ایستگاه خبر

استفاده از قراردادهای هوشمند اتریوم برای تحقیقات مرتبط با سرطان

قراردادهای هوشمند اتریوم سه تیم مختلف از محققان را قادر می‌سازد تا مدل‌های هوش مصنوعی خود را به‌طور همزمان بدون عبور از یک مرجع متمرکز به‌روزرسانی کنند. خود مدل‌های هوش مصنوعی برای پیش‌بینی ظهور سلول‌های سرطان در بدن استفاده می‌شوند.

تبادل اطلاعات مرتبط با سرطان در قراردادهای هوشمند اتریوم

بلاکچین اتریوم در مبارزه جهانی با سرطان استفاده می‌شود. یک مقاله تحقیقاتی که در ماه آوریل در Nature Medicine منتشر شد، با نام Swarm Learning برای هوش مصنوعی غیرمتمرکز در هیستوپاتولوژی سرطان که توسط ۲۷ مشارکت کننده مختلف نوشته شده است، در یکی از پاورقی های خود نشان می‌دهد این تیم شروع به استفاده از شبکه اتریوم برای آزمایش‌های مرتبط با سرطان کرده است.

بر اساس این مقاله، هوش مصنوعی (AI) می‌تواند با استخراج اطلاعاتی درباره شکل و اندازه سلول‌هایی که برای چشم انسان قابل مشاهده نیست، به پیش‌بینی ظهور سلول‌های سرطانی در بیماران کمک کند. با این حال، مجموعه داده‌های بزرگ لازم برای اجرای چنین سیستم‌های هوش مصنوعی، از نقطه نظر جمع‌آوری داده‌ها با «موانع عملی، اخلاقی و قانونی» روبرو هستند، به‌ویژه اگر داده‌ها در کشورهای مختلف به اشتراک گذاشته شوند.

یکی از راه‌های پرداختن به این مشکل استفاده از یادگیری فدرال (FL) است که محققین را ملزم نمی‌کند داده‌هایی جز وزن‌ها (یا پارامترهای مدل هوش مصنوعی آموزش‌دیده محلی) را به اشتراک بگذارند. مشکل این است که چنین سیستم‌هایی بر یک هماهنگ‌کننده متمرکز تکیه می‌کنند که اساساً تمام وزن‌های مدل را با هم ترکیب می‌کند و سپس کنترل کاملی بر پروژه تحقیقاتی و بهره‌برداری تجاری از آن دارد.

در عوض، این تیم به افزایش استفاده از یادگیری گروهی (SL) متمرکز است، سیستمی که از فناوری بلاکچین برای جلوگیری از واگذاری قدرت به یک نهاد متمرکز استفاده می‌کند. به عبارت دیگر، SL تیم‌ها را قادر می‌سازد تا وزن مدل‌های هوش مصنوعی خود را به اشتراک بگذارند در حالی که همه مشارکت‌کنندگان را در یک سطح نگه می‌دارد، که همکاری بین تعداد بیشتری از طرف‌ها را آسان‌تر می‌کند و به نوبه خود، مدل‌های هوش مصنوعی را با داده‌های بیشتری تغذیه می‌کند.

تیم تحقیقاتی به طور خاص بیان می‌کند که از قراردادهای هوشمند در اتریوم استفاده کرده است تا سه رایانه جداگانه مدل هوش مصنوعی خود را در زمان‌های تعیین‌شده همگام کنند. در واقع، هر سه شریک، مدل‌های هوش مصنوعی را به‌طور هم‌زمان بدون نیاز به کمک هماهنگ‌کننده‌ای که پارامترهای مدل را به صورت دستی ادغام می‌کند، به‌روزرسانی کرده بودند.

این خبر مهمی برای کریپتو به طور کلی و پلتفرم های قرارداد هوشمند به طور خاص است. تا کنون، بلاکچین‌ها در حوزه مالی بسیار مفید بوده اند، اما منتقدان و علاقه‌مندان به طور یکسان عدم پذیرش این فناوری در سایر بخش‌ها را نادیده گرفته بودند. ویتالیک بوترین، خالق اتریوم در ماه آگوست اعلام کرد که رمزارز باید ظرف ده سال آینده «به چیزی مفید تبدیل شود».

 

پیشنهاد مطالعه: دلیل استفاده از بلاکچین (Blockchain) چیست؟

 

Source

https://coiniran.com/?p=59991
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x