ایستگاه خبر

باز هم یک حمله ۵۱ درصدی دیگر در شبکه اتریوم کلاسیک

بر اساس گزارش خبرگزاری Coindesk، در طول یک هفته، بلاکچین اتریوم کلاسیک دومین حمله معروف به ۵۱ درصدی را تجربه کرد. شرکت مادر استخر استخراج اترماین، Bitfly روز پنجشنبه این حمله را که در یکی از بزرگترین بستر‌های فضای رمزارز اتفاق افتاد، آشکار کرد. همچنین صرافی بایننس، سازماندهی مجدد بیش از ۴۰۰۰ بلوک را بر بلوک شماره ۱۰۹۳۵۶۲۲ تأیید کرد.

این دومین حمله ۵۱ درصدی به شبکه اتریوم در فقط ۵ روز بود. حمله قبلی در روز اول آگوست اتفاق افتاد که طی آن حدود ۵.۶ میلیون دلار توکن اتریوم دو بار خرج شدند و گفته می‌شود که حدود ۲۰۴ هزار دلار برای به دست آوردن قدرت هش کافی برای این حمله پرداخت شده بود. در مورد حمله دوم هنوز عدد مشخصی برای مقدار سرقت شده وجود ندارد.

حمله ۵۱ درصدی و نرخ هش شبکه

برای آن‌هایی که اطلاع ندارند، حمله ۵۱ درصدی زمانی امکان وقوع دارد که یک گروه از استخراج‌گران کنترل بیش از نیمی از نرخ هش کل یا قدرت محاسباتی شبکه را به دست بگیرند. این به این بازیکنان مخرب فرصتی می‌دهد تا از به دست آوردن تاییدیه معاملات جدید و همچنین متوقف کردن پرداخت در مسیر بین کاربران و معکوس کردن معاملات پس از اتمام، جلوگیری کنند. این بدان معنی است که آنها می توانند دو برابر سکه ها را خرج کنند. توان هش در شبکه اتریوم کلاسیک از روز دوشنبه به شکل قابل ملاحظه‌ای کاهش یافته و از ۱.۶ ترا هش بر ثانیه به ۱.۳ تراهش بر ثانیه رسید. این کاهش نرخ هش کل، فرصت بهتری را برای به دست گرفتن نیمی از توان هش شبکه ایجاد می‌کند.

بیشتر بخوانیم: دو بار خرج کردن به چه معناست؟

برنامه نویسان اتریوم کلاسیک چند دقیقه قبل از گزارش Bitfly، گفتند که به صرافی‌ها و استخر‌‌های استخراج توصیه کردند که در مواجهه با حملات اخیر، زمان تأیید را برای تمام سپرده‌ها و تراکنش‌‌های آتی افزایش دهند. همچنین گره‌های شبکه را مجبور کرده‌اند که هر چه سریع‌تر به پیاده‌سازی‌‌های Besu یا Core-geth منتقل شوند.

بنیان‌گذار این شبکه غول در فضای رمزارز، ویتالیک بوترین، پس از این حمله در توییتی بیان کرد که این شبکه باید به جای مکانیزم اثبات کار کنونی، به سمت الگوریتم اجماع اثبات سهام حرکت کند.

https://coiniran.com/?p=40544
دکمه بازگشت به بالا