ایستگاه خبر

سرانجام، زنجیره Beacon اتریوم ۲ به طور رسمی آغاز به کار کرد!

سرانجام امروز اتریوم با فعال شدن زنجیره Beacon ، مسیر خود را به سمت ETH 2.0 آغاز می‌کند. این مسیر تنها با سرمایه‌گذاری بیش از بیش از ۸۶۷،۰۰۰ ETH که لازمه‌ی فعالسازی زنجیره Beacon است امکان‌‌پذیر بود.

مادامی که اتریوم در مسیر انتقال قرار می‌گیرد، کاربران فقط باید منتظر بمانند و تماشا کنند. با این حال، این تغییر ازاثبات کار[PoW] به اثبات سهام [PoS]، فقط یک به روزرسانی نیست و برای تغییر باید مراحل زیادی را از سر بگذراند.

از هم اکنون، این جامعه از مشکلات بلاکچین اتریوم آگاه است و هدف از راه‌اندازی اتریوم۲.۰ این است که توان آن را بیش از ۱۰۰۰ برابر بالا ببرد بدون اینکه تمرکززدایی از بین برود. Wilson Withiam و Ryan Watkins Messari خاطرنشان کردند: یکی از مهمترین چالش‌‌های پیش روی آنها، ایجاد یک بلاکچین کاملاً جدید با سازوکار یکی کردن و جزئ کردن بدون ایجاد اختلال در اقتصاد کریپتوی موجود در حدود ۱۰۰ میلیارد دلار است.

|| بیشتر بخوانید:‌ آیا استفاده از”زنجیره جانبی” راه حل مناسب تری برای بحث”مقیاس پذیری” است؟ ||

فعال شدن زنجیره Beacon یا فاز ۰ که امروز انجام شد، البته تغییری در عملکرد ایجاد نمی‌کند. معاملات و اجرای هوشمند قرارداد همچنان در زنجیره PoW ادامه دارد. محققان خاطرنشان کردند راه‌اندازی فاز ۱ تنها زمانی آغاز می‌شود که فاز ۰ به پایان برسد، و تا سال آینده در این زمان به طول می‌انجامد. آنها افزودند:

«فاز ۱ معماری جدیدی را برای نحوه ذخیره داده‌های Beacon Chain به نام sharding پیاده‌سازی می‌کند. خرد کردن (sharding)، زنجیره Beacon را به ۶۴ بخش موازی تقسیم می‌کند.»

اگرچه با اتمام اجرای شاردینگ، اکوسیستم اتریوم همچنان روی زنجیره PoW خود به طور موازی در حال اجرا خواهد بود. در حالی که مرحله بعدی فاز ۱.۵ فاز اصلی خواهد بود که اتریوم را در  اتریوم ۲.۰ را ادغام می‌کند.

با این حال، تنها وسیله ممکن برای رسیدن به این مرحله زمانی‌ست که زنجیره Beacon دارای یک مجموعه کامل از اعتبارسنج‌های PoS باشد که شبکه را ایمن می‌کنن ، در حالی که این زنجیره به ۶۴ بخش موازی تقسیم می‌شود. فقط پس از برآورده شدن این نیازها، می‌توان. شاهد ادغام این دو زنجیره را مشاهده کرد. محققان افزودند:

«این امر با ادغام تمام قراردادهای هوشمند و داده‌های معاملات از زنجیره PoW در خرده‌زنجیره‌های Beacon محقق خواهد شد. در این مرحله، اتریوم با موفقیت از اثبات کار به اثبات سهام منتقل خواهد شد.»

با این حال، تصور می‌شود که جدول زمانی برای دستیابی به این هدف به سال ۲۰۲۲ برسد.

در حالی که فاز ۲، مرحله نهایی اتریوم ۲.۰ که شامل باز کردن قفل اجرای قرارداد هوشمند در برخی یا تمام Beacon زیرمجموعه‌ Beacon Chain  است، ممکن است اتفاق نیفتد. محققان معتقدند که این کار با مرحله ۰-۱.۵ و اتخاذ روش مقیاس‌گذاری لایه ۲ به نام «rollups» غیرضروری است. rollups نوعی فناوری مقیاس‌گذاری است که معاملات را مستقل از بلاکچین اتریوم پردازش می‌کند اما در زنجیره اصلی مستقر می‌شود.

با راه طولانی پیش رو، مسیر اتریوم ۲.۰ باید شرایط لازم برای هر مرحله را داشته باشد. زمان تخمین‌زده‌شده برای تکمیل ۲۰۲۲ بوده است، با این حال ، همانطور که راه‌اندازی زنجیره Beacon با تأخیر روبرو بود، ممکن است تاخیرهای دیگری نیز وجود داشته باشد.

 

Source

https://coiniran.com/?p=42312
دکمه بازگشت به بالا