ایستگاه خبر

ایاس (EOS) زیر سایه‌ی طرح «پامپ» قرار گرفت!

شبکه‌ی ایاس (EOS) در سال ۲۰۱۸ عرضه‌ی اولیه‌ی توکن‌ خود را با رکورد ۴.۲ میلیارد دلاری خاتمه داد و به بزرگترین ICO تاریخ بدل گشت. این حجم عظیم توکن درکنار مکانیسم اجماع اثبات سهام محول‌شده‌ی (DPoS) آن که خروجی آن هزاران برابر اتریوم می‌کرد، موجب افزایش انتظارات کاربران از این پروژه شده است.

با این‌وجود، انتظارات کابران همچنان محقق نشده است. با نگاهی به بخش منفعل توسعه‌ی اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (dApps) و لغزش آن در رده‌بندی بازار، می‌توان متوجه شد که این پروژه در روزهای افول خود به‌سر می‌برد.

Dan Larimer، مدیر ارشد فناوری در شرکت توسعه‌دهنده‌ی ایاس، پس از استعفای خود در دسامبر ۲۰۲۰ توضیحاتی درخصوص آینده‌ی مبهم این پروژه داد. اکنون تحقیقاتی که به‌تازگی از سوی شرکت آماری Integra FEC صورت گرفته، اعتبار ایاس را مجددا با تردید مواجه نموده است.

ایاس دستخوش چه تغییراتی شده است؟

دلایل متعددی برای افول اعتبار این پروژه وجود دارد. یکی از آنها به ساختار ایاس دلالت دارد و آن را بیشتر از نوع پایگاه داد‌ه‌ی توزیع‌شده می‌داند تا یک پروتکل رمزنگاری‌شده؛ به‌معنای اینکه این پروژه آن‌طور که ادعا می‌کند متمرکز نیست.

«شبکه‌ی ایاس تنها یک شبکه‌ی رمز ارز مبتنی بر بلاک‌چین نیست، بلکه یک شبکه‌ی متشکل از پایکاه داده‌های توزیع‌شده‌ی همگن است که به حساب‌های متعدد کاربری امکان ارتباط و تعامل را می‌دهد.»

شبکه‌ی ایاس در اواخر سال ۲۰۱۹ به‌خاطر تراکنش‌های آهسته و کارمزدهای بالا به اختلال فنی ازدحام (congestion issue) دچار شد. درنتیجه برخی از فعالان این حوزه سخن از ناکارآمدی آن برزبان آوردند. همزمان با این مساله، عرضه‌ی اولیه‌ی توکن آن از سوی کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) غیرقانونی اعلام شده و جریمه‌ای ۲۴ میلیون دلاری برای آن تعیین گردید. به‌بیان خلاصه ایاس از آغاز جنجالی ICO خود، دوران بسیار سختی را پشت‌سر گذاشته است.

تحقیقات Integra FEC چه مواردی را دربر می‌گیرد؟

تحقیقات Integra FEC توسط دانشگاه تگزاس هدایت شده و به معاملات مشکوک ایاس در حین ICO خود اشاره دارد. این مدارک حاکی از آن است که این تراکنش‌ها نوعی دستکاری سهام بازار بوده و با پامپ قیمت، سعی در فریب سرمایه‌گذاران را داشته است.

John Griffin، مسئول این تحقیقات، در ادامه افزود که این نوعی دستکاری قیمت اولیه‌ی توکن‌های EOS بوده است. درنتیجه‌ی این تراکنش‌های مشکوک، ارزش بازار این توکن دچار تورم شده و افراد را برای سرمایه‌گذاری در آن فریب داده است. وی در پایان بیان داشت که این پامپ قیمت توسط ۲۱ حساب کاربری انجام شده و درمجموع ۸۱۵ میلیون دلار سرمایه‌ی چرخشی بین‌ آنها مبادله گشته است.

پیشنهاد مطالعه: چگونه کلاه‌برداری در حیطه رمز ارز‌ها و ICO‌ها را تشخیص دهیم

Source

https://coiniran.com/?p=47374
دکمه بازگشت به بالا