ایستگاه خبر

معافیت مالی سرمایه‌گذاران خارجی بیت کوین در السالوادور

گفته می‌شود السالوادور قصد دارد سرمایه‌گذاران خارجی را از پرداخت مالیات بر سود بیت کوین معاف کند.

 بیت کوین بدون مالیات برای خارجی‌ها

خاویر آرگوتا، مشاور حقوقی رئیس جمهور السالوادور، نایب بوکله، به خبرگزاری فرانسه گفت که السالوادور قصد دارد سرمایه‌گذاران خارجی را از پرداخت مالیات بر سود بیت کوین معاف کند.

اگر شخصی سود بالایی از دارایی‌هایی بیت کوین خود کسب کند، مالیات به او تعلق نمی‌گیرد. این قانون آشکارا برای تشویق سرمایه‌گذاری خارجی وضع می‌شود. آرگوتا به خبرگزاری فرانسه گفت سرمایه‌گذاران خارجی بیت کوین مجبور نیستند برای معاملات بیت کوین یا سود آن مالیاتی را پرداخت کنند.

السالوادور در تاریخ ۷ سپتامبر با تبدیل شدن به اولین کشوری که رسماً بیت کوین را به عنوان ارز قانونی خود اعلام کرد، تاریخساز شد. در حالی که این حرکت به‌طور گسترده‌ای توسط جامعه کریپتو مورد استقبال قرار گرفت، بسیاری از کارشناسان و تنظیم‌کنندگان آن را با استناد به نگرانی‌های زیست محیطی، شفافیت و بی‌ثباتی خطرناک توصیف کرده‌اند.

آرگوتا در مورد خطرات سوءاستفاده‌های احتمالی در فعالیت‌های غیرقانونی، خاطرنشان کرد که دولت السالوادور مکانیسم‌های مربوطه را برای اطمینان از قابلیت ردیابی معاملات بیت کوین در کیف پول رسمی این کشور، Chivo، اجرا کرده است. او گفت:

ما در حال پیاده‌سازی مجموعه‌ای از توصیه‌های نهادهای بین‌المللی علیه پولشویی هستیم.

در مورد مسائل ناپایداری بالقوه، او گفت کیف پول Chivo همچنین در صورت سقوط ارزش بیت کوین برای تسکین تأثیر نوسان شدید یا نوسانات قیمت، معاملات بیت کوین را به‌طور موقت متوقف می‌کند.

گفته می‌شود استفاده از Chivo برای السالوادوری‌ها اختیاری است، به این معنی که آن‌ها آزاد هستند از همه کیف‌پول‌های بیت کوین موجود در بازار استفاده کنند.

برنامه السالوادور برای تبدیل بیت کوین به ارز قانونی خود عمدتاً به این دلیل است که بیش از ۷۰ درصد از شهروندانش به خدمات بانکی دسترسی ندارند، در حالی که حواله‌های خارج از کشور تقریباً یک چهارم تولید ناخالص داخلی کشور را شامل می‌شود و تقریباً همین درصد از جمعیت آن را دریافت می‌کنند. رئیس جمهور بوکله با اعلام این طرح در کنفرانس بیت کوین ۲۰۲۱ در ماه ژوئن، گفت:

در کوتاه مدت ، این امر باعث ایجاد شغل و کمک به مشارکت مالی هزاران نفر خارج از اقتصاد رسمی می‌شود. و در میان‌مدت و بلندمدت، ما امیدواریم که این تصمیم بتواند به ما کمک کند بشریت را حداقل در اندک کمی در مسیر درست سوق دهیم.

با این حال، این حرکت با واکنش برخی از تنظیم کننده‌های مالی فراملی، یعنی صندوق بین‌المللی پول (IMF) و بانک جهانی مواجه شد. جری رایس، مدیر ارتباطات صندوق بین‌المللی پول در یک کنفرانس مطبوعاتی تنها یک روز پس از تصویب این لایحه گفت که این اقدام مسائل کلان اقتصادی، مالی و حقوقی‌ای را به وجود می‌آورد که نیاز به تجزیه و تحلیل دقیق دارد.

بانک جهانی همچنین از کمک به السالوادور در اجرای پرداخت‌های بیت کوین خودداری کرد و دلیل آن را نقص‌های زیست محیطی و شفافیت عنوان کرد.

 

پیشنهاد مطالعه: کتاب کوچک بیت کوین (بخش ۱): قیمت بیت‌کوین

 

Source

https://coiniran.com/?p=47507
دکمه بازگشت به بالا