سمیرا ابراهیم پور | 2017.02.12

تاثیر ETF بر قیمت بیت کوین

مختصری درباره ETF

ETFها یا همان Exchange Traded Fund از انواع صندوق های سرمایه گذاری هستند. صندوق های سرمایه گذاری توسط افراد متخصص مدیریت می شود و وجوهی را که سرمایه گذاران در اختیارشان قرار می دهند در سبد متنوعی از سهام و اوراق بهادار مختلف سرمایه گذاری می کنند. این امر موجب کاهش ریسک سرمایه گذاری و دریافت بازده بهتر برای سرمایه گذاران می شود. اما برخلاف صندوق های سرمایه گذاری مشترک که “خالص ارزش دارایی” یا همان  “NAV” (مخفف: Net Asset Value) مربوط به هر واحد در پایان روز محاسبه می شود و مبنای خرید و فروش قرار می گیرد، ETFها را می توان همانند سهام در طول یک روز معاملاتی معامله کرد. ETFها می توانند هم بر اساس خالص ارزش دارایی و هم به قیمتی متفاوت از خالص ارزش دارایی هایشان قیمت گذاری و معامله شوند. همچنین بر خلاف صندوق های سرمایه گذاری، هزینه بازاریابی ندارد و ارزان تر خواهد بود و دارای نقدینگی روزانه ی بالاتری هستند.

برادران  وینکلووس

Tyler Winklevoss و Cameron Winklevoss برادران دو قلویی هستند که سه سال جهت پیشنهاد ETF برای بیت کوین زمان گذاشتند و در این مدت اصلاحات زیادی را بر روی پرونده های نظارتی کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا انجام دادند. آنها ETF بیت کوین را Winklevoss Bitcoin Trust نامگذاری کرده (که با نام تیکر COIN معرفی خواهد شد) و به ثبت آن در Nasdaq که دارای رتبه دوم از نظر بزرگترین بازار سهام دنیاست اقدام کردند. اما بعد از مدتی تصمیم به جابجایی از Nasdaq به BATS Global Markets گرفتند. این اپراتور بازار سهام یکی از گزینه های بسیار محبوب برای ETF هایی است که به تازگی وارد بازار شده اند و دارای پلتفورم تجارت مخصوص به خود با تکنولوژی بالا می باشد.

تاثیر ETF بر قیمت و بازار بیت کوین

تصویب ETF می تواند سرمایه گذاری های بیت کوین را افزایش داده و سبب رشد قیمت آن شود. همانطور که در اواسط 2000 میلادی تصویب ETF برای کالاها باعث افزایش چشمگیر قیمت فلزات گران بها نظیر طلا و نقره شد. تحلیل گران تخمین زده اند که در هفته اول تصویب ETF حدود 300 میلیون دلار وارد سیستم می شود. به گفته یکی از تحلیلگران اگر در 11مارس 2017 ETF تصویب شود و در آن زمان قیمت بیت کوین برابر با 1.090 دلار باشد، این قیمت می تواند بین 380 الی 500 دلار افزایش یابد و در صورت تصویب نشدن به قیمت پایه 900 دلار برسد.

تصمیم نهایی در مورد ETF

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا یا همان SEC (مخفف: U.S. Securities and Exchang Commission) تصمیم نهایی را در رابطه با تصویب یا عدم تصویب ETF اتخاذ خواهد کرد. این تصمیم می بایست 16 سپتامبر 2016 مشخص می شد اما به 11 مارس 2017 موکول شده است.

عده ای بر این باورند که بانک های پر قدرت برای به تصویب نرسیدن BTC ETF تلاش خواهند کرد، چرا که تصویب شدن این موضوع بازار نگهداری و جابجایی پول که توسط این نهادها انجام می شود را کساد خواهد کرد.

اما از جمله مسائلی که کمیسیون در رابطه با این موضوع با آن درگیر است می توان به مناسب بودن یا نبودن بیت کوین به عنوان یک دارایی پایه (underlying asset) برای ETF و همچنین وضعیت بازار بیت کوین اشاره کرد.

ماهیت بیت کوین برای آنکه به عنوان دارایی پایه پذیرفته شود با سایر مدل های دارایی پایه (مثل پول، کالا و مشتقات آنها) تفاوت بسیار دارد. اما این موضوع دلیلی بر ناکارآمدی بیت کوین نیست.

از طرفی مساله نقدینگی مطرح می شود، که باید گفت دارایی هایی با نقدینگی بسیار کمتر از بیت کوین در حال فعالیت های بسیار موفقی هستند. حتی بازارهایی با نقدینگی بالا نظیر طلا نیز اخیرا هدف دستکاری های پیچیده ای از طرف نهادهای  تنظیم بازار شده اند.

نگرانی هایی نیز بابت احتمال دزدی و هک شدن کامپیوترها وجود دارد و یا نگرانی هایی از این دست که در صورتی که اکثریت شبکه هشینگ ریت را تغییر دهند، مالکیت بیت کوین می تواند تغییر کند (البته این مساله یک تئوری است). بیت کوین یا هر دارایی پایه دیگری ریسک های خاص خود را دارد. باید گفت که نگرانی های از این قبیل برای تمام دارایی های پایه وجود دارد و بیت کوین نیز از این قاعده مستثنی نیست.دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.Photos via stockexpert & gettyimages