ایستگاه خبر

توسعه‌دهندگان تاریخ نهایی مرج اتریوم را تعیین کردند!

شبکه اتریوم به مرحله انتقال از اجماع استخراج اثبات کار (PoW) به اثبات سهام (PoS) نزدیک شده است. توسعه‌دهندگان اتریوم (ETH) طی یک کنفرانس تلفنی در روز پنجشنبه تاریخ نهایی مرج اتریوم را ارائه کردند.

در تماس کنفرانسی، تیم بیکو، توسعه‌دهنده هسته اتریوم، که جلسات پروتکل اصلی را برگزار می‌کند، 19 سپتامبر را به عنوان تاریخ هدف آزمایشی برای ادغام پیشنهاد کرد. تاریخ هدف پیشنهادی با هیچ اعتراضی از سوی توسعه‌دهندگان اصلی مواجه نشد.

بعدها، superphiz.eth توسعه‌دهنده اتریوم درباره مسیر رسیدن به مرج توییت کرد و همچنین تصریح کرد که تاریخ هدف پیشنهادی باید بیشتر به‌عنوان یک نقشه راه در نظر گرفته شود تا یک ضرب‌الاجل سفت و سخت.

مسیر انتقال اتریوم به ETH 2.0 مبتنی بر PoS در 1 دسامبر 2020 با راه‌اندازی بیکن چین  (Beacon Chain) آغاز شد و فاز 0 انتقال را شروع کرد. فاز 1 این برنامه قرار بود در اواسط سال 2021 راه‌اندازی شود، اما به دلیل کار ناتمام و پیچیدگی‌های موجود در ممیزی کد، تا سه‌ماهه اول سال 2022 به تعویق افتاد.

در اوایل ژوئن سال جاری، شبکه آزمایشی Sepolia Beacon Chain راه‌اندازی شد و زمینه را برای مرج (Merge) فراهم کرد تا به توسعه‌دهندگان شبکه اتریوم بینش فنی ارزشمندی بدهد. سپولیا در نهایت در 7 جولای با شبکه ادغام شد.

آزمایش نهایی ادغام قرار است در شبکه گورلی انجام شود که برای هفته دوم آگوست برنامه‌ریزی شده است. پس از مرج، ادغام نهایی که برای نیمه دوم سپتامبر در نظر گرفته شده است به اولویت توسعه‌دهندگان تبدیل خواهد شد.

انتظار می‌رود انتقال اتریوم به شبکه مبتنی بر PoS مصرف انرژی آن را تا 99 درصد کاهش دهد و این شبکه را بسیار مقیاس‌پذیر و همتراز با پردازنده‌های پرداخت متمرکز می‌کند.

بحث PoS در مقابل PoW یک بحث طولانی مدت بوده است، جایی که طرفداران PoS ادعا می‌کنند که سازگارتر با محیط زیست است و به همان اندازه ایمن است در حالی که طرفداران PoW از جمله افرادی مانند جک دورسی PoS را متمرکز و امنیت آن را کمتر می‌دانند.

ویتالیک بوترین، یکی از بنیانگذاران اتریوم، اخیراً به شدت از PoS دفاع کرده است، در حالی که استدلال می‌کند کاملاً برخلاف تصور رایج، PoS شامل رأی دادن به پارامترهای پروتکل نمی‌شود، درست مانند اثبات کار (PoW) که این کار را نمی‌کند. بوترین همچنین توضیح داد که نودها بلوک‌های نامعتبر را هم در PoS و هم در PoW رد می‌کنند.

 

پیشنهاد مطالعه: هرآنچه باید دربارۀ به‌روزرسانی مرج (Merge) اتریوم بدانید!

 

Source

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا