ایستگاه خبر

ویتالیک بوترین: به‌روزرسانی Merge ممکن است در ماه آگوست (مرداد) رخ دهد!

ویتالیک بوترین، هم‌بنیان‌گذار اتریوم، در مراسم «ETH Shanghai Web 3.0 Developer Summit» درخصوص به‌روزرسانی موردانتظار مِرج «The Merge» و مهاجرت از سازوکار اثبات کار (PoW) سخن گفت. همان‌طور که هفته‌ی گذشته خواندیم، مرج قرار است در ۱ ژوئن ۲۰۲۲ (۱۸ خرداد ۱۴۰۱) در شبکه‌ی آزمایشی Ropsten اجرا شود.

بوترین در این مراسم به اهمیت حیاتی مرج اشاره داشت و آن را در حکم آزمایش مهمی برای کل شبکه‌ی اتریوم توصیف نمود. وی افزود که این بزرگ‌ترین آزمایشی است که شبکه‌ی اتریوم تاکنون تجربه کرده، زیرا حجم کثیری از اپلیکیشن‌ها را از شبکه‌ی اثبات کار به بستر متفاوت اثبات سهام (PoS) انتقال می‌دهد.

تاخیر در اجرای The Merge

بوترین در ادامه تایید کرد که به‌روزرسانی مرج ممکن است در ماه آگوست (مرداد) اجرا شود، سخنان وی توسط توسعه‌دهنده‌ی نرم‌افزاری اتریوم Preston Van Loon نیز در کنفرانس Permissionless بیان شده بود. بوترین با آنکه به ماه آگوست اشاره کرد اما احتمال وجود تاخیرهای ثانویه را نیز ممکن دانست، وی افزود:

«اگر همه چیز طبق برنامه پیش رود در ماه آگوست شاهد اجرایی شدن Merge خواهیم بود، اما پیاده‌سازی چنین برنامه‌ای با ریسک‌هایی همراه است که می‌تواند آن را تا ماه سپتامبر (شهریور) یا اکتبر (مهر) به‌ تعویق بیاندازد».

ویتالیک بوترین: به‌روزرسانی Merge ممکن است در ماه آگوست (مرداد) رخ دهد!
نقشه‌ی پیشرفت اتریوم

مجموعه‌ به‌روزرسانی‌های اتریوم

مرج دومین به‌روزرسانی بزرگ اتریوم پس از هارد فورک لندن است که مکانیسم توکن‌سوزی را با موفقیت در شبکه‌ پیاده‌سازی کرد. پس از Merge اتریوم مجموعه‌ای از به‌روزرسانی‌ها را اجرا می‌کند که به‌ترتیب Surge ،Verge ،Purge و نهایتا Splurge نام دارند.

Surge می‌خواهد تا به‌ کمک رول‌آپ‌های اثبات دانایی صفر ZK به مقیاس‌پذیری اتریوم کمک کرده و Verge نیز با پیاده‌سازی درخت‌های Verkle می‌تواند تا به تحقق به‌روزرسانی درخت‌های مرکل (Merkle Tree) جامه‌ی عمل بپوشاند.

پس از Purge استفاده از ماشین مجازی اتریوم (EVM) تسهیل شده و داده‌های تاریخی و بدهی‌های فنی رفع خواهد شد. در پایان Splurge ویژگی‌های متفرقه اما کاربردی تازه‌ای به اکوسیستم اتریوم خواهد افزود.

پیشنهاد مطالعه: اپتیمیسم چیست؟ (Optimism) راه‌حلی برای افزایش توان پردازش شبکه اتریوم

Source

https://coiniran.com/?p=51340
دکمه بازگشت به بالا