ایستگاه خبر

آیا استیبل کوین DAI از پیوند یک به یک با دلار جدا خواهد شد؟

رون کریستنسن (Rune Christensen)، یکی از بنیانگذاران MakerDAO، طرح خود را برای تبدیل استیبل کوین DAI به دارایی شناور آزاد ارائه کرده است—در صورتی که پروتکل نتواند در عرض سه سال به سطح وثیقه غیرمتمرکز ۷۵ درصدی دست یابد.

«طرح پایان بازی» کریستنسن برای DAI شناور

یکی از بنیانگذاران MakerDAO روز سه‌شنبه پست جدیدی را در انجمن‌های حاکمیتی پروتکل منتشر کرد. وی در آن ایده خود را برای یک طرح جدید توضیح می‌دهد که ممکن است در نهایت باعث شود استیبل کوین DAI به یک دارایی شناور آزاد تبدیل شود.

این پیشنهاد، با عنوان «خط زمانی برنامه پایان بازی»، بر وام دادن به DAI در برابر دارایی‌های دنیای واقعی (RWA) برای افزایش درآمد پروتکل تأکید می‌کند. این طرح استفاده از درآمد حاصل از صدور وام برای به دست آوردن ETH بیشتر به عنوان وثیقه DAI است. بر اساس استراتژی کریستنسن، حجم اتریوم انباشته‌شده توسط MakerDAO در سه سال آینده نشان می‌دهد که آیا باید به DAI اجازه داد تا از قیمت دلاری خود جدا شود و به دارایی شناور آزاد تبدیل شود یا خیر.

این مفهوم شامل سه استراتژی متمایز وثیقه به نام‌های Pigeon Stance، Eagle Stance، و Phoenix Stance است که از سرمایه‌گذاری در دارایی‌های دنیای واقعی (RWA) تا وضعیت بدون سرمایه‌گذاری متغیر است. به گفته کریستنسن، سرمایه‌گذاری در دارایی‌های دنیای واقعی به پروتکل MakerDAO اجازه می‌دهد سریع‌تر اما به قیمت انعطاف‌پذیری کمتر رشد کند.

Pigeon Stance آزادانه‌ترین استراتژی در بین سه استراتژی است. با قرار گرفتن در معرض بی‌حد و حصر در برابر وام های RWA، حداکثر توسعه را در اولویت قرار می‌دهد. Eagle Stance با محدود کردن سرمایه‌گذاری در RWA به ۲۵ درصد از کل وام ها، تعادلی بین رشد و انعطاف‌پذیری ایجاد می‌کند. Phoenix Stance محافظه‌کارانه‌ترین پروتکل است و در این حالت پروتکل سرمایه‌گذاری چندانی در RWA نخواهد داشت.

اولین قدم پیشنهاد کریستنسن این است که MakerDAO را به مدت سه سال در Pigeon Stance قرار دهد. در این مورد، پروتکل سعی می‌کند تا حد امکان وثیقه ETH را جمع‌آوری کند تا DAI را در برابر تهدیدها مقاوم کند.

چنین تهدیدهایی ممکن است شامل فشار مقامات دولتی برای پیروی از مقررات یا تحریم‌های سخت‌گیرانه باشد که ناشران متمرکز استیبل‌کوین، مانند سیرکل را مجبور می‌کند وجوه USDC را که در خزانه‌های MakerDAO نگهداری می‌شوند مسدود کنند.

با این حال، اگر MakerDAO نتواند ۷۵ درصد نیاز وثیقه غیرمتمرکز را برآورده کند، ممکن است عاقلانه باشد که به DAI اجازه داده شود از پیوند یک به یک خود با دلار جدا شود. طرح کریستنسن تصریح می‌کند که DAI بدون توجه به آنچه اتفاق می‌افتد، حداقل تا سه سال آینده به دلار وابسته است. اگر پس از آن تهدیدی وجود نداشته باشد، جدول زمانی برای تبدیل DAI به یک دارایی شناور آزاد تغییر می‌کند.

 

پیشنهاد مطالعه: بررسی MakerDAO ؛ نگاهی عمیق و کلی

 

 

Source

https://coiniran.com/?p=57265
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x