ایستگاه خبر

بحث درمورد گزینه‌های افزایش ظرفیت بلاک اتریوم بار دیگر بالا گرفته است

ادامه‌ی تراکم تراکنش‌ها در شبکه‌ی اتریوم (ETH) موجب شده برخی از توسعه‌دهندگان و اعضای جامعه خواستار افزایش gas limit شوند. داده‌های Etherscan نشان می‌دهند که قیمت gas از ابتدای ماه می بیش از سه برابر افزایش یافته و در چند روز گذشته به طور متوسط ۳۰ Gwei بوده است. طبق داده‌های EthGasStation این معادل ۰.۱۶ دلار برای هر تراکنش ETH است. گفتنی‌ست تراکنش‌های توکن‌های ERC-20 و قراردادهای هوشمند چندین برابر هزینه در بر دارد.

2020 06 05 094611

داده‌های DappRadar نشان می‌دهد بازی روی اتریوم در ماه می‌ کاهش داشته در صورتی که دیگر پلتفرم‌ها افزایش اندکی را ثبت کرده‌اند. افزایش هزینه‌ی تراکنش می‌تواند تاثیر قابل توجهی روی DApp های بازی بگذارد.

کارمزد تراکنش به دلیل افزایش فعالیت در بلاکچین مخصوصا انتقال مداوم تتر به شبکه‌ی ERC-20 افزایش یافته است. ارائه‌دهندگان رمز ارزهای پایدار در حال ایجاد زنجیره‌های جانبی هستند تا بدین وسیله بخشی از مشکل را حل کنند. هرچند این یک راه‌حل فوری نیست. در همین حال برخی سازندگان اتریوم خواستار افزایش gas limit با ضریب حداقل ۲.۵ برابری شدند. این کار از لحاظ تئوری روشی برای افزایش طرفیت شبکه و کاهش کارمزدهاست.

gas limit تعداد حداکثر محاسباتی که می‌توان به درون یک بلوک وارد کرد را تعریف می‌کند و مفهومی شبیه به سایز بلاک در بیت کوین است. توسعه‌دهندگان اتریوم نظیر ویتالیک بوترین و آنتون بوکوف نسبت به ریسک‌های چنین کاری نگرانند. به گفته‌ی آنها افزایش gas limit می‌تواند به حمله به نودها بیانجامد و نودهای ضعیف‌تر را از شبکه خارج کند.

راه‌حل جایگزین دیگری که بوترین پیشنهاد داد تغییر قیمت گاز در برخی از انواع محاسبات مثلا بر پایه‌ی هزینه‌ی تراکنش و عملیات ذخیره‌سازی‌ست تا ظرفیت موثر حدود ۲۰ درصد افزایش یابد. هرچند این روش نیز نیازمند انجام انشعاب سخت روی شبکه است و به تصدیق بوترین پیچیده‌تر از آن است که ماینرها با آن موافقت کنند.

دیگر توسعه‌دهندگان پیشنهاد کردند منتظر راه‌حل‌های قطعی‌تر نظیر Ethereum 1.x یا حتی Ethereum 2.0 که روی بهبود مقیاس‌پذیری تمرکز دارند، بمانند. هر دو پروژه در حال توسعه‌ هستند و ممکن است شبکه در انتظار برای عملیاتی شدن آنها متضرر شود.

Source & Image

https://coiniran.com/?p=39272
دکمه بازگشت به بالا