبکه است.

با استهلاک Parity Ethereum این پروسه سرعت گرفته است. شرکت  Parity Technologies در دسامبر ۲۰۱۹ اعلام کرده بود که دیگر قادر به تامین منابع مورد نیاز برای نگهداری از پروژه ها نیست. کدپایه‌های پروژه به یک سازمان DAO از توسعه دهنده ها که توسط بنیاد ConsenSys تاسیس  شده، Gnosis، انتقال یافته و اکنون تحت نام اوپن اتریوم فعالیت می‌کند.

تنوع مشتریان

“دریک جهان ایده آل ما مشتریان متعددی خواهیم داشت که هیچکدام از آنها بیش از ۳۳ درصد شبکه را در اختیار نخواهند داشت.”

مارتین کوپلمن موسس Gnosis فکر می کند که اینکه آنها هنوز به تعداد مشتریان Parity نرسیده اند یک واقعیت است. ولی آنها این را یک نزول قلمداد نمی کنند. او معتقد است که آنها از صفر شروع کرده اند.

سوختن Geth!

افزایش تعداد مشتریان برای جلوگیری از تسلط گت هنوز یک سوال مبهم است. گرگ کالوین یک توسعه دهنده مستقل می گوید که این یک سوال تجاری است. او معتقد است نیازهای مشتریان به دلیل منبع باز نبودن گت تامین نمی شود. وی عقیده دارد که شاید گت باید کارکنان بیشتری استخدام کند و همچنین تعلیق تست پروپوزال ارتقا اتریوم یکی از گزینه های توسعه دهنده هاست.

https://coiniran.com/?p=39828
دکمه بازگشت به بالا